تلاشها برای تامین امنیت شاهراه میدان-بامیان

حلیم فدایی
Image caption آقای فدایی گفت که برای تامین امنیت شاهراه میدان-بامیان، پلیس محلی در این شاهراه مستقر خواهد شد

در پی افزایش ناامنی در شاهراه میدان-بامیان، والی میدان-وردک گفته است که برای تامین امنیت این شاهراه، "پلیس محلی" در محلات ناامن مستقر خواهد شد.

پلیس محلی که در سالهای اخیر زیر نظر وزارت داخله/کشور افغانستان تشکیل شده، بیشتر مسئولیت تامین امنیت شاهراهها و تاسیسات دولتی را به دوش دارد.

اخیرا شاهراه میدان-بامیان در "دره میدان" شاهد خشونتهای فزاینده‌ای بوده است و مسافران این مسیر، گفته‌اند که در هفته‌های اخیر شورشیان چندین نفر را در این منطقه به قتل رسانده‌اند.

در پی افزایش ناامنی در این شاهراه، شماری از ریش‌سفیدان مناطق مختلف میدان وردک در دیداری با حلیم فدایی، والی میدان-وردک خواستار تامین امنیت این شاهراه شدند.

آقای فدایی در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت: "در این روزها (شورشیان) عملیات خود را بر منطقه "زیولات" ولسوالی (شهرستان) جلریز متمرکز کرده و مردم جلریز و بهسود حساسیت موضوع را درک کرده و حمایت کامل خود را از حکومت اعلام کردند تا عملا با حکومت همکاری کنند و در تامین امنیت این شاهراه سهم بگیرند."

والی میدان-وردک افزود: "ما در آن جا پلیس ملی داریم و ارتش ملی هم مستقر است. ما می‌خواهیم که جلسه‌ای با مردم در باره نقش مردم در تامین امنیت داشته باشیم و همچنین پلیس محلی را هم در آن جا مستقر خواهیم کرد."

پلیس محلی شبه نظامیانی است که آموزش کوتاه مدت می بینند و در محلات خود شان با نیروهای امنیتی در تامین امنیت همکاری می کنند.

حلیم فدایی تاکید کرد که حضور شورشیان در این منطقه در حدی نیست که آنها بتوانند با نیروهای امنیتی مقابله کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مسافران گفته اند که شورشیان شاهراه میدان-بامیان را ناامن کرده اند

در همین حال بسم‌الله تابان، مشاور والی بامیان به بی‌بی‌سی گفت که تقریبا همه راههای منتهی به بامیان و به ویژه شاهراه میدان-بامیان اخیرا ناامن شده است.

او گفت که شورشیان در این راه حضور دایمی ندارند، اما "به صورت مقطعی کاروانهای مسافران و برخی افرادی را به اتهام همکاری با دولت هدف حمله قرار می‌دهند".

آقای تابان افزود که جلوگیری از حملات شورشیان و تامین امنیت جاده‌های مناطق مرکزی کشور با استقرار نیروهای امنیتی در این جاده امکان پذیر است و حضور آنها در این جاده‌ها تهدید شمرده نمی‌شود.

با ناامن شدن راههای منتهی به بامیان از چند سال پیش رفت و آمد مقامهای دولتی و کارمندان سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی از شاهراه میدان-بامیان متوقف شده و از حدود یک سال به این طرف راه کابل-پروان-بامیان هم برای آنها به شدت ناامن شده است.

با کشته شدن محمد جواد ضحاک، رئیس پیشین شورای ولایتی بامیان در ماه جوزا/خرداد گذشته در منطقه غوربند ولایت پروان، ناامنی در این منطقه هم بیشتر رسانه‌ای شده است.

مقامهای ارشد دولتی و نهادهای بین‌المللی بیشتر در سفرهای خود بین کابل و ولایتهای بامیان، دایکندی و بر عکس، از هلیکوپتر و هواپیماهای کوچک استفاده می‌کنند.

با این حال، ساکنان مناطق مرکزی کشور و به ویژه کسانی که مجبور به سفر در این راهها هستند فشارها را بر دولت افغانستان برای توجه به تامین امنیت این راهها افزایش داده‌اند.

مطالب مرتبط