آغاز عملیات گسترده علیه شورشیان در شرق افغانستان

نقشه نورستان حق نشر عکس bbc
Image caption شورشیان در سالهای اخیر تلاش کرده اند که حضور خود را در مناطق مرزی نورستان حفظ کنند

مقامهای دولتی در ولایت نورستان، در شرق افغانستان گفته اند که عملیات نظامی را برای بیرون راندن شورشیان از منطقه برگ متال آغاز کرده اند.

برگ متال یکی از ولسوالیها ولایت نورستان است که در سالهای اخیر چند بار بین شورشیان و نیروهای دولتی دست به دست شده است.

ژنرال محمد افضل، فرمانده ارتش در حوزه شرق افغانستان گفته که این عملیات در حال اجرا است و تا حال ۲۰ شورشی کشته شده و تعداد بیشتر از آن زخمی شده اند.

در این عملیات کماندوهای ارتش و پلیس افغانستان شرکت دارند و از سوی نیروهای پیمان ناتو حمایت می شوند.

فرمانده ارشد ارتش در شرق افغانستان گفت که هدف از اجرای این عملیات پاکسازی برگ متال از حضور شورشیان است که اخیرا شمار آنها در این منطقه افزایش یافته است.

هر چند مرکز ولسوالی برگ متال در دست نیروهای دولتی است، اما گروههای شورشی در مناطق روستایی و دور دست این ولسوالی حضور دارند.

این منطقه استراتژیک در نزدیک مرز پاکستان موقعیت دارد و شورشیان در سالهای اخیر همواره تلاش کرده اند که حضور خود را در این منطقه حفظ کنند و فعالیتهای خود را از آن جا به سوی مناطق دیگر گسترش دهند.

گفته شده که شمار شورشیان در این منطقه به صدها تن می سد و شماری از طالبان مسلح پاکستانی هم در میان آنها هستند.

نمعت‌الله کریاب، خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت کنر می گوید که تمیم نورستانی، والی کنر، شخصا برای نظارت از اجرای عملیات نظامی در برگ متال، به این منطقه رفته و این امر نشان می دهد که این عملیات برای دولت افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

حق نشر عکس Demotix
Image caption نیروهای افغان در عملیات نورستان از حمایت نیروهای ناتو برخوردارند

در حال حاضر ولسوالی های وانت وایگل و کامدیش ولایت نورستان به طور کامل در اختیار طالبان است و شورشیان در برخی مناطق دیگر نورستان هم هر از گاهی حضور خود را نشان می دهند.

آقای نورستانی که به تازگی به عنوان والی نورستان منصوب شده، گفته است که فساد در نهادهای امنیتی این ولایت از عوامل اصلی ناامنی و تقویت حضور شورشیان در نورستان است.

او گفته است: "پاکسازی صفوف پلیس نورستان (از فساد) باید شروع شود. کسی که به خاطر پر کردن جیب خود به نورستان آمده، دیگر در این ولایت جایی ندارد. تغییر دادن افراد هم کارآمد نیست، این گونه افراد باید از این ولایت به کلی بیرون شوند."

آقای نورستانی تاکید کرد که مناطق تحت کنترل طالبان در ولایت نورستان باید پس گرفته شود و اداره های محلی در این مناطق دوباره فعال شوند.

او در مورد منطقه وانت وایگل گفت که در دو سه روز آینده روحانیون، ریش سفیدان و بزرگان این منطقه را فراخواهد خواند تا با آنها در باره بازپس گیری و فعال کردن اداره محلی آن جا مشورت کند.

والی نورستان گفت که پس از مشورت با آنها، اقدامات لازم در این مورد روی دست گرفته خواهد شد.

مطالب مرتبط