'حملات اخیر به کابل، در پاکستان طراحی شده بود'

حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان می گویند در کابل شبکه های زیر زمینی دارند

مقام های امنیتی افغان می گویند، حملات روز شنبه به کابل، در پاکستان طراحی شده بود.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان به بی بی سی گفت، تلفن های همراه که از مهاجمان به دست آمده نشان می دهد که آنها تماس‌هایی با پاکستان داشته اند و از آنجا رهبری می شدند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان همچنین گفت، باور ما این است که تا زمانی که خاستگاه های این گروه ها از بین نرود مشکل است که امنیت را در افغانستان تامین کرد.

این درحالی است که شماری از رسانه ها به نقل از یک فرمانده طالبان نوشته اند که حملات روز سه شنبه کابل، در شهر کابل طراحی شده و طالبان در این شهر شبکه های زیر زمینی دارند.

یک فرمانده طالبان که از افشای نامش خودداری کرده به روزنامه آمریکایی دیلی بیست daily beast گفته است که این عملیات برای افراد طالبان تاثیر روانی خوبی داشته است.

روز سه شنبه ۱۳ سپتامبر شش مرد مسلح یک ساختمان در حال ساخت، در نزدیکی سفارت آمریکا در کابل را تسخیر کرده و از آنجا با سلاح سبک و آرپی جی به اهدافی در مرکز شهر کابل، حمله کردند.

حق نشر عکس .
Image caption شورشیان مسلح نزدیک به بیست ساعت با نیروهای افغان درگیر شدند

این مهاجمان نزدیک به ۲۰ ساعت با نیروهای امنیتی افغان که توسط نیروهای ناتو نیز حمایت می شدند، درگیر شدند و سرانجام تمامی آنها کشته شدند.

در این درگیری، چهار مامور پلیس و چهار غیرنظامی نیز کشته شده و ۹ مامور پلیس و هشت غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان نگفت که این حمله کار کدام گروه از شورشیان بوده است، اما طالبان رسما مسئولیت این حمله را به عهده گرفته اند این در حالیست که رایان کروکر سفیر آمریکا در کابل گفته است که این حمله کار گروه حقانی بوده است، گروهی که متهم است از سوی سازمان استخباراتی پاکستان، آی اس آی، حمایت می شود.

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است حملات روز سه شنبه کابل کار شبکه حقانی بوده است، وزیر دفاع آمریکا که در سفرش به سانفرانسسکو با خبرنگاران صحبت کرده گفته است، این قابل قبول نیست که شورشیان حملاتی را در کابل انجام دهند و دوباره به لانه های امن شان بازگردند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفته که آمریکا بارها از پاکستان خواسته است که با استفاده از نفوذش، از راه اندازی حملات تروریستی توسط گروه حقانی جلوگیری کند ولی به گفته آقای پانه تا، تاکنون پیشرفت کمی در این زمینه صورت گرفته است.

گروه حقانی، پیش از این به سازماندهی حمله به مرکز فرهنگی بریتانیا و همچین حمله به هتل اینترکنتینانتال کابل نیز متهم شده اند.

مطالب مرتبط