روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۳ سنبله

حملات مهاجمان انتحاری وابسته به گروه طالبان به چند نقطه در شهر کابل در محور مطالب خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

این حملات بعد از ظهر روز سه شنبه، ۲۲ سنبله/شهریور با ورود شش مهاجم انتحاری به یک ساختمان در حال ساخت در میدان عبدالحق در نزدیک سفارت آمریکا آغاز شد و سه مهاجم دیگر در سه نقطه دیگر هم دست به حمله زدند.

یکی از این مهاجمان در میدان عبدالحق تا صبح روز چهارشنبه به مقاومت ادامه داد، اما سرانجام نیروهای امنیتی او را از پا درآوردند. وزارت داخله/کشور شمار تلفات این حملات را هشت کشته و ۱۷ زخمی اعلام کرده است.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "پاکستان در افغانستان انتقام می‌گیرد"، مدعی شده که این حمله پیام روشنی داشت و آن این که پاکستان در پی قتل رهبران القاعده و از جمله اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین القاعده، از آمریکا در داخل افغانستان انتقام گرفت.

به نظر این روزنامه، پس از کشته شدن بن‌لادن در شهر ایبت آباد پاکستان، حملات و ترورها در افغانستان افزایش یافته و در بیشتر این حملات پاکستان دست داشته و هدف پاکستان از این حملات، فرستادن پیام انتقام‌گیری به آمریکا بوده است.

هشت صبح افزوده که پاکستان با هدف قرار دادن نقطه‌های کلیدی در شهر کابل، می خواهد توانایی رهبران سیاسی افغانستان را در اجرای برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی افغانستان زیر سوال ببرد.

به نظر نویسنده، پاکستان تلاش دارد که با ارائه "تصویری ناامن و با حاکمیت ضعیف" و پر از اختلافات درونی و سیاسی از افغانستان، جامعه جهانی را متقاعد کند که حضور طالبان و سلطه پاکستان بر افغانستان را بپذیرد. روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که حمله به مراکز دولتی و کشتار مردم در اثر حملات انتحاری و بمبگذاری، بیش از هر چیز دیگر، ایده مصالحه با طالبان را هدف قرار می‌دهد. به نظر نویسنده، طالبان هنوز پس از صرف تلاشهای بسیار از جانب دولت، تمایلی به مصالحه ندارند.

روزنامه به این باور است که اگر دولت به جای آشتی با طالبان، نیرو و امکاناتی مالی که را صرف برنامه گفتگو و مصالحه با این گروه کرده، برای تامین امنیت و تحکیم ثبات در کشور مصرف می‌کرد، پیامدهای بیشتر و مثبت‌تری می‌داشت و کشور در وضعیت کنونی قرار نمی گرفت.

روزنامه افغانستان همچنین افزوده که حالا بعید است که طالبان "به درخواست و عذر و زاری‌های مقامهای دولتی گوش بسپارند و از خشونت و جنگ دست بکشند و تن به احترام قانون اساسی افغانستان بدهد". به نظر روزنامه، حمله اخیر طالبان بار دیگر "ناکاآمدی" ایده صلح با آنها راثابت کرد.

اراده حملات روز سه‌شنبه به کابل را "شدیدترین حملات انتحاری و راکتی طالبان در سال جاری" در کابل خوانده و در سرمقاله خود نوشته که مردم سراسر جهان از ترس شبکه القاعده خواب و آرامش ندارند و به ویژه مردم افغانستان قربانی فعالیت‌های این گروه شده‌اند.

روزنامه حملات روز چهارشنبه به کابل را "نمونه برجسته قدرت نمایی" گروه القاعده دانسته و افزوده که شبکه القاعده این "حملات تروریستی سازمان یافته را برای انتقامجویی" به راه اندخت و شهروندان افغان قربانی آن شدند.

اراده در پاسخ به این پرسش که "نواقص مبارزه با تروریسم در کجاست؟" نوشته یک شکارچی که برای فراهم کردن نان برای خانواده خود دست به شکار می‌زند و اگر گلوله اولش بالاتر از هدف اصابت کرد، گلوله دومش باید کمی پایین‌تر اصابت کند و بار سوم باید شکار را صید کند، در غیر آن "شکارچی احمقی بیش نیست" و باید پی کار دیگری برود.

نویسنده با ذکر این موضوع تاکید کرده که ناتو باید استراتری مبارزه با تروریسم را مورد تجدید نظر قرار دهد، در غیر آن جنگ "بی‌ثمر" ده ساله ارزش این همه تلفات و خسارات مالی را ندارد.

ویسا حملات دیروز را "پیامد طبیعی اشتباه استراتژیک" خوانده و نوشته که روز چهارشنبه در شهر کابل "محشر" برپا بود و چند شورشی در روز روشن به یک ساختمان چندطبقه در قلب شهر یورش بردند و چندین محل را هدف گرفتند.

به نظر این روزنامه، این حمله "ناتوانی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی" را آشکار و ترس و نگرانی را بر شهر مستولی کرد. ویسا افزوده که پایان یک جنگ "مبهم و بی‌تعریف"، که در آن دوست و دشمن مشخص نیست، باید همین گونه باشد.

سرمقاله‌نویس ویسا در ادامه نوشته که در این حمله نیروهای امنیتی به موفقیتی که لازم بود، نرسیدند. به نظر نویسنده، در حالی که نیروهای امنیتی باید به همکاری مردم متکی باشند، بدگمانی‌ها باعث شده که این نیروها نتوانند از چنین همکاری استفاده کنند.

ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که هدف اصلی طالبان در این حمله استفاده تبلیغاتی بوده و آنها می‌خواسته‌اند نشان دهند که "نیروی فوق العاده‌ای" هستند و می‌توانند با حملات انتحاری نیروهای امنیتی افغانستان را به نبردی فرا بخوانند که پایانش شکست این نیروها است.

به نظر روزنامه اما با اینکه نیروهای امنیتی افغانستان آموزش لازم برای مهار چنین حملات ندیده و امکانات کافی هم برای آن ندارند، دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند و مقاومت آنها در برابر مهاجمان "قابل ستایش" است.

ماندگار در ادامه تاکید کرده که باید وضعیت امنیتی ساختمانهای چندطبقه در محلات حساس شهر کابل را بررسی کرد و مواظب بود که مهاجمان طالبان از آنها برای حمله به مراکز مهم دولتی خارجی استفاده نکنند.

مطالب مرتبط