ناتو در سالگرد یازدهم سپتامبر: جنگ افغانستان در حال پیروزیست

جان آلن، فرمانده ناتو در افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژنرال آلن گفت که جنگ افغانستان در مسیر پیروزی در حرکت است

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، همزمان با دهمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر گفته است که ائتلاف بین‌المللی در افغانستان در حال پیروزی در جنگ علیه طالبان است.

ژنرال جان آلن که در مراسمی با حضور مقامات افغان و نمایندگان جامعه جهانی در سفارت آمریکا در کابل صحبت می‌کرد، هشدار داد که گروه‌های شورشی در افغانستان به خواست خود نخواهند رسید.

او گفت: "ما توانسته‌ایم شورشیان را عقب بزنیم. در این روز یادبود (ده سال بعد از حملات یازدهم سپتامبر) می‌توانم بگویم که ما در افغانستان، در مسیر پیروزی در حرکتیم."

از حملات یازدهم سپتامبر به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک که با تهاجم نظامی آمریکا به پایگاه‌های طالبان و القاعده در افغانستان دنبال شد، ده سال می‌گذرد، اما خشونت‌ها دست‌کم در افغانستان هر سال رو به افزایش بوده است.

نا امنی‌هایی که به فعالیت گروه طالبان نسبت داده می‌شود، علاوه بر جنوب و شرق، به مناطقی در مرکز و شمال افغانستان نیز گسترش یافته است.

با این حال، آمریکا برنامه خروج نظامی از افغانستان را اعلام کرده است و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۱۴ میلادی، تمام نظامیان خارجی، افغانستان را ترک کنند.

گروه طالبان از این اقدام، به عنوان نشانه‌ای از پیروزی خود در جنگ علیه ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا یاد می‌کنند، اما مقامات آمریکایی تاکید دارند که با وجود ادامه حمایت جامعه جهانی از دولت افغانستان، مهم است تا مسئولیت‌های این کشور کاملا به نهادهای افغانی واگذار شود.

در مراسمی که به مناسبت سالگرد حملات یازدهم سپتامبر، در کابل برگزار شد، سفیر آمریکا در این شهر بر ادامه همکاری افغانستان و آمریکا به منظور جلوگیری از وقوع حملات مشابه در آینده تاکید کرد.

رایان کروکر که به تازگی جانشین کارل آیکنبیری در سفارت آمریکا در کابل شده است، گفت: "آنچه که ده سال پیش در افغانستان و در آمریکا اتفاق افتاد، ملت‌های این دو کشور را برای همیشه و با یک هدف مشترک با هم یکجا کرد."

آقای کروکر گفت: "خاک افغانستان هیچ گاه نباید از سوی عناصری مورد استفاده قرار گیرد که بخواهند از این کشور برای حمله به مردم آمریکا، افغانستان و جامعه جهانی استفاده کنند."

او افزود: "ما باید با شرکای افغان خود یکجا کار کنیم تا اطمینان حاصل شود که افغانستان یک کشور باثبات، امن و دموکراتیک است."

شرکت‌کنندگان در این مراسم، راس ساعت ۹ و ۱۱ دقیقه برای مدتی سکوت کردند تا به شکل سمبولیک به قربانیان حملات یازده سپتامبر (در ماه نهم سال میلادی) ادای احترام کرده باشند. در این حملات در سال ۲۰۰۱ میلادی بیش از سه هزار نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط