ماموران دولتی به عملیات مسلحانه طالبان در کابل خاتمه دادند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

عملیات شورشیان در پایتخت افغانستان با کشته شدن آخرین پیکارجوی مسلح خاتمه یافته است.

بامداد روز چهارشنبه، ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر)، منابع پلیس افغانستان اعلام کردند که نیروهای دولتی توانسته اند آخرین پیکارجوی مسلحی را که از زمان آغاز عملیات شورشیان در کابل در روز گذشته، همچنان به مقاومت در برابر ماموران ادامه می داد از پای درآورند و ساختمانی را که در آن موضع گرفته بود پاکسازی کنند.

به این ترتیب، عملیات شورشیان طالبان علیه چند نقطه حساس در پایتخت افغانستان پس از حدود بیست ساعت درگیری با نیروهای دولتی پایان یافته است.

در آخرین مرحله از این عملیات، ماموران امنیتی توانستند یک ساختمان چند طبقه در دست احداث را که شورشیان در آن موضع گرفته بودند و از آن به عنوان مرکز عملیاتی خود استفاده می کردند به تصرف خود در آورند.

خلیل نوری، خبرنگار بی بی سی که بامداد چهارشنبه در محل درگیری حضور داشت، گفته است که دقایقی پس از ساعت ۹ بامداد به وقت محلی، کماندوهای ارتش و ماموران پلیس پس از کشتن آخرین مهاجم که همچنان به مقاومت ادامه داده بود، تمام طبقات این ساختمان را به تصرف در آوردند و از بالای بام به علامت پایان عملیات به سوی خبرنگاران دست تکان دادند.

شمار مهاجمان مسلح طالبان در این عملیات شش نفر گزارش شده است که همگی در طول عملیات کشته شدند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (وزارت کشور) افغانستان که در محل درگیری حضور داشت به خبرنگاران گفت که در جریان درگیری بین مهاجمان مسلح و ماموران دولتی، چهار مامور پلیس و چهار غیرنظامی هم کشته و ۹ مامور پلیس و هشت غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

حق نشر عکس a
Image caption ماموران دولتی پس از چندین ساعت درگیری توانستند مرکز عملیات شورشیان را پاکسازی کنند

سفارت آمریکا نیز اعلام کرده است که چهار کارمند افغان این سفارتخانه در این درگیری ها به طور سطحی زخمی شده اند.

با اینهمه، برخی منابع و رسانه های محلی گفته اند که شمار تلفات این درگیری بیش از رقمی است که سخنگوی وزارت کشور اعلام کرده است و به گفته خبرنگار بی بی سی در محل، دقایقی پس از خاتمه درگیری، نیروهای پلیس در حال حمل یک مامور زخمی دیده شدند.

مهاجمان در یک ساختمان چند طبقه در دست احداث موضع گرفته بودند که در نزدیکی مراکز مهم خارجی و دولتی از جمله سفارت آمریکا و مقر فرماندهی ناتو واقع شده است و با کاخ ریاست جمهوری، وزارت دفاع و اداره امنیت ملی افغانستان نیز فاصله چندانی ندارد.

حملات شورشیان از این محل در ساعات اولیه بعد از ظهر سه شنبه آغاز شد و همزمان، سه مهاجم در محلات دیگر از جمله دو نقطه در غرب کابل به حملاتی دست زدند که به کشته شدن یک مامور پلیس انجامید اما به گفته مقامات دولتی، این عملیات، به زودی خاتمه یافت و مهاجمان از پای در آمدند.

در مقابل، درگیری با شورشیان مستقر در ساختمان نیمه تمام در طول ساعات شب ادامه داشت و ماموران دولتی با حمایت هلی کوپترهای نیروهای ناتو در افغانستان، به تلاش برای پاکسازی این ساختمان ادامه دادند.

مهاجمان مسلح با استقرار در این ساختمان، به پرتاب راکت به سوی هدف های مورد نظر خود از جمله ساختمان سفارت آمریکا مبادرت کرده بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنگوی وزارت کشور افغانستان استفاده ماموران دولتی از تاکتیکهای کاهش تلفات غیرنظامی را باعث طولانی شدن عملیات معرفی کرده است

احتمال دارد شورشیان طالبان با سازماندهی این عملیات و انتخاب هدف هایی در این محله که به شدت از آن محافظت می شود، خواسته اند توانایی خود را برای دست زدن به حملات در هر نقطه ای از افغانستان به نمایش بگذارند.

عملیات مهاجمان با یک رشته انفجار و پرتاب راکت آغاز شد و به گزارش گزارشگران بی بی سی در کابل، در آغاز این عملیات، صدای دست کم پنج انفجار در اطراف سفارت آمریکا و محله وزیر اکبر خان به گوش رسید.

براساس گزارش های دیگر، همزمان دو انفجار دیگر در حاشیه غربی شهر کابل روی داد.

پس از آغاز حملات، گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و گفت که هدف از این عملیات، حمله به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی افغانستان بوده است.

شعبه اداره اصلی اطلاعات (استخبارات) افغانستان نیز در نزدیکی محل درگیری قرار داد.

عملیات طالبان در افغانستان در حالی گزارش می شود که نیروهای ناتو در نظر دارند به تدریج خاک این کشور را ترک و مسئولیت حفظ امنیت مناطق مختلف افغانستان را به نیروهای پلیس و ارتش ملی این کشور واگذار کنند.

در ماه های اخیر، شورشیان طالبان به عملیات مسلحانه ای در کابل دست زده اند و از جمله، ماه گذشته مرکز شورای فرهنگی بریتانیا در پایتخت افغانستان را هدف حمله قرار دادند که در جریان آن، دست کم دوازده نفر کشته شدند.

سخنگوی وزارت کشور گفته است که دلیل طولانی شدن عملیات مقابله با شورشیان این بوده است که نیروهای پلیس به منظور کاهش تلفات غیر نظامی از "تاکتیک های پیشرفته" استفاده کرده اند که، به گفته او، موفقیت آمیز هم بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط