'ارتش افغانستان تا سه سال دیگر مستقل خواهد شد'

سربازان ارتش افغانستان حق نشر عکس bbc
Image caption شمار نفرات ارتش افغانستان تا ماه عقرب/آبان سال آینده به صد و نود و پنج هزار تن خواهد رسید

شیر محمد کریمی رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان گفته است که بیشتر از ۶۰ در صد عملیات نظامی در این کشور به طور مستقل از سوی نیروهای افغان انجام می شود.

آقای کریمی روز شنبه، ۱۹ سنبله/شهریور به خبرنگاران گفت که "نیروهای مسلح افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی به طور کامل متکی به خود خواهند شد."

آقای کریمی گفت: "فعلا ۶۰ درصد عملیات مستقلانه و توسط نیروهای ارتش انجام می شود بقیه عملیات با پلیس و نیروهای ناتو به صورت مشترک انجام می شود."

رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان افزود که با عملی شدن روند انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای ناتو به نیروهای داخلی، "استقلال" در کارکردهای ارتش در محور توجه قرار خواهد داشت.

او تاکید کرد که دولت افغانستان تلاش دارد که ارتش این کشور در کنار این که از لحاظ تجهیزات و جنگ افزارها روی پای خود مستقل شود، از نگاه آموزش و عملیات نظامی هم متکی به خود باشد.

شیر محمد کریمی همچنین گفت که متحدان بین المللی افغانستان توافق کرده اند که تا ماه عقرب (آبان) سال ۱۳۹۱ شمار سربازان ارتش این کشور تا ۱۹۵ هزار نفر افزایش می یابد.

آقای کریمی افزود که نیروهای مسلح افغانستان تلاش دارند که تا پایان روند واگذاری مسئولیتهای امنیتی به نیروهای افغان در سال ۲۰۱۴ میلادی متکی به خود شوند.

این روند حدود دو ماه پیش آغاز شد و تا حال مسئولیت تامین امنیت ولایت های بامیان، پنجشیر، کابل (به جز ولسوالی/شهرستان سروبی)، شهرهای لشکرگاه، هرات، مهترلام و مزار شریف به نیروهای افغان واگذار شده است.

هر چند این مناطق در این مدت شاهد حوادثی بوده و شماری از مردم و آگاهان امور امنیتی هم نسبت به شکننده بودن وضعیت امنیتی این مناطق هشدار داده اند، اما مقامهای افغان تاکید کرده اند که این روند "برگشت ناپذیر" است.

مطالب مرتبط