بازداشت یک شهروند خارجی به اتهام 'جاسوسی' در افغانستان

حق نشر عکس f

اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک شهروند خارجی به اتهام "جاسوسی" خبر داده است.

هویت این فرد افشا نشده و مقامات اداره امنیت ملی افغانستان در مورد این که این فرد با کدام کشور خارجی ارتباط داشته هم چیزی نگفته اند.

یک مسئول رسانه ای اداره امنیت ملی افغانستان به خبرنگاران گفت که این فرد "برای یکی از کشورهای همسایه" در مورد "اسرار نظامی" افغانستان جاسوسی می کرده است.

شفیق الله طاهری در یک کنفرانس خبری گفت که این فرد ظرف حدود ۹ سال گذشته با چندین شرکت مخابراتی افغانستان همکاری داشته است.

او گفت که این فرد برای نصب دستگاه های مخابراتی به ولایات مختلف افغانستان، از جمله ولایات آشوب زده قندهار، هلمند، غزنی و زابل می رفته است.

این مسئول امنیت ملی گفت: "از دستگیری یک نفر جاسوس حرفه ای و سازمان یافته استخبارات کشورهای منطقه خبر می دهم که به هدف کشف محرم ترین اسرار نظامی نیروهای مسلح دولت افغانستان و بین المللی، وارد افغانستان شده بود."

او گفت که "فرد بازداشت شده به زبانهای فارسی و پشتو بلدیت کامل دارد".

افغانستان در گذشته چندین بار شماری از کشورهای همسایه خود را به "مداخله" در امور داخلی این کشور متهم کرده است.

بیشترین اتهامات در این زمینه، متوجه پاکستان بوده است که گفته شده حلقه هایی در این کشور، با گروه طالبان در افغانستان ارتباط دارند.

اما برخی مقامات افغان، اتهامات شبیه این را علیه ایران، دیگر کشور همسایه افغانستان نیز مطرح کرده اند.

خبرنگاران می گویند، در جریان سالهای جنگ داخلی افغانستان، ادارات اطلاعاتی کشورهای دور و نزدیک، از جمله همسایه های افغانستان، در این کشور حضور فعالی داشته اند.

بسیاری از گروه های جهادی افغانستان از سوی این کشورها حمایت می شدند و از این کشورها اسلحه و پول می گرفتند.

اما پس از فروپاشی رژیم طالبان، حکومت جدید در افغانستان به ایجاد دور تازه ای از روابط سیاسی با کشورهای منطقه و همسایه های خود تاکید داشته است.