افغانستان: پیمان استراتژیک با آمریکا تا ماه دسامبر امضا خواهد شد

پرچم های آمریکا و افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption امضای پیمان استراتژیک میان آمریکا و افغانستان از موضوع‌های داغ مورد بحث در محافل سیاسی افغانستان بوده است

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید که سند پیمان همکاری استراتژیک میان آمریکا و افغانستان پیش از ماه دسامبر امضا خواهد شد.

موضوع همکاریهای استراتژیک و ایجاد پایگاه نظامی دایمی آمریکا در افغانستان در سالهای اخیر از موضوعهای داغ مورد بحث در محافل سیاسی افغانستان بوده است.

مقامهای افغان گفته اند که آمریکا تمایل دارد که به حضور نظامی خود در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ هم ادامه دهد. به گفته این مقامها، همکاریهای استراتژیک میان دو کشور در چارچوب پیمان استراتژیک ادامه خواهد یافت.

در هفته‌های اخیر رایان کروکر، سفیر آمریکا در افغانستان طی سخنانی گفته است که همکاریهای استراتژیک میان دو کشور ادامه خواهد یافت، اما چارچوب این همکاریها در یک "اعلامیه" تعریف خواهد شد و نه پیمان.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه، ۲۰ سنبله/شهریور در یک نشست خبری گفت که در سومین دور مذاکرات مقامهای افغان و آمریکایی در واشنگتن جزئیات "مشارکت استراتژیک" افغانستان و آمریکا مورد بحث قرار گرفته است.

آقای موسی‌زی افزود که هرچند گفتگوها در این مورد هنوز ادامه دارد، اما حکومت افغانستان امیدوار است این پیمان پیش از برگزاری کنفرانس بین‌المللی "بن دوم" به امضا برسد.

اجلاس "بن دوم" قرار است با شرکت وزیران خارجه حدود ۹۰ کشور در شهر بن آلمان در ماه دسامبر برگزار شود و گفته شده که برگزاری این نشست برای افغانستان بسیار با اهمیت خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: "ما امیدواریم که قبل از برگذاری کنفرانس بن دوم، در آخر سال جاری میلادی سند همکاریهای استراتژیک درازمدت را با ایالات متحده آمریکا به امضا برسانیم."

آقای موسی‌زی همچنین افزود: "اما ضرب‌الاجل زمانی برای امضا یا نهایی شدن بقیه مذاکرات در باره این سند، وجود ندارد."

پیش از این یک دیپلمات آمریکایی در کابل نیز گفته بود که انتظار دارد پیش از برگزاری کنفرانس "بن دوم"، توافقاتی در باره این سند به دست آید.

در حال حاضر هیاتی از جانب دولت افغانستان به ریاست رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در واشنگتن به سر می‌برد تا جزئیات این سند را با مقامات آمریکایی بررسی کند.

آقای موسی‌زی گفت که در این مذاکرات در باره عملیات نظامی شبانه نظامیان خارجی و کنترل زندانها توسط حکومت افغانستان هم گفتگو شده و توافقاتی به دست آمده است.

پیش از این در مواردی مقامهای دولت افغانستان نسبت به اجرای عملیات شبانه توسط نیروهای خارجی علیه شورشیان در این کشور واکنشهای شدیدی نشان داده و خواستار توقف آن شده اند.

این مقامها همچنین خواستار انتقال شورشیان بازداشت شده از بازداشتگاههای تحت کنترل نیروهای خارجی به زندانهای دولت افغانستان شده اند.

اما اخیرا در پی انتشار جزئیات یک گزارش سازمان ملل در باره شکنجه زندانیان در زندانهای تحت کنترل دولت افغانستان، یک مقام پیمان ناتو گفت که انتقال زندانیان به این زندانها متوقف شده است.

دولت افغانستان شکنجه شدن زندانیان در زندانهای تحت کنترل خود را به شدت رد کرده است.

مطالب مرتبط