گزارش های ویژه: دهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود

حق نشر عکس BBC World Service

در افغانستان کمتر چهره سیاسی را می توان یافت که افکار عمومی در مورد نقش و جایگاه او در زمان حیاتش و یا هم بعد از مرگش توافق نظر داشته باشند؛ مسعود نیز از این قاعده مستثنی نیست.

احمد شاه مسعود به روایت منتقدانش

حق نشر عکس Getty

احمدشاه مسعود که بیشتر به عنوان یک چهره مقاومت در برابر طالبان و اتحاد جماهیر شوروی سابق شناخته می شود، از سوی حریفان سیاسی و جهادی اش متهم به همکاری و سازش با شوروی ها نیز هست.

امضای آتش بس او با شوروی ها در سالهای جهاد و پیمان او برای سقوط حاکمیت نجیب الله با بخشی از عناصر کلیدی دولت در سال ۱۹۹۲ که به باور عده ای منجر به ناکامی برنامه انتقال صلح آمیز قدرت تحت نظرسازمان ملل متحد به مجاهدین شد از سوی گروه هایی از مجاهدین از جمله گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان مورد نکوهش قرار گرفت. ادامه مطلب

احمد شاه مسعود از زبان مسعود خلیلی

حق نشر عکس bbc

احمد شاه مسعود فرمانده ارشد مجاهدین در روز نهم سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی در یک حمله انتحاری کشته شد.

مسعود خلیلی، که در آن زمان سفیر افغانستان در دهلی بود، در روز حمله به عنوان مترجم او در کنارش بود و به شدت مجروح شد.

مسعود خلیلی اکنون سفیر افغانستان در اسپانیا است. او در این گفت و گو از آخرین لحظات بودنش با مسعود می گوید. ادامه مطلب

احمدشاه مسعود؛ سه تصویر در یک قاب

حق نشر عکس JEANCLAUDE CHAPON AFP Getty Images

احمد شاه مسعود عمر کوتاه اما پر ماجرایی داشت. حداقل نیمی از چهل و هشت سال عمرش در جنگ و گریزهای چریکی گذشت، شکست و پیروزی های زیادی را تجربه کرد و تا زنده بود یکی از عناصر مهم در تب و تاب های سیاسی افغانستان به شمار می رفت.

در افغانستان کمتر چهره سیاسی را می توان یافت که افکار عمومی در مورد نقش و جایگاه او در زمان حیاتش و یا هم بعد از مرگش توافق نظر داشته باشند؛ مسعود نیز از این قاعده مستثنی نیست. ادامه مطلب

عکس های هیرومی‌ناگاکورا، عکاس ژاپنی از احمدشاه مسعود

حق نشر عکس Hiromi Nagakura

هیرومی ناگاکورا (Hiromi Nagakura)، خبرنگار عکاس ژاپنی، در سالهای مختلف و چند بار به افغانستان سفر کرده و احمدشاه مسعود فرمانده مجاهدین را از نزدیک دیده و از او عکس گرفته است، هیرومی می گوید او در مجموع ۵۰۰ روز در کنار مسعود بود. عکس ها را ببینید.

ویدیو: ۱۰ سال از ترور احمد شاه مسعود گذشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دو روز پیش از حمله‌های مرگبار یازدهم سپتامبر به نیویورک و واشنگتن، ائتلاف نیروهای ضد طالبان در افغانستان، رهبر مشهورشان احمد شاه مسعود را از دست دادند. آقای مسعود را دو مرد عرب کشتند که خود را خبرنگار معرفی کردند. دولت افغانستان برای گرامیداشت دهمین سالگرد کشته شدن این فرمانده مجاهدین، هفته ای را به عنوان هفته شهید نامگذاری کرده است.

داود قاری زاده، بی بی سی، گزارش می دهد.

مصاحبه با برادر احمد شاه مسعود

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در این ویدیو داوود قاریزاده خبرنگار بی بی سی در کابل از احمد ولی مسعود، برادر احمد شاه مسعود در مورد دیدگاه منتقدانی که معتقدند احمدشاه مسعود در جنگ های داخلی نقش داشته، پرسیده است.

در این مصاحبه همچنین احمد ولی مسعود در مورد نقش یاران مسعود پس از مرگ او و در شرایط کنونی افغانستان، حرف می زند.