اجلاس منطقه ای مبارزه با مواد مخدر در کابل برگزارشد

حق نشر عکس Getty
Image caption افغانستان از بزرگترین تولید کنندگان مواد مخدر است

نمایندگان کشورهای افغانستان، پاکستان، تاجکستان و روسیه در کابل جمع شده اند تا راه های تقویت مبارزه مشترک با قاچاق مواد مخدر را در منطقه بررسی کنند.

این کشورها، هر کدام خود را قربانی تجارت غیرقانونی مواد مخدر می دانند. مواد مخدری که عمدتا در افغانستان کشت و تولید می شود.

مواد مخدر تولید شده در افغانستان ابتدا به کشور های همسایه و پس از طریق این کشور ها وارد بازارهای بین المللی شده و در مسیر خود، میلیونها نفر را معتاد می کند.

یکی از پیشنهاداتی که در اجلاس نمایندگان چهار کشور منطقه در کابل مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، طرح ایجاد "مرکز هماهنگی استراتژیک" برای مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر است.

جلب حمایت بیشتر جامعه جهانی به این مسئله، از دیگر نکات مورد بحث در این اجلاس است، جایی که وزرای مبارزه با مواد مخدر هر چهار کشور، از جامعه جهانی خواستند تا همکاری های خود را در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر افزایش دهد.

مبارزه با مواد مخدر، از اولویت های دولت افغانستان بوده، اما این مبارزه، نتایج محسوسی در پی نداشته است.

با آنکه افغانستان از دستاوردهای خود در این عرصه گزارش می دهد، اما هنوز افغانستان در صدر فهرست تولید کنندگان مواد مخدر در سطح جهان است.

براساس گزارش وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، در حال حاضر ۱۸ ولایت در افغانستان کاملا عاری از مزرعه خشخاش شده است. سال گذشته شمار این ولایت ها ۱۲تا بود.

مقام های افغان تاکید دارند که موفقیت در مبارزه علیه کشت و تولید مواد مخدر، بدون غلبه بر قاچاق و بازار پر درآمد آن دشوار است، و همه کشورها باید علیه قاچاق مواد مخدر و مصرف بالای آن در کشور های خود مبارزه کنند.

همچنین مقام های افغان تاکید می کنند که ادامه نا امنی در افغانستان، با کشت و تولید مواد مخدر رابطه مستقیم دارد.

براساس یک گزارش اداره مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۰، از جمله صد و بیست و سه هزار هکتار زمین زیر کشت خشخاش در افغانستان، بیش از نود و هشت درصد آن در ۹ ولایت نا امن در جنوب و شرق افغانستان قرار داشته است.

یکی دیگر از کشورهایی که همواره بر کاهش تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، تاکید دارد، ایران است. در ماه های گذشته مقام های امنیتی ایران و افغانستان نیز بارها در این مورد باهم گفت و گو کرده اند.

مطالب مرتبط