ماموران دولتی به عملیات مسلحانه طالبان در کابل خاتمه دادند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

عملیات شورشیان در پایتخت افغانستان با کشته شدن آخرین پیکارجوی مسلح خاتمه یافته است.

بامداد روز چهارشنبه، ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر)، منابع پلیس افغانستان اعلام کردند که ماموران مسلح توانسته اند آخرین پیکارجوی مسلحی را که از زمان آغاز عملیات شورشیان در کابل در روز گذشته، همچنان به مقاومت در برابر نیروهای دولتی ادامه می داد از پای درآورند.

به این ترتیب، پس از حدود بیست ساعت در گیری، عملیات شورشیان طالبان علیه چند نقطه حساس در پایتخت افغانستان خاتمه یافته است.

در آخرین مرحله از این عملیات، ماموران امنیتی توانستند یک ساختمان در دست احداث را که شورشیان از آن به عنوان مرکز عملیاتی خود استفاده می کردند پاکسازی کنند و آن را به تصرف خود در آورند.

سخنگوی وزارت داخله (وزارت کشور) افغانستان گفته است که در جریان درگیری بین مهاجمان مسلح و ماموران دولتی، هر شش مهاجم طالبان به دست ماموران از پای در آمده اند.

براساس گزارش های رسیده، دست کم چهار مامور دولتی و دو غیرنظامی نیز در این عملیات جان خود را از دست داده و شماری دیگر زخمی شده اند.

به نقل از وزارت کشور افغانستان گزارش شده است که آمار دقیق کشته ها و زخمی های این عملیات بعدا انتشار خواهد یافت.

حق نشر عکس a
Image caption ماموران دولتی پس از چندین ساعت درگیری توانستند مرکز عملیات شورشیان را پاکسازی کنند

عملیات مهاجمان، که در یک ساختمان چند طبقه در دست احداث موضع گرفته بودند، در ساعات اولیه بعد از ظهر سه شنبه آغاز شد و در ساعات شب گذشته نیز همچنان ادمه داشت.

در طول ساعات شب، ماموران دولتی با حمایت هلی کوپترهای نیروهای ناتو در افغانستان، به عملیات پاکسازی ساختمان محل استقرار مهاجمان، که در نزدیکی سفارت ایالات متحده و مقر ناتو قرار دارد، ادامه دادند.

مهاجمان مسلح با استقرار در این ساختمان، به پرتاب راکت به سوی هدف های مورد نظر خود در یکی از مناطق به شدت محافظت شده کابل مبادرت می کردند.

احتمال دارد مهاجمان با انتخاب هدف هایی در این محله، خواسته اند توانایی خود را برای دست زدن به حملات در هر نقطه ای از افغانستان به نمایش بگذارند.

عملیات مهاجمان با یک رشته انفجار و پرتاب راکت آغاز شد و به گزارش گزارشگران بی بی سی در کابل، در آغاز این عملیات، صدای دست کم پنج انفجار در اطراف سفارت آمریکا و محله وزیر اکبر خان به گوش رسید.

براساس گزارش های دیگر، دو انفجار دیگر در حاشیه غربی شهر کابل روی داد.

پس از آغاز حملات، گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و گفت که هدف از این عملیات، حمله به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی افغانستان بوده است.

شعبه اداره اصلی اطلاعات (استخبارات) افغانستان نیز در نزدیکی محل درگیری قرار داد.

عملیات طالبان در افغانستان در حالی گزارش می شود که نیروهای ناتو در نظر دارند به تدریج خاک این کشور را ترک و مسئولیت حفظ امنیت مناطق مختلف افغانستان را به نیروهای پلیس و ارتش ملی این کشور واگذار کنند.

در ماه های اخیر، شورشیان طالبان به عملیات مسلحانه ای در کابل دست زده اند و از جمله، ماه گذشته مرکز شورای فرهنگی بریتانیا در پایتخت افغانستان را هدف حمله قرار دادند که در جریان آن، دست کم دوازده نفر کشته شدند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط