حقانی: در مذاکره با دولت و آمریکایی ها از طالبان پیروی می کنیم

سراج الدین حقانی
Image caption سراج الدین حقانی، می گوید در مورد مذاکرات صلح و تصمیم در باره آینده افغانستان از شورای رهبری طالبان پیروی می کند

سراج الدین حقانی که یکی از گروه های اصلی شورشی موسوم به "شبکه حقانی" را در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان رهبری می کند، گفته است، اگر طالبان با دولت و آمریکایی ها مذاکره کنند، او نیز مذاکره خواهد کرد.

رهبر شبکه حقانی در یک گفت گوی تلفنی که به نوشته رویترز از یک منطقه نا معلوم انجام شده، گفته است که او و افراد تحت فرمانش از شورای رهبری گروه طالبان پیروی می کنند، اما آمریکایی ها تلاش دارند آنها را گروه مستقل نشان داده به این ترتیب بین آنها و طالبان جدایی بیاندازند.

رهبر گروه حقانی که عمدتا در شرق افغانستان مستقر هستند، همچنین گفته است که آنها پایگاه های خود را در شرق افغانستان تحکیم بخشیده و حریفان خود را از مناطق تحت کنترل خود بیرون رانده اند، اما آقای حقانی توضیح نداده است که منظور او از گروه های رقیب، کدام گروه ها هستند؟ پیش از این گروه طالبان حریف یا رقیب آنها پنداشته می شد اما وقتی او با صراحت می گوید از رهبر طالبان اطاعت می کند مشخص نیست منظورش از گروه های رقیب شبکه حقانی در شرق افغانستان چه گروه یا گروه هایی است.

سراج الدین حقانی فرزند جلال الدین حقانی است که آمریکایی ها برای کشتن و یا دستگیری او ۵ میلیون دلار جایزه اعلام کرده اند.

سراج الدین حقانی می گوید که بارها پیشنهاد های آمریکایی ها یا دولت افغانستان، برای صلح را رد کرده است چون به عقیده او دولت افغانستان و آمریکا؛ تاکنون در پی ایجاد تفرقه بین آنها (گروه های مختلف شورشی) بوده اند.

آقای حقانی به رویترز گفته است که برای او موقعیت های مهم و حساسی را پیشنهاد کرده اند، اما او پیشنهاد ها را رد کرده و به آنها ( دولت افغانستان) گفته است که "نیات شوم شان" برای تفرقه افکندن، به جایی نخواهد رسید.

سراج الدین حقانی همچنین تاکید کرده است که افراد تحت فرمان او پایگاه های محکمی در افغانستان دارند و دیگر نیازی به پنهان شدن آنها در مناطق پاکستان نیست او همچنین گفته است که شبکه حقانی حامیانی در میان افسران ارتش و پلیس و مقام های دولت افغانستان دارد.

حمله گروه های شورشی در مواردی، به اهداف و مناطقی که به شدت محافظت می شوند، این گمان را تقویت کرده بود که گروه های شورشی در صفوف نیروهای امنیتی رخنه کرده باشند، اما حالا آقای حقانی با صراحت می گوید که آنها حامیانی در درون نهاد های امنیتی افغانستان دارند.

شبکه حقانی متهم به طراحی و اجرای عملیات پیچیده و خطرناک در کلان شهرهای افغانستان از جمله کابل پایتخت این کشور است.

حمله هتل انترکانتیننتال، حمله مرکز فرهنگی بریتانیا و حمله سفارت آمریکا و مقر ناتو در کابل، از مواردی است که متهم اصلی آن گروه حقانی است.

مطالب مرتبط