روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۱ سنبله

برجهای مرکز تجارتی در یازدهم سپتامبر حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا در پی وقوع حمله به برجهای مرکز تجارت جهانی در نیویورک، برای مبارزه با تروریسم وارد افغانستان شدند

تحولات در افغانستان پس از حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا، از موضوعهای اصلی مورد بحث در سرمقاله ها و مطالب تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "جان آلن از کدام پیروزی سخن می‌گوید؟"، نوشته که ادعای پیروزی در جنگ با تروریسم در افغانستان در حالی مطرح شده که بخشهای زیادی از این کشور در معرض تهدید طالبان قرار دارد و "رهبران آنها در پاکستان به سر می برند".

روزنامه افزوده که آمار تلفات در این جنگ افزایش یافته، آینده این جنگ بیش از هر وقت دیگر نامشخص‌تر شده و بر پیچیدگی‌های آن افزوده شده است و برخی کشورها هم اقدام به خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان کرده اند.

هشت صبح همچنین نوشته که این در حالی است که شورشیان مسلح تلاش دارند "با حمایت پاکستان و عربستان"، به عنوان "یک طرف مشروع" در گفتگوها حضور یابند. به نظر نویسنده، این وضعیت نشان می‌دهد که جنگ نه تنها به پیروزی نرسیده که بلکه تلاش می‌شود که به شورشیان "مشروعیت سیاسی" داده شود.

نویسنده در ادامه افزوده که ژنرال جان آلن، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان به خوبی می‌داند که اگر این جنگ به پیروزی نزدیک شده، دیگر چه توجیهی برای حضور ۱۴۰ هزار سرباز خارجی در افغانستان است و چرا "چانه زنی‌ها" با هزینه سنگین برای مصالحه با شورشیان ادامه دارد.

سروش ملت نوشته که "آمریکای خسته و درد دیده" ده سال پس از تحمل هزینه‌های سنگین مالی و انسانی، کم‌کم افغانستان و پیکار با تروریسم را ترک می‌کند و مسئولیت جنگ را به دوش نیروهای امنیتی افغانستان واگذار می‌کند.

روزنامه اما افزوده که طالبان متواری و درهم شکسته سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ میلادی، حالا تجدید سازمان کرده و به قدرتی تبدیل شده اند که توانایی نظامی و سیاسی دولت افغانستان، آمریکا و متحدان آنها را به چالش می کشند و مناطق بیشتری را در افغانستان به دست می آورند.

سروش ملت در ادامه "ادعای پیروزی" مقامهای آمریکایی در جنگ افغانستان را زیر سوال برده و پرسیده که چنین پیروزی در کجای واقعیت‌های جاری در افغانستان تحقق یافته و شهروندان افغان و آمریکایی چگونه به چنین ادعاها اعتماد کنند.

نویسنده همچنین نوشته که واقعیت این است که وضعیت در افغانستان بدتر از سالهای آغاز ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان است و آرزوهایی که مردم افغانستان در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ داشتند، "نقش بر آب" شده و ترس از استیلای دوباره طالبان بر افغانستان در اذهان مردم این کشور هنوز جود دارد.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که در ده سال گذشته "بازیهای مختلفی" در افغانستان در جریان بوده و در اثر این بازیها به "تروریستهایی" که در گوشه‌ای منزوی شده بودند، نیروی دوباره داده شد و وضعیت در این کشور وضعیت همچنان به صورت تعریف‌نشده حفظ شده است.

روزنامه افزوده که جهان در این ده سال در مبارزه با تروریسم پیروز نشد و افغانستان در این مدت "قربانی بازی سیاست‌های بازیگران جدید داخلی و خارجی" شده که به نظر روزنامه، بدون برنامه مشخص برای بازسازی و نوسازی به این کشور آمدند و تمام فرصتها و امکانات را "هدر دادند".

ماندگار همچنین تاکید کرده که حالا باید در مورد مبارزه با تروریسم تجدید نظر شود و نباید پذیرفت که به تروریسم برای بار سوم نیرو داده شود. نویسنده افزوده که حالا تلاشها بر این متمرکز شود که نباید افغانستان و جهان قربانی بازی محافل "حکومتی وابسته به پاکستان و معروف به تروریست بودن" شود.

روزنامه ویسا نوشته که در ده سال گذشته "تعریف جامع و روشنی" از تروریسم ارائه نشده تا جهانیان بدانند که صاحبان چگونه تفکری تروریست هستند و چه کارهایی تروریستی است. نویسنده تاکید کرده که دلائل فعالیت‌های تروریستی هم باید مشخص شود.

به نظر نویسنده، به دلیل ابهام در تعریف تروریسم و خشونت است که اگر فردی کسی را بکشد یا شکنجه کند، تروریست دانسته می‌شود و اگر کسی دیگر روستاها را هدف قرار دهد، نه تنها تروریست نیست، بلکه به عنوان مدافع حقوق بشر هم شناخته می‌شود.

سرمقاله‌نویس ویسا به این نظر است که جامعه جهانی در یک دهه گذشته در این مورد به حد کافی در "تاریکی" بوده و اکنون زمان آن فرارسیده که جهانیان حقیقت را بدانند و مجرم و غیرمجرم را از هم تشخیص دهند. روزنامه افزوده که دیگر زمان آن گذشته که کسی چیزی را با چشمان بسته بپذیرد.

مطالب مرتبط