عضو ارشد حرکت اسلامی ازبکستان در شمال افغانستان بازداشت شد

نشان آیساف
Image caption آیساف نام عضو دستگیر شده حرکت اسلامی ازبکستان را فاش نکرده است

نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف در افغانستان اعلام کرده که یک عضو ارشد حرکت اسلامی ازبکستان را در شمال افغانستان دستگیر کرده اند.

نیرو های آیساف گفته اند که این مرد را، که نام او فاش نشده، در پی عملیات مشترک با نیروهای امنیتی افغان در ولایت بغلان دستگیر کرده اند.

این نیروها روز یکشنبه، ۲۷ سنبله/شهریور با صدور اطلاعیه ای گفته اند که این شورشی ازبک تبار حملات مسلحانه و قتل مقامهای افغان را برنامه‌ریزی کرده است.

این مرد همچنین متهم است که تلاش داشته پناه گاهی برای شورشیان در شمال افغانستان ایجاد کند. اخیرا گزارش هایی در مورد فعالیتهای شورشیان ازبک تبار و دیگر شبه نظامیان خارجی در ولایتهای شمالی افغانستان منتشر شده است.

این شورشیان بیشتر از مناطق قبایلی پاکستان وارد شمال این کشور شده اند.

مقام های امنتی افغان و خارجی مستقر در افغانستان از این نگرانند که اسلامگرایان تندرو متعلق به حرکت اسلامی ازبکستان، بتوانند پایگاه هایی را در شمال افغانستان ایجاد کنند.

قندوز، تخار و بدخشان ولایتهایی است که گاهی حضور شورشیان خارجی در آنجا گزارش شده است.

مقام های امنیتی در شمال افغانستان می گویند که هیچگاه به شورشی های خارجی اجازه نخواهند داد تا در شمال این کشور برای خود پایگاه بسازند.

لعل محمد احمدزی سخنگوی پلیس حوزه شمال افغانستان به بی بی سی گفته که از مرزبانان کشورهای پاکستان، ازبکستان و تاجکستان، که با شمال افغانستان مرز مشترک دارند، خواسته شده است که نگذارند شورشیان وارد افغانستان شوند.

مقامهای امنیتی شمال افغانستان گفته اند که شورشی های خاری در هر جایی که دیده شده، با راه اندازی عملیات سرکوب شده اند.

سخنگوی پلیس شمال افغانستان گفت که در اثر عملیاتی که چند روز پیش علیه شورشیان در ولایت بدخشان انجام شد، شماری از شورشی های خارجی کشته شدند. افغانستان در زمان طالبان، به محلی امنی برای گروه های مختلف اسلامگرا تبدیل شده بود. جنگجویان القاعده، شورشیان اسلامگرای چچن، اعضای حرکت اسلامی ازبکستان و همچنین گروه های تندرو پاکستانی، در صفوف طالبان می جنگیدند.

افغانستان و متحدان بین المللی اش، نگران هستند که افغانستان یکبار دیگر به چنین محلی در جهان بدل شود.

مطالب مرتبط