روزنامه های کابل: شنبه، ۱۹ سنبله

احمد شاه مسعود
Image caption احمد شاه مسعود دو روز پیش از حادثه یازدهم سپتامبر ترور شد

"هفته شهید" و دهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود، فرمانده فقید مجاهدین افغانستان، موضوع اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

مسعود در ۱۸ سنبله/شهریور سال ۱۳۸۰ به وسیله دو فرد عربی که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، ترور شد و دولت افغانستان به او لقب "قهرمان ملی" داده و همچنین هفته منتهی به هجدهم سنبله را "هفته شهید" نامگذاری کرده است.

سردبیر روزنامه افغانستان گروههای جهادی پس از کشته شدن احمد شاه مسعود با همدستی بیشتر در برابر طالبان مقاومت کردند و با حمایت بین المللی این گروه را سرنگون کردند، به نظر روزنامه اما "مایه تاسف" این است که چرا طالبانی که در ظرف دو ماه شکست خوردند، بار دیگر تبدیل به "تهدید" شدند.

به باور روزنامه افغانستان، حالا مشغله ذهنی مردم افغانستان این است که چرا نیروهای ائتلاف بین المللی و گروههای جهادی که توانستند با همدستی طالبان را سرنگون کنند، حالا "از رویارویی با طالبان هراس دارند".

نویسنده افزوده که پنج سال پیش که دولت افغانستان مساله مصالحه با طالبان را مطرح کرد، همه گفتند که این طرح جز "ضعیف ساختن قدرت دولت و از بین بردن انگیزه جنگی نیروهای امنیتی و امیدوارسازی گروه طالبان به ادامه جنگ" نتیجه دیگری ندارد. حالا هم همه دریافته اند که "طالبان زبان را صلح نمی فهمند".

به نظر روزنامه افغانستان، طالبان به همزیستی اعتقادی ندارند و باید با آنها "به زبان زور و قدرت نظامی سخن گفت" و راه صلح تنها برای کسانی باز باشد که "فریب طالبان را خورده اند". نویسنده افزوده که "رویکرد نظامی در برابر طالبان بار دیگر در عرصه ملی از حمایت بیشتر برخوردار می شود".

هشت صبح در مطلب اول صفحه نخست خود با عنوان "از هفته شهید تجلیل شد، رهبران جهاد امتیاز بیشتر می خواهند"، نوشته که رهبران جهادی "از ارزشهای جهاد فاصله گرفته اند" و اکنون از به حاشیه رفتن خود از صحنه قدرت دولتی شکایت دارند.

به نوشته این روزنامه رهبرانی که در زمان جهاد بر سر حصیر می نشستند، حالا با "زندگی شاهانه" از مردم فاصله گرفته و عملا به صورت "طبقه جدا از مردم" درآمده اند. هشت صبح افزوده که حالا دیگر این رهبران نمی دانند که چقدر از سربازان تحت امر آنها کشته شده و از خانواده های آنها هم خبر نمی گیرند.

این روزنامه در سرمقاله خود بزرگداشت از هفته شهید را "بهانه ای برای فراموشی" شهدا دانسته و تاکید کرده که حالا باید دید که چقدر توانسته ایم از ارزشهایی که شهدا برای آنها جان خود را از دست دادند، حفاظت کنیم و ارواح آنها با "تجلیل ظاهری" از آنها راضی نخواهند شد.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که دولت به طور "انحصاری" مراسمی برای بزرگداشت از دهمین سالگرد احمد شاه مسعود در مکانی کوچک و با حضور نزدیک به یک هزار نفر" برگزار کرد که درخور شان "قهرمان ملی" نبود.

روزنامه افزوده که قرار بود یک روز پیش از برگزاری این مراسم، یک مراسم "باشکوه مردمی" دیگری در کابل برگزار شود، اما به دلیل عدم توانایی تامین امنیت آن، لغو شد و "به این ترتیب از حضور گسترده مردم در چنین مراسم باشکوهی جلوگیری شد".

