نهاد مدافع رسانه‌ها: آزادی بیان فدای معامله با طالبان نشود

صدیق‌الله توحیدی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای توحیدی گفت آزادی بیان ارزشی نیست که بر سر آن معامله شود

سازمان موسوم به دیدبان رسانه های افغانستان (نی) از دولت افغانستان و جامعه جهانی خواسته است که آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها را "فدای معامله با طالبان" نکنند.

روز یکشنبه، ۲۰ سنبله/شهریور شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان در صحن علنی این مجلس با حضور سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ، خواستار اعمال محدودیت بر فعالیت‌های رسانه‌ ها شدند.

این سناتوران شماری از شبکه‌های تلویزیونی خصوصی را متهم به پخش تصاویر "غیراخلاقی و خلاف اصول اسلامی" کردند و از آقای رهین خواستند که از پخش تصاویر رقص و افراد "نیمه برهنه" جلوگیری کند.

آقای رهین به اعضای مجلس سنا گفت که "۹۰ درصد" از برنامه‌های تلویزیون‌های خصوصی در افغانستان با برنامه‌های تلویزیونی کشورهای اسلامی مطابقت دارد.

اما روز دوشنبه، ۲۱ سنبله صدیق‌الله توحیدی، رئیس سازمان (نی) بدون این که از فرد یا نهاد مشخصی نام ببرد، در یک نشست خبری گفت که برخی افراد در حکومت، شورای ملی و شورای عالی صلح در پی محدود کردن فعالیت‌های رسانه‌ها هستند.

آقای توحیدی گفت که این افراد قصد دارند که به بهانه غیراسلامی بودن برنامه‌های رسانه‌های تصویری، آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها را "قربانی معامله با طالبان" کنند – امری که او آن را نگران کننده دانست.

او گفت: "تقاضای ما مصرانه از دولت افغانستان و شورای عالی صلح و کسانی که شامل این روند هستند، این است که اصل آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها مندرج در قانون اساسی و قانون رسانه‌های همگانی افغانستان، ارزشی نیست که مورد معامله قرار گیرد."

او افزود: "گاهگاه برخی از دوستان داخل نظام ادعاهایی مبنی بر این دارند که آزادی رسانه‌ها سبب گسترش ناامنی یا سندی دال بر عدم حکومت شرعی در افغانستان توسط طالبان شده و باید محدودیت‌هایی در این زمینه به وجود بیایید."

آقای توحیدی آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها در افغانستان را از دستاوردهای بزرگ ده سال اخیر این کشور دانست و گفت که جامعه بین‌المللی و حکومت افغانستان باید از آن دفاع کنند.

به گفته او، طالبان در پی بازگشت "امارت اسلامی" خود در افغانستان هستند و در تحت چنین حاکمیتی زنان از حقوق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی محروم خواهند شد و فعالیت‌های رسانه‌ها هم متوقف خواهد شد.

اما اسماعیل قاسمیار، عضو شورای عالی صلح، که مسئولیت زمینه‌سازی گفتگو و مصالحه با طالبان را دارد، گفت که آزادی بیان در بدل مصالحه با طالبان از دست نخواهد رفت. آقای قاسمیار گفت: "ما به ایشان (سازمان نی و رسانه‌ها) حق می‌دهیم که از نگرانی خود صحبت کنند، اما در مقابل ما اطمینان می‌دهیم این حقوق (آزادی رسانه‌ها) به معامله گذاشته نمی‌شود."

Image caption وزیر فرهنگ گفته که شبکه های تلویزیونی خصوصی باید از سریال‌های تولید شده در کشورهای اسلامی استفاده کنند

در حال حاضر بیش از چهل شبکه تلویزیونی خصوصی، بیش از صد ایستگاه رادیویی و صدها نشریه چاپی در افغانستان فعالیت می‌کنند.

بیشتر تلویزیون‌های خصوصی در افغانستان به پخش برنامه‌های سرگرم‌کننده و شماری از آنها هم به پخش برنامه‌های خبری و انتقادی می‌پردازند.

عده ای از روزنامه نگاران به این نظر اند که پخش برنامه‌های خبری، تحلیلی و انتقادی شماری از رسانه‌ها در افغانستان باب میل برخی محافل پرنفوذ نیست و آنها با طرح مسائل دینی، در پی محدود کردن عرصه فعالیت‌های رسانه‌ها هستند.

تلویزیون‌هایی که به پخش سریال‌های تلویویزیونی می‌پردازند، بیشتر از سریال‌های خارجی استفاده می‌کنند، و این موضوع انتقاد محافل محافظه‌کار را در پی داشته است. محافظه‌کاران شبکه‌های تلویزیونی خصوصی را متهم به گسترش "فرهنگ بیگانه" در کشور کرده‌اند.

این موضوع روز یکشنبه از سوی برخی اعضای مجلس سنا هم مطرح شد، اما وزیر اطلاعات و فرهنگ در پاسخ آنها گفت که در شرایط کنونی شبکه‌های تلویزیونی به دلیل محدودیت امکانات، قادر به تولید سریال‌های جایگزین آنها در داخل کشور نیستند.

اما او تاکید کرد که شبکه‌های تلویزیونی باید به پخش سریال‌هایی بپردازند که در کشورهای اسلامی و از جمله مصر، ترکیه و مالزی تولید شده‌اند.

این در حالی است که اخیرا یک سریال تلویزیونی تهیه شده در ترکیه، که از یک شبکه تلویزیونی خصوصی در افغانستان پخش می‌شد، در پی انتقادهای محافل محافظه‌کار متوقف شد.

مطالب مرتبط