معاون کرزی گروه‌های مختلف سیاسی را به 'وحدت' دعوت کرد

محمد قسیم فهیم و حامد کرزی حق نشر عکس AP
Image caption آقای فهیم گفت که رئیس جمهور "آماده هر نوع مذاکره و مفاهمه است"

محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از تمامی جناح های سیاسی این کشور خواسته که برای ساختن یک نظام نیرومند، با هم یکجا شوند.

آقای فهیم که در مراسم تجلیل از دهمین سالروز کشته شدن احمدشاه مسعود، فرمانده فقید مجاهدین و اتحاد ضد طالبان در کابل سخنرانی می کرد، گفت "اگر کسانی تصور می کنند که پس از نابودی و سقوط (نظام)، به شکل فردی می توانند کشور را اداره کنند، قابل باور نیست."

آقای فهیم در سخنان خود از هیچ جناح مشخصی نام نبرد، اما به نظر می رسید که اشاره او به ائتلاف های سیاسی مخالف اداره حامد کرزی است.

یکی از بزرگترین ائتلاف های سیاسی اپوزیسیون حکومت، از سوی عبدالله عبدالله، وزیر خارجه پیشین و از همرزمان سابق محمد قسیم فیهم رهبری می شود.

آقای عبدالله، جدی ترین رقیب حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 بود که انتخابات میان این دو رقیب به دور دوم کشیده شد، اما آقای عبدالله از رفتن به دور دوم انصراف داد.

'اجماع بزرگ ملی'

محمد قسیم فهیم که در برابر تعداد زیادی از رهبران سابق جهادی افغانستان صحبت می کرد گفت که نظام سازی، از سوی افراد و "به شکل تنها، تنها و جداگانه" صورت نمی گیرد، بلکه باید تفاهم عمومی میان جناح های مختلف بوجود بیاید.

او گفت: "ما در افغانستان یک جماعتی نمی بینیم که جماعت متشکل، پرقوت و ملی باشد و نخبه ها در آن جمع باشند. افراد به شکل تنها، تنها و جداگانه یک حکومت و نظام را نمی توانند جور کنند (بسازند)، بلکه یک جماعت بزرگ می تواند یک نظام را جور کند."

آقای فهیم افزود: "کسانی که تصور می کنند که به شکل فردی، بعد از نابودی و سقوط (نظام) می توانند کشور را اداره کنند، قابل باور نیست و با تجربه ای که داریم، مطمئن هستم که یک جماعت بزرگ و متشکلی تا به حال از نظر سیاسی و برنامه سیاسی (در افغانستان) وجود ندارد."

آقای فهیم هشدار داد که اگر گروه های مختلف در افغانستان یکجا نشوند، این کشور یک بار دیگر به زمان حاکمیت طالبان باز خواهد گشت.

او گفت: "اگر ما یک نظام نیم بندی را که وجود دارد بخواهیم سقوط کند و بشکند، بالاخره چه خواهد شد؟ این کشور صوبه ای (ایالت) یکی از کشورهای دیگر خواهد بود و آن وقت، باز شلاق و بر مردم افغانستان حکومت خواهد کرد."

آقای فهیم افزود: "بنا بر این، خواهش من این است که باید یکی دیگر را بپذیریم و تحمل کنیم. حرفهای من هم متوجه دولتی ها و هم متوجه غیردولتی ها است که در مفاهمات و در مذاکرات خود بتوانیم به یک نتیجه مثبت برسیم و یک گروهی را ایجاد کنیم که این کشور را از بدبختی بیرون بکشد."

مارشال قسیم فهیم عالی ترین مقام دولتی بود که در دهمین سالروز کشته شدن احمد شاه مسعود سخنرانی می کرد، امسال حامد کرزی برای اولین بار در مراسم تجلیل از احمدشاه مسعود حضور نداشت و معاون او تاکید کرد که سخنان او سخنان رئیس جمهوری افغانستان نیز هست.

آقای فهیم درحالی از اتحاد جنجاح های سیاسی در افغانستان سخن می گوید که درگیری نمایندگان مجلس برسر پذیرش یا عدم پذیرش نتایج انتخابات پارلمانی، عملا مجلس را به دو گروه مخالف تقسیم کرده و مجلس نمایندگان در هفته اخیر به شدت پر تنش بوده است.

این درحالی است که دولت هنوز موفق نشده است، برنامه مصالحه با طالبان را که از سالها به این سو با جدیت دنبال می کند، نیز به جایی برساند.

مطالب مرتبط