روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۲۰ سنبله

دهمین سالگرد حادثه یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، در محور بحث‌های روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار دارد.

هشت صبح، یازدهم سپتامبر را "آغاز یکی از دوره‌های وحشت‌آفرینی و انسان‌کشی در تاریخ بشری" خوانده و نوشته است که در حالی که هنوز هم "پس‌لرزه‌های" آن در جهان و به ویژه غرب احساس می‌شود، جامعه بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم در پی "راه‌حل‌های مقطعی" است.

نویسنده تاکید کرده است که "بی‌توجهی به وضعیت جاری در افغانستان، پاکستان و کشورهای عرب خاورمیانه و آفریقا، باعث قدرتمند شدن گروه القاعده و متحدان بالقوه آن گردیده است". به نظر نویسنده هشت صبح، اسامه بن لادن، رهبر پیشین گروه القاعده کشته شد، اما این پایان کار نیست و خطر ترویسم هنوز هم وجود دارد.

این روزنامه همچنین انتقاد کرده است که جامعه بین‌المللی هنوز هم با دولت پاکستان به عنوان محل استقرار گروه‌های تروریستی برخورد عاجزانه، مصلحتی و مداراجویانه دارد. به نوشته هشت صبح، دولت پاکستان و متحدان آن، هیچگاه نمی‌خواهند که با گروه‌های تروریستی قطع رابطه کنند.

نویسنده این روزنامه مدعی است که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی)، با دو گروه القاعده و طالبان "روابط سیستماتیک" دارد و اسیر همین رابطه است. هشت صبح افزوده است که هرچند بعضی‌ها امیدوارند که برنامه آشتی با طالبان تحقق یابد و این روابط بگسلد، اما در واقع این امیدواری یک "خواب و خیال" است.

روزنامه افغانستان در مقاله‌ای نوشته است که کشته شدن اسامه بن‌لادن ضربه سختی بر گروه القاعده وارد کرد و این گروه را به شوک شدیدی فرو برد، اما این گروه به تازگی قد راست کرده و در پی گرفتن انتقام از غرب برآمده است.

نویسنده این روزنامه افزوده است که هرچند وقوع حمله‌ای از سوی گروه القاعده به آمریکا بعید به نظر می‌رسد، اما این گروه برای مقام‌های آمریکایی هنوز هم یک تهدید واقعی به حساب می‌آید.

سردبیر روزنامه افغانستان همچنین نوشته است که حالا این گروه به دلیل این که توانایی حمله به غرب را ندارد، در کشورهایی مانند افغانستان، عراق، پاکستان و کشورهای آفریقایی دست به حمله می‌زند تا ثابت کند که هنوز هم قدرت اقدامات تروریستی را دارد.

ماندگار در مطلبی نوشته است که برای پیروزی بر تروریسم، شناخت و تعریف دقیق از گروه‌های تروریستی لازم است؛ به نظر نویسنده اما در افغانستان دیری است که دیگر به گروه طالبان "تروریست" گفته نمی‌شود و این گروه به عنوان یک گروه "شورشی" شناخته می‌شود.

نویسنده افزوده است که دولت افغانستان به عنوان دولتی که در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد، باید برنامه‌های مشخصی برای ایجاد انگیزه در مبارزه با تروریسم داشته باشد. روزنامه اما افزوده است که حالا دیده می‌شود که دولت این کشور برای انگیزش نیروهای امنیتی خود هم برنامه‌ای موثر ندارد.

ماندگار همچنین انتقاد کرده است که دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی پس از سال ۲۰۰۱ میلادی، اقدام به خلع سلاح گروه‌های ضدطالبان در افغانستان کردند و نقش فعال این گروه‌ها پس از به قدرت رسیدن حامد کرزی در افغانستان "کمرنگ" شد.

روزنامه دولتی انیس در گزارش نخست خود با عنوان "مشکلات کوچی‌ها به گونه ریشه‌ای بررسی می‌گردد"، نوشته است که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، در دیدار با نمایندگان کوچی‌ها در مجلس نمایندگان قول داده است که موضوع "اسکان دایمی" کوچی‌ها را بررسی کند.

کوچی‌ها زندگی عشایری دارند و در فصل‌های مختلف سال از منطقه‌ای به منطقه دیگر کوچ می‌کنند و این امر در چند دهه گذشته باعث درگیری و مشکلات زیادی میان آنها و روستاییان در مناطق مختلف کشور شده است.

انیس نوشته است که نمایندگان کوچی‌ها خواستار دادن زمین برای ساختن خانه‌های مسکونی از سوی دولت به کوچی‌ها شده و همچنین از آقای کرزی خواسته‌اند که برای بررسی مشکلات کوچی‌ها سمیناری با شرکت کوچی‌های سراسر کشور برگزار شود.

این روزنامه دولتی افزوده است که رئیس جمهور در این دیدار، به نمایندگان کوچی‌ها اطمینان داد که مشکلات کوچی‌ها را به طور ریشه‌ای بررسی خواهد کرد و حکومت برای حل این مشکلات و دیگر خواست‌های کوچی‌ها توجه خواهد کرد.

مطالب مرتبط