ناتو: طراحان حمله به سفارت آمریکا در کابل، بازداشت شدند

ساختمانی که مهاجمان در آن سنگر گرفتند حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption در این حمله درگیری میان مهاجمان و نیروهای امنیتی کمتر از بیست ساعت ادامه یافت

نیروهای ناتو اعلام کرده‌اند که دو نفر را به اتهام سازماندهی حمله به سفارت آمریکا و مقر فرماندهی ناتو در کابل، بازداشت کرده‌اند.

در این حمله شش مهاجم انتحاری بعد از ظهر روز سه شنبه، ۲۲ سنبله/شهریور با تصرف یک ساختمان در دست ساخت در میدان عبدالحق، اقدام به تیراندازی به سوی سفارت آمریکا، مرکز فرماندهی ناتو و برخی اهداف دیگر کردند.

بر اثر این حمله حدود ۱۵ تن کشته و بیش از ۳۰ نفر دیگر و از جمله شش عضو نیروی ناتو و چهار کارمند افغان سفارت آمریکا در کابل زخمی شدند.

نیروهای ناتو روز جمعه، ۲۴ سنبله با صدور اعلامیه ای گفته اند که یکی از مسئولان سازماندهی این حمله در ولسوالی/شهرستان "زرمت" ولایت پکتیا و فرد دومی را در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان بازداشت شده اند.

بر اساس این اعلامیه، سربازان ناتو و افغان برای دستگیری این عضو گروه طالبان عملیات مشترکی را به راه انداختند.

حق نشر عکس .
Image caption محل درگیری با سفارت آمریکا و مرکز فرماندهی ناتو در کابل فاصله چندانی ندارد

ناتو گفته است که این مردان و دستیاران آنها مسئول چندین حمله دیگر به شهر کابل نیز بوده اند. این دو فرد همچنین متهم به طراحی چندین بمب‌گذاری شده اند.

همچنین در جریان درگیری در میدان عبدالحق میان مهاجمان و نیروهای امنیتی، سه مهاجم انتحاری دیگر نیز در سه نقطه دیگر شهر کابل دست به حمله زدند، اما به زودی از پا درآمدند.

مقامهای وزارت داخله/کشور افغانستان تایید کرده اند که دو تن به اتهام سازماندهی این حملات در اثر عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو بازداشت شده اند.

پیش از این صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت داخله به بی‌بی‌سی گفته که حمله روز سه شنبه در پاکستان طراحی شده است.

آقای صدیقی گفته است که گوشی‌های تلفن‌های همراه مورد استفاده این مهاجمان، که به دست نیروهای امنیتی افتاده، نشان می‌دهند که آنها با افرادی در پاکستان تماس داشته‌اند.

آقای صدیقی افزوده است که کسانی که از پاکستانی در تماس با مهاجمان، آنها را در این حمله رهبری می‌کرده اند.

سخنگویان گروه طالبان، که مسئولیت این حمله را به دوش گرفته، به رسانه‌ها گفته‌اند که این حمله در شهر کابل طراحی شده و این گروه در کابل شبکه‌های زیرزمینی تشکیل داده است.

اما لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا و رایان کروکر، سفیر این کشور در کابل حمله روز سه شنبه را کار گروه حقانی دانسته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در جریان این حمله چند گلوله آر پی جی در محلات نزدیک به سفارت آمریکا و مرکز فرماندهی ناتو فرود آمد

رهبران شبکه حقانی عمدتا در پاکستان مستقر هستند و پیش از این مقامهای آمریکایی گفته‌اند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی با این گروه ارتباط دارد.

اما مقامهای پاکستانی همواره ارتباط خود با گروههای شورشی در افغانستان و دست داشتن در حملات مسلحانه به وسیله این گروهها را تکذیب کرده‌اند.

حمله روز سه‌شنبه با انفجارهای متعدد به همراه بود و مهاجمان در این حمله از سلاحهای سبک و آر پی جی و بمب دستی استفاده کردند.

هر چند شماری از آنها در همان ساعتهای اول از پا درآمدند، اما برخی از آنها تا بامداد روز چهارشنبه به درگیری با نیروهای امنیتی ادامه دادند.

آخرین فرد مهاجم ساعت هشت صبح روز چهارشنبه کشته شد و در پی آن نیروهای امنیتی موفق به ورود به ساختمانی که مهاجمان در آن سنگر گرفته بودند، شدند.

نیروهای امنیتی گفته‌اند که آنها از محل استقرار مهاجمان مقداری مهمات، گلوله‌های آر پی جی و همچنین مواد خوراکی و بطریهای آب معدنی به دست آوردند.

مطالب مرتبط