جلوگیری نیروهای امنیتی از ورود نمایندگان معترض به مجلس افغانستان

نیروهای امنیتی در بیرون ساختمان پارلمان افغانستان حق نشر عکس Demotix
Image caption جنجالهای انتخابات پارلمانی، روی کار روزمره مجلس نمایندگان تاثیر گذاشته است

نیروهای امنیتی افغانستان برای دومین بار از ورود شماری از اعضای مجلس نمایندگان آن کشور به ساختمان مجلس جلوگیری کردند.

این نمایندگان به تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان در مورد سلب صلاحیت ۹ عضو مجلس نمایندگان معترض هستند و تاکید دارند که نمایندگان سلب صلاحیت شده باید کماکان به کار خود به عنوان اعضای مجلس نمایندگان ادامه دهند.

این ۹ نماینده، حمایت ائتلاف "حمایت از قانون" را در مجلس نمایندگان با خود دارند.

اعضای این ائتلاف گفته اند تا زمانی که ۹ نماینده سلب صلاحیت شده نیز اجازه ورود به مجلس نمایندگان را نیابند، آنها در بیرون از مجلس به سر خواهند برد.

محافظان امنیتی پارلمان افغانستان می گویند که به آنها گفته شده به ۹ نماینده سلب صلاحیت شده، اجازه ورود به مجلس داده نشود و پافشاری اعضای ائتلاف "حمایت از قانون" برای ورود به مجلس نمایندگان همراه با این نماینده ها، به جایی نرسید.

اعضای ائتلاف "حمایت از قانون" پس از سر و صداهای زیاد در بیرون از پارلمان، ورودی ساختمان را ترک کردند، اما در داخل تالار مجلس نمایندگان جلسه عمومی با شرکت شمار کمی از نمایندگان برگزار شد.

این نمایندگان باور دارند که با تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان، جنجالهای انتخابات به پایان رسیده است و باید سلب صلاحیت ۹ عضو مجلس نمایندگان بپذیرفته شود.

نمایندگان حاضر در مجلس از معترضان به تصمیم کمیسیون انتخابات نیز تقاضا کردند تا به اعتراض های خود پایان دهند.

تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان، با حمایت حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و نیز نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل همراه است.

همزمان با این، شماری از نامزدهای ناکام انتخابات پارلمانی افغانستان که ادعا دارند در آرای آنها در انتخابات "حق تلفی" شده است، دست به تظاهرات زده اند.

این افراد، یک راهپیمایی دو روزه را از میدان شهر، در حدود سی کیلومتری غرب کابل آغاز کرده و پس از آن در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری افغانستان تجمع کردند.

آنها می گویند، باید تمامی شصت و دو نامزدی که از سوی دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی "برنده" شناخته شده اند، به پارلمان راه پیدا کنند، در غیر آن هشدار داده اند که به تظاهرات و اعتراضهای خود ادامه خواهند داد.

در پی معرفی ۹ نماینده جدید به پارلمان از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان، بحران انتخاباتی در این کشور وارد مرحله تازه ای شده است.

حالا مجلس نمایندگان دچار اختلافات شدیدی شده و بعید نیست که این اختلافات، تا مدت طولانی تری فعالیت های مجلس نمایندگان را تحت شعاع قرار دهد.

مطالب مرتبط