روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۷ سنبله

اظهار تمایل رهبر شبکه حقانی به گفتگو و همچنین پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، از مسائل اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روز شنبه، ۲۶ سنبله/شهریور، خبرگزاری رویترز گزارش داد که سراج الدین حقانی در یک تماس تلفنی گفته که اگر گروه طالبان با دولت افغانستان و آمریکا گفتگو کند، او هم از آن پیروی خواهد کرد. در همان حال کامرون مانتر، سفیر آمریکا در پاکستان، گفته که شبکه حقانی با دولت پاکستان در ارتباط است و او خواهان "پایان یافتن" رابطه دولت پاکستان با این شبکه شده است.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "شبکه حقانی هم از گفتگو گپ می زند"، نوشته که سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی چهار روز پس از حملات مهاجمان انتحاری منتسب به این گروه به اهدافی در شهر کابل، اظهار تمایل به گفتگوهای صلح کرده است.

به نظر روزنامه، سراج الدین حقانی در حالی این سخنان را گفته که نفرات شبکه حقانی با حملات زنجیره ای در افغانستان، "تصویر وحشتناکی" از این گروه به نمایش گذاشته و آمریکا را برای انتقام گیری از این گروه در پی این حملات برانگیخته است.

به نظر هشت صبح اما هر نوع جنگ و صلحی از سوی شورشیان افغان بستگی به توافق پاکستان دارد و تا زمانی که این کشور موافقت نکند، هیچ نوع تلاشی برای مصالحه به نتیجه نخواهد رسید. نویسنده افزوده که اینکه هر از گاهی صداهایی در باره گفتگو شنیده می شود، همه در راستای منافع پاکستان است.

به باور نویسنده، به دلیل "وابستگی شبکه حقانی و گروه طالبان به سازمان استخبارات پاکستان" هرگز نمی توان به اظهاراتی مانند سخنان آقای حقانی امیدوار بود و به آنها اعتماد کرد. به نظر هشت صبح، تنها گزینه اساسی، هدفگیری پایگاههای این گروهها و وارد کردن فشار بر پاکستان است.

چراغ در سرمقاله خود با عنوان "مجرم با مجوز فعالیت" نوشته که مقامهای آمریکایی گفته اند و "گزارشهای موثق" هم نشان می دهند که شبکه حقانی "حمایت همه جانبه آی اس آی" را با خود دارد و این گروه حملات تروریستی روز ۲۲ سنبله/شهریور را انجام داده است.

روزنامه افزوده که آمریکا از مدتها پیش از مجاری دیپلماتیک تلاش کرده که پاکستان را متقاعد به قطع حمایت خود از شبکه های تروریستی کنند، اما اظهارات لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا اشاره بر این دارد که این تلاشها کارساز نبوده است.

به نوشته چراغ، آقای پانه‌تا اخیرا گفت که سازمان اطلاعات پاکستان به شبکه حقانی ارتباط دارد و تلاشها برای قطع این ارتباط هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

چراغ همچنین نوشته که دولت افغانستان هم در ماههای اخیر برای تشویق پاکستان به قطع حمایت از تروریستها، دست به "ابتکاراتی" زده است. به نظر نویسنده، " کنار زدن چهره‌های مخالف پاکستان از درون دولت و شامل کردن این کشور در روند آشتی با طالبان" در شمار این ابتکارات است.

سرمقاله‌نویس چراغ اما افزوده که پاکستان با جود این تلاشها، هنوز هم منافع خود را "در ناامن ساختن افغانستان" می‌بیند و انتشار خبر امضای احتمالی پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا در اواخر سال جاری میلادی باعث مخالفت بیشتر پاکستان با افغانستان شده است.

آرمان ملی در مطلبی با عنوان "دوست طالبان دشمن مردم افغانستان است"، به نقل از یک رسانه پاکستانی نوشته که مقامهای پاکستانی با سفر به کشورهای ایران، چین و روسیه، تلاشهایی را به راه انداخته تا دولتهای این کشورها را تشویق به مخالفت با امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا کنند.

نویسنده افزوده که کشورهای همسایه افغانستان برای ایجاد "حکومت مزدور" در افغانستان تلاش دارند و به همین دلیل، از تروریستها حمایت و آنها را سازماندهی می‌کنند. به نظر روزنامه، یکی از عوامل بی‌ثباتی افغانستان همین مساله است.

آرمان ملی اما افزوده که مردم افغانستان حاکمیت طالبان را تجربه کرده‌ و وضعیت بعد از آنها را هم دیده‌اند و حالا اگر امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا مانع بازگشت طالبان و قطع مداخلات بیگانگان در امورد داخلی افغانستان شود، باید همه از آن حمایت کنند.

روزنامه دولتی انیس نوشته که شورای وزیران افغانستان در آخرین نشست خود مسائل مربوط به این پیمان را بررسی کرده و گفتگوهای رنگنین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حامد کرزی، رئیس جمهوری با مقامهای واشینگتن در این مورد را "مفید" دانسته است.

انیس همچنین افزوده که آقای کرزی به بررسی دیدگاهها در داخل افغانستان در باره پیمان استراتژیک پرداخته و در آخرین مورد به سخنان استادان دانشگاهها در این مورد گوش داده است. به باور انیس، مراجعه به آرای مردم در این مورد به این پیمان "اعتبار ملی" می‌بخشد.

روزنامه همچنین نوشته که آقای کرزی در بررسی مسائل مربوط به این پیمان بر حفظ منافع ملی، استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و جلوگیری از مداخله بیگانگان در امور داخلی کشور تاکید دارد و جستجوی بهترین گزینه در این مورد، از سنگینی بار مسئولیت فردای دولت مردان افغانستان می کاهد.

اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که سیاست خارجی و روابط بین‌المللی افغانستان بیش از آن که بر منافع ملی استوار باشد، بر "احساسات فردی" متکی است و دولت این کشور گاهی به یک کشور روی خوش نشان داده و گاهی به یک کشوری دیگر.

به نظر سردبیر این روزنامه، در چند ماه گذشته نشانه‌های برجسته‌ای حاکی از "تزلزل" در روابط افغانستان با بعضی کشورها دیده شده و حالا کشورهای خارجی کمتر به رویکردهای سیاسی دولتمردان افغانستان اعتماد می‌کنند و این موضوع باعث دلسردی کشورهای مختلف در زمینه کمک به این کشور شده است.

روزنامه افغانستان با این مقدمه در ادامه سرمقاله خود هشدار داده است که اگر این روند در سیاست خارجی دولت افغانستان ادامه یابد، اعتبار جهانی این کشور آسیب خواهد دید و از اهمیت جایگاه افغانستان در سطح بین‌المللی خواهد کاست.

مطالب مرتبط