خوش‌بینی افغانستان در مورد همکاریهای ترانزیتی با پاکستان

انوارالحق احدی حق نشر عکس Getty
Image caption آقای احدی نسبت به اجرایی شدن این توافقات اظهار خوشبینی کرده است

وزیر تجارت افغانستان اعلام کرده که مقام های پاکستان ۸۰ مورد از درخواستهای این کشور را در مورد کاهش عوارض گمرکی و حمل و نقل پذیرفته اند.

انوارالحق احدی روز شنبه، ۱۹ سنبله/شهریور به خبرنگاران گفت که او اخیرا در سفری به پاکستان، این خواستها را با وزیران خارجه و مالیه/دارایی پاکستان در میان گذاشت.

آقای احدی گفت که مقامهای پاکستانی پذیرفته اند گرفتن تضمین نقدی از کالاهایی وارداتی بازرگانان افغان از طریق پاکستان و عوارض گمرکی این کالاها کاهش یابد.

دولت پاکستان بازرگانان افغان را مجبور به پرداخت "تضمین نقدی" از کالاهای وارداتی افغانها از طریق خاک خود می کند.

گفته شده که دلیل این امر این است که تا این کالاها پس از ورود به خاک پاکستان در داخل این کشور به فروش نرسد.

به گفته آقای احدی، دولت پاکستان در این گفتگوها توافق کرد که عوارض گمرکی این کالاها از یک تا یک و هشت دهم درصد غیرقابل بازپرداخت و ۱۵ درصد قابل بازپرداخت باشد.

وزیر تجارت افغانستان گفت که پیش از این دولت پاکستان خواستار پرداخت تضمین نقدی قابل بازپرداخت صد درصدی بود. این تضمین غیر از عوارض گمرکی است.

او همچنین گفت که مقامهای پاکستانی توافق کرده اند که به کامیونهای افغانی هم اجازه داده شود تا کالاهای صادراتی افغانستان را به بندرهای دریایی این کشور منتقل کنند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت افغانستان گفته است که پیش از این کامیونهای افغانی اجازه داشتند که تا شهر پشاور کالا منتقل کند، اما بر اساس توافقات اخیر، این کامیونها اجازه انتقال کالا تا بندر "واگه" را دارند.

با وجود همه این خوش‌بینی‌ها، این توافقات بدون توافق کابینه و نخست وزیر پاکستان قابل اجرا نخواهد بود. در صورتی که آنها این توافقات را مورد تایید قرار دهند، این امر به حدود یک ماه وقت نیاز دارد.

اما مقامهای حکومت افغانستان گفته اند که حکومت پاکستان توافق کرده است که تا یک ماه دیگر به ترانزیت کالاهای بازرگانان افغان از خاک خود اجازه دهد.

این در حالی است که پیش از این هم حکومت پاکستان در چندین مورد توافق کرده که تسهیلاتی را در حمل و نقل کالاهای بازرگانان افغان فراهم کند، ولی در عمل این توافقات به اجرا درنیامده است.

در چند ماه گذشته هزاران کامیون حامل کالاهای تجارتی افغانها در بندرگاههای پاکستان متوقف مانده بود و هنوز هم صدها کانتینر از کالاهای بازرگانان در پاکستان متوقف است.

بازرگانان افغان گفته اند که این امر باعث شده که بسیاری از مواد غذایی و دیگر موادی که نیاز به شرایط نگهداری خوب دارد، یا فاسد شده یا تاریخ مصرف آنها گذشته است. به گفته این بازرگانان، در اثر آن میلیونها دلار به آنها خسارت وارد آمد.

افغانستان در حمل و نقل کالاهای وارداتی و صادراتی خود از طریق پاکستان همواره با مشکلاتی مواجه بوده است.

بیشتر کالاهای وارداتی افغانستان از طریق پاکستان به این کشور می رسد و به همین دلیل، این کشور نیازمند همکاری پاکستان است.

مطالب مرتبط