نوجوانان اسیر طالبان: پاکستان زندانیان طالبان را آزاد کند

ملا داد الله فرمانده طالبان در باجور حق نشر عکس .
Image caption ملا دادالله که کودکان پاکستانی را گروگان گرفته می گوید، اولیای این کودکان باید از مخالفت با طالبان دست بردارند

گزارشگر بی بی سی در شرق افغانستان که با نوجوانانی پاکستانی گروگان طالبان، ملاقات کرده است، می گوید این گروگانها خواستار آزادی زندانیان طالبان از زندانهای پاکستان هستند.

نعمت الله کریاب و شماری دیگر از خبرنگاران به وسیله طالبان پاکستانی به محل نگهداری ۲۵ کودکی برده شدند که از هفته پیش تاکنون در گروگان طالبان هستند.

این خبرنگار بی بی سی می گوید او و دیگر خبرنگاران دقیقا متوجه نشدند که به کجا برده شدند، او می گوید آنها در نهایت به یک دره که جنگل های انبوه داشت، راهنمایی شدند و در آنجا فردی به نام دادالله که خود را از فرماندهان طالبان در منطقه باجور پاکستان معرفی کرد با خبرنگاران دیدار کرده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید طالبان تنها چهارتن از کودکان گروگان گرفته شده را به آنها نشان دادند.

این کودکان به خبرنگاران گفتند که آنها سرگرم تفریح در روزهای عید فطر بودند که به دست طالبان افتادند، این کودکان به خبرنگاران گفته اند که از دولت پاکستان می خواهند زندانیان طالبان را از زندان آزاد کنند.

این کودکان همچنین از خانواده های خود خواسته اند، دست از مخالفت با طالبان بردارند و از پیوستن به نیرویی که در باجور علیه طالبان تشکیل شده، خودداری کنند.

حق نشر عکس .
Image caption نوجوانانی که در اسارت طالبان هستند می گویند، سرگرم تفریح بودند که توسط طالبان گرفتار شدند

نعمت الله کریاب می گوید، ملا دادالله فرمانده طالبان نیز خواست مشابهی داشت. ملا دادالله به خبرنگاران گفت که در باجور نیروی تازه ای تشکیل شده که قصد آن حمایت از دولت پاکستان و جنگیدن علیه طالبان است. ملا دادالله از مردم باجور خواست که از حمایت دولت پاکستان دست بکشند.

مقام‌های پاکستانی روز جمعه، ۱۱ شهریور (۲ سپتامبر) گفتند که پیکارجویان طالبان یک روز پیش، ده‌ها کودک و نوجوان ۱۰ تا ۱۵ ساله پاکستانی را در حوالی باجور که به اشتباه از مرز رد شده و وارد خاک افغانستان شده بودند ربوده و با خود بردند.

اما نعمت الله کریاب می گوید هم کودکان گروگان گرفته شده و هم فرمانده طالبان به خبرنگاران گفتند که این کودکان وارد مرز افغانستان نشده بودند و طالبان آنها را از قلمرو پاکستان گروگان گرفته اند.

اما گزارشگر بی بی سی که به محل نگهداری این کودکان برده شده است می گوید، نه او و نه دیگر خبرنگاران نتوانستند بفهمند که محلی که در حال حاضر این گروگانها در آن نگهداری می شوند، جزء خاک افغانستان است یا پاکستان.

مطالب مرتبط