روزنامه های کابل: شنبه، ۲۶ سنبله

قدردانی از دو افسر پلیس، که در جریان حمله مهاجمان انتحاری در هفته گذشته کشته شدند و ادعای طراحی این حملات در پاکستان، از موضوع های عمده مورد بحث روزنامه چاپ امروز است.

راه نجات در سرمقاله خود نوشته که سمیع الله و جانعلی، افسران پلیس کابل در جریان حمله مهاجمان انتحاری به چند هدف در شهر کابل در هفته گذشته، "با شجاعت و ایثارگری" دست به کاری زدند که در آن غیر از "حب وطن و مردم" چیزی دیگر نمی‌توان دید.

سمیع الله در منطقه "بی‌بی مهرو"، در خیابان فرودگاه کابل به محض شناسایی یک بمبگذار انتحاری، او را در آغوش گرفت تا از شدت انفجار بکاهد. فرد بمبگذار در همان حال کمربند انتحاری خود را منفجر کرد و هر دو کشته شدند.

جانعلی برای جلوگیری از ورود یک بمبگذار دیگر در همان روز (سه شنبه، ۲۲ سنبله/شهریور) به قرارگاه ۲۰۲ شمشاد در غرب کابل، به این بمبگذار حمله کرد و مهاجم، کمربند انتحاری خود را منفجر کرد و باعث مرگ خود و این افسر پلیس شد.

راه نجات نوشته در حالی که گزارشهایی از رخنه شورشیان در داخل نهادهای امنیتی منتشر می‌شود، دیدن چنین اقدامات "ایثارگرانه" از جانب افسران پلیس، امیدواری به نیروهای امنیتی را برمی‌انگیزد و اعتماد مردم به این نیروها افزایش می‌یابد.

روزنامه نوشته که تنها ستایش و یادکردن نام آنها، "پاداش ناچیزی در برابر جانفشانی‌های آنها است". به نظر راه نجات، دولت با "برخورد سطحی" با این گونه فداکاری‌ها و تنها با دادن یک مدال به یکی از آنها، خود را تحت فشار اذهان عامه قرار می‌دهد و "جرقه‌های وطن‌دوستی را در میان مردم در نفطه خنثی می‌کند."

روزنامه های دولتی دولتی انیس و اصلاح گزارش داده اند که حامد کرزی، رئیس جمهوری دستور داده است که به سمیع الله "مدال ویژه" اعطا شود. روزنامه افزوده که آقای کرزی همچنین به مقامهای دولتی دستور داده که از این افسر پلیس "قدردانی" شود.

انیس از قول رئیس جمهوری نوشته که این "افسر قهرمان" برای نجات شماری از شهروندان کشور "ایثارگری" کرده و مردم افغانستان "هرگز قهرمانی و شجاعت او را فراموش نخواهند کرد".

اما این روزنامه ننوشته که آقای کرزی خانواده سمیع الله را هم مورد حمایت و توجه قرار خواهد یا نه. گفته شده که او نان آور پنج فرزند و همسرش بوده است. انیس و اصلاح از جانعلی ذکری به میان نیاورده اند.

سنجر سهیل در هشت صبح با اشاره به اظهارات اخیر مقامهای وزارت داخله/کشور که گفته اند حملات اخیر به شهر کابل در خاک پاکستان طراحی شده، نوشته که "حملات تروریستی چه در آن سوی مرز و چه در این سوی مرز طراحی شوند، مسئولیت تامین امنیت خانه به دوش ما است".

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله گفته که گوشی‌های تلفن همراه به دست آمده از مهاجمان انتحاری که روز سه شنبه به چند هدف در شهر کابل حمله کردند نشان می دهد که مهاجمان، با افرادی در پاکستان تماس داشته و از آن جا رهبری می شده اند.

آقای سهیل با انتقاد از این اظهارات نوشته، در این که این حملات به دستور سازمان اطلاعات پاکستان، آی اس آی و طالبان سازمان‌دهی شده، "جای هیچ شک و شبهه ای نیست"، ولی اگر آنها به هدف تاکید مکرر بر خطر آی اس آی این سخنان را گفته باشند، درست است.

پیش از این هم ادعاهایی مبنی بر حمایت سازمان اطلاعات پاکستان از گروههای شورشی در افغانستان از سوی رسانه‌ها و برخی مقامهای دولتی این کشور مطرح شده است، اما مقامهای پاکستانی همواره این ادعاها را رد کرده‌اند.

روزنامه افغانستان از دولت انتقاد کرده که به موضوع تامین امنیت شاهراه توجه کافی ندارد و "ضعف و کم‌کاری" نیروهای مسئول در این مورد باعث شده که طالبان و دیگر گروههای همسو با آن، به شاهراهها به عنوان "شریانهای اصلی حیات اجتماعی و اقتصادی" آسیب وارد کنند.

به نظر این روزنامه، نهادهای دولتی برای تامین امنیت شاهراهها برنامه مشخصی ندارند و اقدامات آنها در این زمینه بیشتر "منفعلانه" است. نویسنده مدعی است که این نهادها از خود تعهد و الزام برای تامین امنیت شاهراههای کشور نشان نمی‌دهند و همین مساله از عوامل اصلی این مشکلات است.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان افزوده زمانی که مردم نتوانند از شاهراهها با خاطر آرام برای رفت و آمد استفاده کنند، خود را در محاصره شورشیان می‌بینند و اعتماد خود به حکومت را از دست خواهند داد. این در حالی است که به نظر نویسنده، تامین امنیت راهها چندان دشوار نیست و دولت توانایی آن را دارد.

مطالب مرتبط