ماندگار در ادامه انتقاد کرده که "سیاست ارزش ‌زدایی از جهاد و مقاومت و کمرنگ ساختن تجلیل از روزهای ملی و تاریخی در دستور کار حکومت قرار گرفته است" و این سیاست "نقطه مقابل آرمانها و ارزشهای ملی ما است و اگر جلو آن گرفته نشود، می‌تواند "روح آزادگی و دفاع از وطن را به تدریج از نسلهای آینده بازستاند". آرمان ملی در سرمقاله خود با تاکید بر اینکه "نگذاریم یادبود از هفته شهید کمرنگ شود"، نوشته که "هستند کسانی که نمی خواهند ما از مردان ایثارگر و قهرمان خود یادبود به عمل آوریم و چنین افراد جاسوسان کشورهای خارجی هستند که به گونه ای در خدمت آنها قرار دارند".

نویسنده با انتقاد از دولت نوشته که در سالهای اخیر بزرگداشت از هفته شهید کمرنگ شده و دولت برای این کار تنها کمیسیونی را تشکیل می دهد که تنها جلسه می کند و در عمل کاری انجام نمی دهد. به نظر آرمان ملی، حالا باید سازمانهای اجتماعی کاری در این زمینه انجام دهند و دستی به سوی دولت دراز نکنند.

این روزنامه از رهبران مجاهدین هم انتقاد و تاکید کرده که آنها باید به دولت نگویند که به خانواده های شهدا کمک کنند، بلکه خود از "میلیونها دلاری که به نام شهدا به دست آورده اند"، به این خانواده ها کمک کنند. آرمان ملی افزوده که مردم می دانند که این رهبران از این راه ثروت های کلانی به دست آورده اند.

چراغ تاکید کرده که آنهایی که هر ساله از هفته شهید و سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود برزگداشت به عمل می آورند و به ویژه دانشجویان دانشگاهها، باید در عمل ثابت کنند که رهروان شهدا هستند. نویسنده افزوده که "پیروان راستین مسعود به خود آیند" و ببینند که "فاصله میان تعهدات و اجراآت آنها چگونه هر روز بیشتر می شود".

نویسنده در ادامه با لحن طعنه آمیزی نوشته که "سجده به دلار و تکیه بر وعده کافر مشغله ذهنی و انتخاب عملی" پیروان مسعود شده است. چراغ خطاب به آنها نوشته که "بازی و معامله با نام و افتخارات این شهید بزگوار را خاتمه دهید، قبل از این که نفرین عام و خاص شوید".

روزنامه هشدار داده که اگر رهروان احمد شاه مسعود در راه او گام های عملی و صادقانه بردارند، دشواریها و چالشهای امروز به آسانی حل خواهد شد، اما در غیر آن زورق شکسته آنها "به کام امواج توفانی توطئه ها و جداسازی ها فروخواهد رفت".

نشریه پیام مجاهد در سرمقاله شماره اخیر خود، که آن را به دهمین سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود اختصاص داده، تاکید کرده که "پرونده شهادت قهرمان ملی کشور بازگشایی شود". به نظر نویسنده، پرونده ترور او "یکی از پیچیده ترین پرونده های ترورها در جهان است".

به نظر این نشریه، تا حال برای بررسی این پرونده تلاش لازم از هیچ جانبی صورت نگرفته و این پرونده همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. پیام مجاهد تاکید کرده که حکومت افغانستان مسئولیت دارد که تلاشهایی را در این زمینه به راه اندازد و نتایج آن را در اختیار مردم قرار دهد.

نویسنده افزوده که "شکی وجود ندارد که در شهادت قهرمان ملی دستها و دستگاههای مختلف بیرونی و درونی نقش بازی کرده بودند و بررسی درست این پرونده، که سر نخی از این ترور را به دست دهد، امر ساده ای نیست، اما واقعیت این است که توجه واقعی هم در این مورد صورت نگرفته است".

مطالب مرتبط