سفیرطالبان، ازنگرانی آمریکا پیش از ۱۱ سپتامبر می گوید

ملاضعیف
Image caption ملا ضعیف می گوید، سفیر آمریکا در اسلام آباد دو ماه قبل از حادثه یازدهم سپتامبر، به طالبان هشدار داد که جلو حمله احتمالی علیه آمریکا را بگیرد

یکی از پیامد های عمده حملات ۱۱ سپتامبر، اعلام جنگ علیه تروریسم و حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان بود که منجر به سقوط رژیم طالبان و روی کار آمدن دولتی با حمایت جهانی دراین کشور شد.

حملات یازدهم سپتامبر به شبکه القاعده به رهبری اسامه بن لادن نسبت داده شد. اما طالبان از سپردن اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده به آمریکا، ابا ورزید.

ملا عبد الاسلام ضعیف در آن زمان سفیر طالبان در پاکستان بود. او که بعد از سقوط رژیم طالبان مدتی را در زندان گوانتانامو نیز به سر برد، ده سال بعد از حادثه یازدهم سپتامبر به این باور است که آمریکا قبل از وقوع این حملات، از طرح آن آگاه بود و طالبان را نیز برای جلوگیری از این حملات هشدار داده بودند.

آقای ضعیف در گفت و گو با بی بی سی گفت که دوماه قبل از حادثه یازدهم سپتامر، سفیر آمریکا در اسلام آباد به خانه او آمد و می خواست بداند که آیا طالبان از طرح حمله به آمریکا اطلاع دارند یانه؟ آقای ضعیف می گوید سفیر آمریکا حامل پیام رسمی از سوی دولت خود بود و در آن پیام از طالبان خواسته شده بود که از حمله علیه آمریکا خود داری کند.

آقای ضعیف گفت او پیام سفیر آمریکا را به مقام های طالبان در داخل مخابره کرد و جواب رسمی طالبان این بود که ما برنامه ای برای حمله به آمریکا نداریم و به کسی هم اجازه نمی دهیم که از خاک افغانستان اقدامی علیه آمریکا انجام دهد، عبدالسلام ضعیف می گوید او این پیام را نیز رسما به سفیر آمریکا در اسلام آباد تحویل داد.

سلام ضعیف در گفت و گو با بی بی سی گفت، وقتی از حادثه یازدهم سپتامبر مطلع شد، فورا احساس کرد که ممکن است بین اون پیامی که او دوماه قبل از سفیر آمریکا گرفته بود و این حادثه ارتباطی وجود داشته باشد و از این نگران بود که آمریکا خشمگین شود و به افغانستان حمله کند.

آقای ضعیف می گوید او هنوز هم نمی تواند باور کند که حادثه یازدهم سپتامبر با چنان ابعاد و پیچیدگی اش، در بیرون از آمریکا طراحی شده باشد. او معتقد است که آمریکایی اگر می خواستند می توانستند از وقوع چنین حمله ای جلو گیری کنند.

ملا ضعیف می گوید قبل از یازدهم سپتامبر و همچنین بعد از آن بارها امارت اسلامی طالبان با آمریکایی ها گفت و گو کرد و شخص او چند بار با سفیر آمریکا در اسلام آباد جلساتی داشت و طرح هایی را به آمریکایی ها ارائه کرده اما آنگونه که آقای ضعیف مدعی است، آمریکا از قبل تصمیم خود را برای حمله به افغانستان و شماری دیگر از کشورهای اسلامی از جمله عراق گرفته بود و آن را عملی نیز کرد.

مطالب مرتبط