رئیس شورای صلح افغانستان: طالبان یک حرکت فاجعه آفرین است

برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح حق نشر عکس Getty
Image caption آقای ربانی از "استخدام کودکان" در صفوف طالبان انتقاد کرد

برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان با لحن تندی از عملکرد گروه طالبان انتقاد کرده و این گروه را "یک حرکت فاجعه آفرین" خوانده است.

آقای ربانی که در یک گردهمایی جوانان در کابل صحبت می کرد، گفت که عملکرد طالبان به "بدنامی علمای دینی" انجامیده است.

او گفت: "حرکتی به نام طالبان، فاجعه می آفریند، از میان نوجوانان سرباز می گیرند و ادعا دارند که اهل مدرسه هستند."

آقای ربانی افزود: "اهل مدرسه، مولانا (جلال الدین بلخی) بود، ابوعلی سینا بلخی، جامی، ابوریحان بیرونی بود که پیام دانش، علم، اخوت و برادری را می آوردند... اینهایی (طالبان) که به نام اهل مدرسه آدم می کشند و کودکان را استخدام می کنند، اهل مدرسه نیستند، (اینها) برای یک توطئه و برای بدنام کردن اهل مدرسه و علمای دینی هستند."

آقای ربانی، ریاست شورای عالی صلح را برعهده دارد که هدف اصلی آن مذاکره با طالبان و زمینه سازی برای مصالحه با این گروه است تا به خشونتهای ده ساله در افغانستان پایان داده شود.

این شورا حمایت جامعه بین المللی را با خود دارد و تا حالا اعضای آن برای جلب حمایت های منطقه ای از مذاکرات صلح با طالبان، به چندین کشور همسایه، از جمله پاکستان سفر کرده اند.

اما عضویت فرماندهان سابق جهادی در این شورا، و چهره هایی که سابقه طولانی مبارزه مسلحانه با گروه طالبان دارند، از جمله برهان الدین ربانی، رئیس این شورا، انتقادهایی را بدنبال داشته و این سوال را به میان آورده که چگونه این شورا با ترکیب کنونی خود، قادر به اعتمادسازی میان دولت افغانستان و طالبان خواهد بود.

گروه طالبان تا حالا عملا تمایلی به مذاکرات صلح با دولت افغانستان نشان نداده است و هر بار، تقاضای مقامات افغان به مذاکره با طالبان، با یک رشته حملات مرگبار این گروه همراه بوده است.

با این حال، ملا محمد عمر، رهبر طالبان در آخرین پیامی که به مناسبت عید فطر منتشر کرد، به شکل غیرمستقیم از تمایل خود برای "پایان دادن به بحران" در افغانستان صحبت کرد و گفت که در این زمینه "هر راه مشروع می تواند مورد ارزیابی قرار گیرد."

مطالب مرتبط