روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۶ سنبله

Image caption روزنامه ماندگار از دولت انتقاد کرده که برای بزرگداشت از کارنامه های احمد شاه مسعود برنامه ای ندارد.

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی هفته شهید، دهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود و همچنین اظهارات اخیر برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح پرداخته اند.

روزنامه های دولتی تترهای صفحات اول و آخر خود را در آستانه سالگرد ترور احمد شاه مسعود، فرمانده فقید مجاهدین و به مناسبت "هفته شهید" به رنگ سبز چاپ کرده اند. این روزنامه ها عکسهای احمد شاه مسعود، عبدالعلی مزاری، عبدالحق و افراد برجسته ای که در ده سال اخیر کشته شده اند را چاپ کرده اند.

احمد شاه مسعود در ۱۸ سنبله/شهریور سال ۱۳۸۰ خورشیدی و دو روز پیش از حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی در اثر انفجار دوربین دو فرد عربی که خود را روزنامه‌نگار معرفی کرده بودند، کشته شد. آنها در آغاز گفتگو با مسعود، دوربین بمبگذاری شده خود را منفجر کردند.

انیس نوشته که هفته شهید یادآور خاطرات "قهرمانان" کشور است و "به یاد داشته باشیم که هر آنچه که امروز به داشتن آن افتخار می کنیم" و همچنین "نعمت آزادی، عزت ملی و هویت ملی" افغانستان خونبهای شهیدان است.

روزنامه اصلاح در سرمقاله خود نوشته که این هفته برای بزرگداشت از "مقام شهید" به هفته شهید نامگذاری شده و بدون ذکر نام فرد مشخصی، نوشته که شهدای افغانستان برای دفاع از ارزشهای ملی و اسلامی از جان خود گذشتند و با خون خود طوفانی را در برابر "اشغالگران" برپا کردند.

این روزنامه دولتی افزوده که این وضعیت هنوز هم جریان دارد و افغانها "هر روز به بهانه ای به شهادت می رسند" و تروریست ها با بمبگذاری های انتحاری و کنار جاده ای و نیروهای خارجی با بمباران جان آنها را می گیرند و "دفاع از ارزشهای ملی و اسلامی وظیفه بزرگ هر افغان است".

اما روزنامه ماندگار با انتقاد از دولت افغانستان نوشته که امروزه خانواده های شهدا در بدترین وضعی زندگی می کنند و به "غم نان" گرفتارند. نویسنده افزوده که دولت تنها در هجدهم سنبله از شهیدان و احمد شاه مسعود یاد می کند و دیگر هیچ برنامه و امتیازی برای شهدا و به ویژه مسعود قایل نیست.

به نظر این روزنامه، حکومت حامد کرزی تنها به دادن لقب "قهرمان ملی" به مسعود اکتفا کرده و از جان‌فشانی‌های او بزرگداشت نمی‌کند. ماندگار افزوده که کشورهای دیگر نامها و کارنامه‌های قهرمانان خود را در سرود ملی و کتابهای درسی می آورند و عکسهای آنها را در اسکناسها چاپ می کنند، اما در افغانستان چنین نیست.

سرمقاله نویس ماندگار تاکید کرده که این وظیفه دولت است که به مردم بگوید که چرا صدها هزار تن برای رسیدن به آرمان ملی جان خود را از دست دادند و ما چقدر توانسته ایم که به خواستهای این شهدا جامه عمل بپوشانیم. نویسنده تاکید کرده که بزرگداشت از هفته شهید باید "نمادین و نمایشی" نباشد.

هشت صبح اظهارات اخیر برهان‌الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح را بررسی کرده و آن را نشانه ای از "پایان کار" این شور دانسته است. روزنامه افزوده که پیش از این آقای ربانی امیدوار به مصالحه با طالبان بود، اما اظهارات دیروز او منجر به پایان کار شورای تحت رهبری او خواهد شد.

آقای ربانی روز سه شنبه، ۱۵ سنبله/شهریور در همایش ملی جوانان افغانستان طالبان را "حرکت فاجعه آفرین" خواند که از کودکان و جوانان برای مقاصد نظامی و بمبگذاری انتحاری استفاده می کنند. لحن او در انتقاد از این گروه تند و کم سابقه توصیف شده است.

هشت صبح افزوده که هر چند شورای عالی صلح از حمایت بین المللی برخوردار است، اما تا حال نتوانسته که طالبان و دیگر گروههای شورشی همسو با آن را تشویق به گفتگو با دولت افغانستان کند. به نظر نویسنده، موضع گیری تند آقای ربانی در برابر طالبان به معنای "ناکامی" شورای صلح در انجام مسئولیتهای آن است.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود انتقاد برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی را نشانه ای از "وسعت دامنه نگرانی" مردم و رهبران کشور در خصوص "بی اعتنایی طالبان به ارزشهای اسلامی و باورهای ملی" دانسته است.

به نوشته چراغ، این نخستین بار در چند سال اخیر است که آقای ربانی با لحن تندی از گروه طالبان انتقاد کرده و این گروه را یک حرکت فاجعه آفرین خوانده است". چراغ افزوده که او در زمانی این سخن را به زبان آورده که شورای صلح تحت رهبری او "خانه امن طالبان را در آن سوی مرز به لرزه درآورده است".

نویسنده به این نظر است که دلیل این که تلاشهای شورای صلح برای گفتگو با طالبان به نتیجه نرسیده عدم توجه جدی این شورا نیست، بلکه گروه طالبان اعتقادی به مذاکره ندارد و در عین حال طالبان در این زمینه "صادق نیست".

مطالب مرتبط