دیپلماتهای عربستان سعودی افغانستان را ترک کرده‌اند

Image caption کارمندان افغان سفارت عربستان در کابل می گویند دیپلماتهای سعودی قبل از ترک کابل اسناد موجود در سفارت را آتش زدند

بی بی سی دریافته است که دیپلوماتهای عربستان سعودی در جریان حمله اخیر شورشیان به سفارت آمریکا و مرکز فرماندهی ناتو در کابل، افغانستان را ترک کرده اند.

یک مقام افغان در سفارت عربستان سعودی در کابل می گوید که خروج این دیپلوماتها پس از یک ساعت مشورت با وزارت خارجه آن کشور صورت گرفته است.

این کارمند افغان سفارت عربستان در کابل می گوید، دیپلوماتهای سعودی تمامی مدارک موجود در سفارت را آتش زدند و بدون خداحافظی با کارمندان افغان شان، این شهر را ترک کردند.

وزارت خارجه افغانستان با تائید این خبر می گوید که روابط دیپلوماتیک میان کابل و ریاض پابرجاست. جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در گفت و گو با بی بی سی ابراز امیدواری کرد که دیپلوماتهای عربستان سعودی به زودی به کابل باز خواهند گشت.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید که سفارت عربستان بسته نشده است.

هنوز مشخص نیست، دیپلماتهای عربستان سعودی چه زمانی دوباره باز می گردند. به کارمندان افغان سفارت گفته شده است که با آنها برای بازگشت به کار تماس گرفته خواهد شد.

سه شنبه هفته گذشته، گروهی از شورشیان طالبان حدود ۲۰ ساعت یک ساختمان در حال ساخت را در مرکز کابل به تصرف خود درآوردند و از آنجا به اهدافی از جمله سفارت آمریکا و مقر ناتو در کابل، شلیک کردند.

ساختمانی که حدود 20 ساعت در تصرف طالبان بود، مشرف به محله وزیر اکبر خان است، جایی که بسیاری از سفارت خانه ها، دفاتر و مهمانخانه های خارجی در آنجا مستقر است.

دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که عربستان سعودی، با توجه به جایگاهی که در میان کشورهای اسلامی دارد، می تواند نقش مهمی را در موفقیت مذاکرات صلح میان دولت این کشور و گروه طالبان داشته باشد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان چندین بار در این زمینه از پادشاه عربستان سعودی خواستار همکاری شده و در سفر اخیر رئیس جمهور کرزی به آن کشور گزارش شد که عربستان سعودی، حمایت همه جانبه خود را از روند مصالحه با طالبان در افغانستان ابراز داشته است.

مطالب مرتبط