هشدار نسبت به پیامدهای عملیات شبانه نیروهای خارجی در افغانستان

حامد کرزی حق نشر عکس Getty
Image caption آقای کرزی هر از گاهی از عملیات شبانه نیروهای بین المللی انتقاد کرده است

یک نهاد بین المللی و یک نهاد افغانی از افزایش تلفات غیرنظامیان در عملیات شبانه نیروهای خارجی گزارش داده و نسبت به پیامدهای منفی آن هشدار داده اند.

بنیاد بین المللی جامعه باز و سازمان داخلی موسوم به "ارتباط" گزارشی را در مورد تلفات عملیات شبانه نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۰ میلادی تهیه و منتشر کرده اند.

مسئولان این دو نهاد گفته اند که برای تهیه این گزارش با بیش از ۷۰ خانواده ساکن در ولایتهای قندهار و غزنی در جنوب و ننگرهار، لغمان، کنر و خوست در شرق افغانستان گفتگو کرده اند.

تهیه کنندگان این گزارش گفته اند که این گزارش را نه برای تهیه آمار، بلکه برای بررسی چگونگی انجام عملیات های شبانه نیروهای بین المللی تهیه کرده اند.

محمد نبی تدبیر، یکی از تهیه کنندگان این گزارش گفته است که در عملیات شبانه که به وسیله نیروهای خارجی انجام می شود، بیشتر از آنکه شورشیان آسیب ببینند به مردم عادی آسیب می رسد.

در این گزارش گفته شده که تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات شبانه نیروهای بین المللی در سال جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است، اما تهیه کنندگان این گزارش آماری در این مورد ارائه نکرده اند.

آقای تدبیر گفت: "ما با کسانی که آسیب دیده اند، از نزدیک گفت و گو کردیم. این جامعه افغانی است؛ وقتی کسی شب هنگام به منزل کسی بدون اجازه وارد می شود، صاحب خانه فکر می کند که دشمن حمله کرده است و برای دفاع خود از سلاح استفاده می کند. این امر در این کشور یک فرهنگ است."

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ناتو انجام عملیات شبانه علیه شورشیان در افغانستان را یک ضرورت می داند

سازمانهای "جامعه باز" و "ارتباط" هشدار داده اند که ادامه عملیات شبانه سبب بدبینی مردم نسبت به نیروهای خارجی شده است.

محمد نبی تدبیر گفته است: "اگر پدر و مادر کسی در نتیجه چنین عملیات شبانه اذیت می شود و یا زنان بازرسی بدنی می شوند، چنین افرادی مجبور می شوند که مخالف (دولت) شوند و یا حداقل به مخالفان علاقه نشان دهند و این نیروها را متجاوز تلقی کنند."

در این گزارش همچنین گفته شده است که نیروهای خارجی هر چند برای کاهش تلفات غیر نظامیان کارهای موثری انجام داده اند، اما عملیات شبانه با هدفی که انجام می شود، پیامد چندان مثبتی در پی نداشته است.

این در حالی است که مقامهای دولت افغانستان و به ویژه حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور همواره بر توقف این گونه عملیاتها تاکید کرده اند و تلفات غیرنظامیان در اثر چنین عملیات ها خشم آقای کرزی را در پی داشته است.

در این گزارش آمده است که نیروهای خارجی هر شب ۱۲ تا ۲۰ عملیات در ولایت مختلف افغانستان انجام می دهند که اکثر آن بدون هماهنگی با مقامهای افغان انجام می شود.

اما سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان ادعای عدم هماهنگی این نیروها با نیروهای افغان را رد کرده است.

کارستن جاکوبسون گفته است: "نیروهای افغان در ۹۰ در صد عملیات شبانه شرکت می کنند. کشته شدن هفت سرباز افغان در حادثه ای در اوائل ماه آگست یکی از مثالهای روشن آن است." او همچنین گفت: "در ۸۵ در صد عملیات شبانه یک گلوله هم شلیک نمی شود. عملیات شبانه بی خطرترین نوع عملیاتی است که می توان بدون وارد کردن خسارات و تلفات جانی به غیر نظامیان، رهبران دشمن را از میدان جنگ کنار زد."

مقامهای ناتو در گذشته هم در واکنش به انتقادهایی علیه اجرای عملیات شبانه، برضرورت آن تاکید کرده اند.

در عملیات شبانه آنگونه که سخنگوی ناتو نیز گفته است، نیروهای خارجی، برای یافتن رهبران و فرماندهان شورشیان، به صورت سرزده به خانه هایی که مشکوک باشند، وارد می شوند و خانه باز رسی می کنند.

این نیروها در مواردی که نیاز باشد، زنان را نیز بازرسی بدنی می کنند و این مساله در جامعه سنتی افغانی، پذیرفتنی نیست. اگرچه ناتو همواره تاکید کرده است که بازرسی زنان، توسط سربازان زن، انجام می شود.

مطالب مرتبط