احمد شاه مسعود به روایت منتقدانش

امین کریم
Image caption امین کریم از اعضای ارشد حزب اسلامی که در حال حاضر مقیم فرانسه است، از منتقدان جدی احمدشاه مسعود است

احمدشاه مسعود که بیشتر به عنوان یک چهره مقاومت در برابر طالبان و اتحاد جماهیر شوروی سابق شناخته می شود، از سوی حریفان سیاسی و جهادی اش متهم به همکاری و سازش با شوروی ها نیز هست. امضای آتش بس او با شوروی ها در سالهای جهاد و پیمان او برای سقوط حاکمیت نجیب الله با بخشی از عناصر کلیدی دولت در سال ۱۹۹۲ که به باور عده ای منجر به ناکامی برنامه انتقال صلح آمیز قدرت تحت نظرسازمان ملل متحد به مجاهدین شد از سوی گروه هایی از مجاهدین از جمله گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان مورد نکوهش قرار گرفت.

اختلاف بر سر تصرف پایتخت و تقسیم قدرت سیاسی پس از پیروزی مجاهدین، موجب درگیری های شدیدی در کابل و ولایات افغانستان شد، جنگی که بستری برای اختلاف های قومی و سمتی شد و در نهایت شعله ور شدن جنگ های داخلی در سالهای نخست دهه ۹۰ میلادی شد.

گروه های مختلف مجاهدین یکدیگر را عامل ایجاد این شرایط می دانند، آنچه در پایان سبب بروز جریان دیگری به نام طالبان در حیات سیاسی افغانستان شد.

هر چند هنوز فاصله زمانی از این رویداد های تاریخی کوتاه است و این امر پای قضاوت منصفانه را لنگ می کند. آنچه رسانه ها در شرایط کنونی می توانند، پرسیدن و پرداختن به جوانب مختلف این ادعاها و رقابت ها است.

در آستانه دهمین سالروز مرگ احمد شاه مسعود و به دنبال مصاحبه ای که با مسعود خلیلی از یاران پیشین احمد شاه مسعود در بی بی سی انجام شد، آصف معروف گفت و گویی هم با محمد امین کریم از کادر های ارشد حزب اسلامی در اروپا داشته و نخست از او در مورد دیدگاه این حزب در مورد احمدشاه مسعود پرسیده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مطالب مرتبط