روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۵ سنبله

Image caption تتر اول روزنامه ماندگار

معرفی احتمالی وزیران پیشنهادی رئیس جمهوری به مجلس نمایندگان افغانستان و ادامه جنجالهای انتخاباتی از موضوع های عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی انیس نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست روز دوشنبه، ۱۴ سنبله/شهریور شورای وزیران گفته است که با ادای سوگند نه عضو جدید مجلس، مشکلات انتخاباتی پایان یافته و حالا اعضای پیشنهادی کابینه به مجلس معرفی می شوند.

در پی رد صلاحیت ۱۷ وزیر پیشنهادی حامد کرزی از سوی مجلس نمایندگان در زمستان سال ۱۳۸۸، ۹ وزارتخانه، دادستانی کل، اداره امنیت ملی، بانک مرکزی و جمعیت هلال احمر به وسیله افراد سرپرست اداره می شوند. اصرار مجلس در گذشته برای معرفی افراد به این مقامها بی نتیجه بوده است.

به گزارش انیس، آقای کرزی در سخنان خود وقت مشخصی را برای معرفی این افراد به مجلس تعیین نکرده، اما گفته که با برگزاری مراسم تحلیف ۹ عضو جدید مجلس دیگر به مشکلات انتخابات پارلمانی نقطه پایان گذاشته شده و اعضای جدید کابینه "در آینده" به مجلس معرفی خواهند شد.

نه عضو جدید مجلس در پی حدود ۹ ماه جنجال و کشمکش میان قوای ثلاثه کشور، روز شنبه، ۱۲ سنبله/شهریور با حضور سنگین نیروهای امنیتی وارد مجلس شدند و سوگند یاد کردند. در این مراسم به دهها عضو معترض مجلس و از جمله احمد بهزاد، نائب رئیس دوم مجلس اجازه شرکت داده نشد.

حفیظ منصور، عضو مجلس در مقاله ای در روزنامه ماندگار اما در مطلبی با عنوان "برنامه تعطیل کردن شورا ناکام شد"، نوشته که حکومت با عنوان کردن این موضوع که وزیران پیشنهادی به زودی معرفی خواهند شد، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده می کند.

نویسنده افزوده که طراحان کاخ ریاست جمهوری قصد داشتند که با معرفی ۹ عضو جدید مجلس به زور نظامی و متشنج کردن وضعیت مجلس، زمینه تعطیل مجلس را فراهم کنند یا دست کم زمینه فروپاشی ائتلاف پارلمانی حمایت از قانون را فراهم کنند.

آقای منصور در ماندگار همچنین نوشته که نمایندگان حکومت کوشش دارند به مردم بگویند که حالا دیگر جنجالهای انتخاباتی پایان یافته و در عین حال برای شماری از عضای مجلس "مشغولیت ها و مسافرت های غیرضروری" ایجاد می کند تا از تشکیل جلسه در مجلس جلوگیری شود.

روزنامه ویسا در سرمقاله شماره امروز خود با عنوان "کدام اپوزیسیون؟"، نوشته که "یکی از فالبین های سیاسی کشور پیشبینی کرده که حکومت حامد کرزی در آستانه سقوط قرار داد و باید یک اپوزیسیون نیرومند و فراگیر تشکیل شود تا رهبری کشور را به دوش گیرد".

روز دوشنبه، ۱۴ سنبله روزنامه آرمان ملی به نقل از احمد ولی مسعود رئیس بنیاد شهید مسعود نوشت: "کار حکومت حامد کرزی پایان یافته و در میان مردم اعتبار خود را کاملاً از دست داده، فساد در ادارات دولتی به اوج خود رسیده است و برخی از مقامات دولتی، چون می دانند که نابود می‌شوند، دست به چپاول دارایى‌هاى عامه و اختلاس گسترده در نهادهای دولتی می‌زنند و از هیچ چیز ترس و بیم ندارند."

به نظر ویسا، حکومت آقای کرزی کاستی هایی دارد که ناشی از "عدم همکاری راستین" نیروهای خارجی و اپوزیسیون با حکومت است. نویسنده افزوده که اپوزیسیون در افغانستان تعریف درستی ندارد و برخی افراد زمانی که با گروه حاکم هستند، همه چیز خوب است، اما زمانی که امتیازهای خود را از دست دادند، تبدیل به اپوزیسیون می شوند.

ویسا افزوده که معنای اپوزیسیون این نیست که مخالفان حکومت به گروه حاکم دست به گریبان شوند، بلکه وظیفه اپوزیسیون این است که از اشتباههای حکومت انتقاد کند و راه حلی هم برای آنها ارائه کند و برای تامین منافع ملی به نحوی با گروه حاکم همکار باشد.

روزنامه دولتی هیواد در صفحه نخست خود در گزارشی با عنوان "غصب و تصرف زمین های عامه با حمایت مقامات بلندپایه دولتی صورت می گیرد"، نوشته که این موضوع در نشست کمیته روسای کمیسیونهای مجلس سنا مورد بحث قرار گرفته است.

محمد یونس نواندیش، شهردار کابل که در این نشست حضور داشته، گفته است که از حدود صد شهرک در شهر کابل، تنها شمار کمی از آنها با مجوز قانونی ساخته و به فروش رفته، اما بیشتر آنها به گونه خودسرانه ساخته شده است.

به نوشته هیواد، شهردار کابل همچنین در این نشست گفته است که در نظر دارد برای جلوگیری از غصب زمینهای دولتی و ساختن شهرکهای غیرقانونی در شهر کابل، "پلیس امور ساختمانی" را تشکیل دهد.

مطالب مرتبط