افغانستان گزارش شکنجه در زندانهای دولتی را تکذیب کرد

زندانیان افغان حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات افغان می گویند، زمینه بازدید از زندانها برای ناظران ملی و بین المللی فراهم می شود

اداره امنیت ملی و وزارت داخله (کشور) افغانستان ادعاها در مورد بدرفتاری با زندانیان در بازداشتگاه های این کشور را تکذیب کرده اند.

یک گزارش سازمان ملل متحد که هنوز رسما منتشر نشده ولی بی بی سی به آن دسترسی یافته، سازمانهای امنیتی افغانستان را متهم به شکنجه زندانیان کرده است.

این گزارش با تشریح چگونگی ضرب و جرح زندانیان در این زندانها می گوید که برخی حتی تحت شوک الکتریکی قرار گرفته اند.

اما مقامات افغان می گویند، زندانهای این کشور بروی ناظران سازمان ملل متحد همواره باز بوده و تا حالا این نهادها گزارشی نسبت به رفتارهای خلاف در این بازداشتگاه ها به دولت افغانستان نداده اند.

بسم الله محمدی، وزارت داخله/کشور افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: "نهادهای امنیتی افغانستان با رد شدید این گزارش، خاطر نشان می کند که به طور دوامدار زمینه بازدید هیات های حراست از حقوق بشر ملی و بین المللی و دفتر سازمان ملل متحد را برای بررسی وضعیت زندانها و زندانیان میسر کرده و همیشه سهولت های لازم را در اختیار آنها قرار داده است."

آقای محمدی افزود: "این بازدیدکنندگان بعد از هر بازدید، از وضعیت خوب زندانیان، رعایت حقوق بشر و عدم شکنجه در زندانهای افغانستان اطمینان داده اند."

'بهانه های غیرواقعی'

طرح اتهاماتی در مورد شکنجه در چندین زندان افغانستان باعث شد تا یک مقام ناتو به بی بی سی بگوید که انتقال افراد بازداشت شده به این زندانها متوقف شده است.

ناتو گفته است تا زمانیکه اتهام های مندرج در این گزارش تحت بررسی قرار دارد، انتقال زندانیان متوقف خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که این افراد مورد شکنجه قرار نمی گیرند. این مسئله با واکنش منفی مقامات افغان روبرو شده است.

وزیر داخله افغانستان گفت که عدم تحویل دهی زندانیان از سوی نیروهای ناتو به مسئولان افغان، روند انتقال مسئولیتها از نیروهای خارجی به دولت افغانستان را کند می کند.

آقای محمدی گفت: "حکومت افغانستان بر انتقال مسئولیت های امنیتی تاکید دارد و آن را جز برنامه های بدون برگشت می داند و عدم واگذاری زندانها و زندانیان را به بهانه های غیرواقعی، یک آسیب جدی بر تطبیق این روند تلقی می کند."

در گزارش سازمان ملل متحد، شکنجه زندانیان اقدامی عادی و سیستماتیک توصیف شده است.

بر اساس این گزارش، زندانیان که برخی از آنها توسط نیروهای ناتو به حکومت افغانستان تحویل داده شده بودند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. بعضی از آنها تهدید به آزار جنسی نیز شده اند.

بیشتر این بازداشتی ها مظنون به ارتباط با شبه نظامیان هستند، اما اتهامات مشخصی علیه آنها وارد نشده است.

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید یافته های این گزارش را با کابل در میان گذاشته است.

دن مک نورتون سخنگوی این دفتر گفت مقام های افغانستان این موضوع را "بسیار جدی گرفته" و بدنبال طرح هایی برای اصلاح این وضعیت هستند.

نیروهای تحت رهبری ناتو قصد دارند با انتقال مسئولیتهای بیشتر به افغان ها سربازان خارجی را از افغانستان خارج کنند، اما در برخی مناطق به دلیل تردید در مورد قابل اعتماد بودن نیروهای امنیتی افغان نگرانی هایی وجود دارد.

سال گذشته پس از آنکه دادگاهی اعلام کرد که زندانیان در زندانهای تحت نظارت اداره امنیت ملی افغانستان در کابل در معرض خطر شکنجه و یا بدرفتاری شدید قرار دارند، وزارت دفاع بریتانیا موافقت کرد که انتقال زندانیان به این زندانها را متوقف کند.

مطالب مرتبط