ناتو: خبرنگار بی‌بی‌سی در ارزگان را سرباز آمریکایی کشت

خپلواک
Image caption گزارشهای ابتدایی حاکی از آن بود که خپلواک توسط طالبان کشته شده است

تحقیقی که توسط ناتو در افغانستان انجام شده است نشان می‌دهد که احمد امید خپلواک خبرنگار بی بی سی در جنوب افغانستان به ضرب گلوله سربازان آمریکایی کشته شده است.

در یک بیانیه که از سوی بی بی سی منتشر شد، پیتر هاروکس، مدیر بخش اخبار جهانی بی‌بی‌سی در واکنش به این خبر گفت که از دست دادن آقای خپلواک برای خانواده و دوستان و همکارانش فاجعه‌ای‌ غم انگیز بوده است.

او تاکید کرد: "مرگ آقای خپلواک نشانگر خطرات زیادی است که خبرنگاران با به خطر انداختن جان خود برای پوشش خبری در سراسر جهان، با آن مواجه می شوند." او افزود: "ضروری است از خبرنگارانی که در حال پوشش خبری از مناطق پرخطر هستند حفاظت های لازم به عمل آید تا جهانیان بتوانند پوششهای خبری آنها را بشنوند.

آقای هاروکس افزوده است: "ما با خانواده آقای خپلواک همدردی می‌کنیم و تلاش های خود برای ادامه کمک به آنها ادامه می دهیم."

بیانیه می افزاید: "بی بی سی جزئیات این تحقیق را مطالعه می کند و منتظر دریافت گزارش کامل این تحقیقات است."

احمد امید خپلواک که برای بخش افغانستان بی بی سی نیز کار می کرد، در ماه جولای (ژوییه) در دفترکارش در ارزگان کشته شد.

آقای خپلواک همزمان برای رادیو تلویزیون محلی ارزگان نیز کار می کرد.

او در بیست و هشتم جولای هنگامی کشته شد که شورشیان طالبان به یک پاسگاه پلیس که در نزدیکی دفتر آقای خپلواک بود حمله انتحاری کردند و به دنبال آن نبرد سنگینی بین طالبان و نیروهای امنیتی و ناتو رخ داد.

گزارشهای اولیه حاکی بود که احمد امید خپلواک در نتیجه حمله انتحاری طالبان کشته شده است اما حالا تحقیقات انجام شده توسط ناتو نشان می دهد که نیروهای آمریکایی خپلواک را با شورشیان طالبان اشتباه گرفته و او را به ضرب گلوله کشته اند.

مدیران بخش جهانی بی بی سی در نخستین ساعات بعد از کشته شدن امید خپلواک از مقام های ناتو و دولت افغانستان خواستند تا در مورد مرگ این خبرنگار بی بی سی تحقیق کنند.

بیانیه روز پنجشنبه (۸ سپتامبر) بی بی سی می گوید که ابهام در خصوص آنچه که باعث کشته شدن آقای خپلواک شده است به غم انگیز بودن این فاجعه برای خانواده او افزوده بود. این بیانیه اضافه می کند: "با توجه به اینکه ایساف مشخص کرده است که آقای خپلواک توسط یک سرباز آمریکایی کشته شده است، بی بی سی این نکته را به منزله پایان بی خبری از وضعیت کشته شدن خبرنگار خود تلقی می کند."

احمد امید خپلواک در ارزگان زندگی می کرد و حوادث روزانه را از مناطق عمدتا نا امن جنوب افغانستان برای بی بی سی گزارش می داد.

او یک روز قبل از مرگش نیز در مورد آخرین حوادث جاری در جنوب افغانستان برای برنامه بامدادی بی بی سی افغانستان گزارش داده بود.

اسناد و وسایل بدست آمده از دفتر کار او نشان می داد که آقای خپلواک هنگام مرگش سرگرم تهیه گزارشی در مورد توانایی های پلیس بوده است.

مطالب مرتبط