مقامهای افغان: مرزبانان افغان و ایرانی با هم درگیر شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیمروز با استان سیستان و بلوچستان ایران مرز مشترک دارد

پلیس مرزی افغانستان گفته که اختلاف مرزی میان آنها و مرزبانان ایرانی در ولایت نیمروز، در جنوب غرب افغانستان منجر به درگیری مسلحانه شده است.

عبدالجبار پردلی، فرمانده پلیس ولایت نیمروز به بی بی سی گفته است که این درگیری زمانی آغاز شد که طرف ایرانی - به گفته او - قصد ساختن پاسگاهی برای خود در "داخل خاک افغانستان" داشت.

این مقام پلیس در جنوب غرب افغانستان افزود که ممانعت پلیس افغانستان با شلیک مرزبانان ایران پاسخ داده شد و در مقابل پلیس افغانستان هم به تیراندازی پرداخت.

برخی منابع گزارش داده‌اند که در این درگیری از سلاحهای سنگین هم استفاده شده است، ولی نجیب الله رئیس دفتر والی نیمروز در گفتگو با بی بی سی این گزارش را تکذیب کرد.

رئیس دفتر والی نیمروز گفت که در حال حاضر درگیری پایان یافته و وضعیت در مرز دو کشور به حالت عادی برگشته است.

مقامهای ولایت نیمروز گفته اند که این درگیری تلفاتی در پی نداشته است. دیپلمات های ایرانی در افغانستان تا حال در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

درگیری مرزی میان مرزبانان ایرانی و افغان تازگی ندارد و پیش از این هم در سالهای گذشته مرزبانان دو کشور در مواردی با هم درگیر شده اند و تلفات جانی در هر دو طرف گزارش شده است.

بیشتر این درگیری ها در ولایت نیمروز در جنوب غرب افغانستان روی داده است. این ولایت با استان سیستان و بلوچستان ایران هم مرز است.

پیش از این مقامهای افغان دلیل برخی از این درگیری ها را اختلافات مرزی و همچنین مناقشه بر سر مناطق "مورد منازعه" خوانده اند.

ایران و افغانستان، ۹۵۰ کیلومتر مرز مشترک دارند اما این مرز، بر خلاف مرز افغانستان و پاکستان، نسبتاً آرام است.

مرزهای افغانستان و پاکستان در سال جاری خورشیدی به شدت ناآرام بوده است.

بر اساس گفته های مقامهای دولت افغانستان، در طول سال جاری خورشیدی "صدها موشک" از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان پرتاب شده و تلفاتی هم در پی داشته است.

مطالب مرتبط