برهان الدین ربانی در کابل کشته شد

به روز شده:  17:03 گرينويچ - سه شنبه 20 سپتامبر 2011 - 29 شهریور 1390

برهان الدین ربانی به قتل رسید

برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، و رییس جمهوری سابق این کشور در انفجار بمبی مقابل خانه‌اش در منطقه وزیر اکبر خان کابل کشته شد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در اثر یک انفجار در کابل، برهان الدین ربانی کشته شده است.

طالبان مسئولیت این ترور را برعهده گرفته است.

آقای ربانی رئیس شورای عالی صلح در افغانستان بود و بمب در خانه وی منفجر شده است.

علی سلیمی خبرنگار بی بی سی در کابل گفت که در زمان انفجار بمب، تعدادی از اعضای شورای عالی صلح افغانستان با دو نفر از اعضای طالبان در حال گفت و گو بوده اند که فردی با مواد منفجره در دستانش خود را منفجر کرده است.

معصوم استانکزی، از جمله اعضای شورای عالی صلح افغانستان است که در اثر این انفجار مجروح شده است.

به گفته علی سلیمی تعداد دیگری از افراد حاضر در جلسه مجروح و احتمال کشته شدن چند اعضای دیگر شورای عالی صلح افغانستان هم وجود دارد.

منزل آقای ربانی در منطقه وزیر اکبر خان واقع است.

منطقه وزیر اکبر خان چند روز پیش هم هدف حمله ای قرار گرفته بود که افراد طالبان مسئولیت آن حمله را به عهده گرفتند.

جسد رئیس شورای عالی صلح افغانستان به بیمارستانی در کابل منتقل شده است.

خبرنگار بی بی سی فارسی در کابل می‌گوید نیروهای امنیتی اطراف خانه آقای ربانی را محاصره کرده اند. همین گزارش ها حاکیست که در اثر شدت انفجار، آژیر خطر سفارت آمریکا در کابل هم که در نزدیکی محل حادثه واقع شده، به صدا درآمد.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، گفته است که سفر خود را کوتاه می کند و به زودی به کشورش باز می‌گردد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با ارسال پیامی درباره ترور آقای ربانی گفت: "من به شدت از قتل برهان الدین ربانی منزجر شدم. او یکی از روسای جمهور محترم پیشین افغانستان بود و نقش مهمی در شورای عالی صلح افغانستان بازی می کرد."

آقای کامرون همچنین گفت: "ما همدیگر را در آخرین سفرم به افغانستان ملاقات کردیم. من آشکارا می توانستم تلاش های او را برای افغانستانی بهتر ببینم . نبود او به شدت محسوس خواهد بود اما شورای صلح به کار خود ادامه می دهد. ما مصمم هستیم تا شاهد پیشرفت افغانستان باقی بمانیم."

مقامات پاکستانی نیز در بیانیه ای این حمله را محکوم کرده است.

بر اساس گزارشها باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و آقای کرزی گفته اند که مرگ آقای ربانی تاثیری در مذاکرات صلح نخواهد داشت.

برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح در افغانستان، اوایل هفته جاری برای شرکت در اجلاس "بیداری اسلامی" به تهران سفر کرده و با پایان اجلاس، به کشورش بازگشته بود.

آقای ربانی رئیس جمهور پیشین افغانستان در دوران حکومت مجاهدین بود.

برهان الدین ربانی از مخالفان طالبان بود و پیشتر در سخنانی از طالبان به دلیل استفاده از "کودکان" در درگیری ها شدیدا انتقاد کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.