ترور ربانی در جلسه فوق العاده مجلس افغانستان بررسی می شود

برهان الدین ربانی حق نشر عکس Getty
Image caption ربانی در مقام رئیس شورای‌عالی صلح وظیفه مذاکره برای پیشبرد آشتی ملی را برعهده داشت

به دنبال ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، مجلس نمایندگان این کشور تشکیل جلسه می دهد.

این جلسه روز چهارشنبه، ۳۰ سنبله/شهریور (۲۱ سپتامبر) برگزار می شود و در اطلاعیه مجلس که از تلویزیون ملی افغانستان پخش شد، از نمایندگان خواسته شده است که در این جلسه فوق العاده شرکت کنند.

آقای ربانی شامگاه روز سه شنبه، ۲۹ سنبله/شهریور، در هفتاد و یکمین سالروز تولد خود، در اثر انفجار مواد منفجره ای که مردی در عمامه خود پنهان کرده بود، در خانه اش کشته شد.

این مرد و یک فرد دیگر، خود را از اعضای گروه طالبان معرفی کرده و گفته بودند ماموریت دارند در باره مصالحه بین دولت افغانستان و طالبان با او گفتگو کنند.

مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری و از افراد نزدیک به برهان الدین ربانی، گفته است که عامل این عملیات انتحاری "عصمت الله" نام داشته، اما در مورد او توضیحات بیشتری نداده است.

مارشال فهیم ترور برهان الدین ربانی را "حادثه ای بزرگ و دردآور" خوانده، اما تاکید کرده است که اگر دهها تن دیگر هم مانند آقای ربانی کشته شوند، فرزندان افغانستان از استقلال کشورشان دفاع خواهند کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption مارشال فهیم هواداران آقای ربانی را دعوت به آرامش کرده و گفته که زیر تاثیر وسوسه ها نروند

او از مردم و هواداران آقای ربانی خواسته است "زیر تاثیر وسوسه ها نروند".

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفته است: "این حادثه کاملا روشن و حادثه ای تروریستی است و توسط دشمنان افغانستان سازمان داده شده است."

گزارشها از غرب افغانستان حاکی است که شماری از هواداران آقای ربانی در شهر هرات دست به راهپیمایی زده اند در حالیکه پلاکاردهایی حاوی شعارهای ضدطالبان با خود حمل می کنند.

تظاهرکنندگان خشمگین خواستار اقدامات جدی دولت افغانستان برای شناسایی و مجازات عاملان قتل برهان الدین ربانی شده اند.

در همین حال قرار است که شورای وزیران این کشور هم جلسه فوق العاده ای تشکیل دهد و اعضای کابینه در باره مسائل مرتبط با ترور آقای ربانی و تدابیر امنیتی گفتگو کنند.

پیشتر، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است، گفت که در پی ترور آقای ربانی سفر خود را ناتمام می گذارد و به کشور باز می گردد.

آقای کرزی گفته است که دشمنان افغانستان می خواهند با ترور آقای ربانی "کوشش های ملی برای تامین صلح را ناکام سازند".

حق نشر عکس Getty
Image caption در پی ترور آقای ربانی در کابل تدابیر ویژه امنیتی به اجرا گذاشته شده است

در پی قتل رئیس جمهوری پیشین افغانستان، تدابیر شدید امنیتی در شهر کابل و به ویژه محله وزیر اکبر خان، که خانه آقای ربانی در آن جا موقعیت دارد، به اجرا گذاشته شده است.

ترور این سیاستمدار افغان بر وضعیت عادی شهر کابل هم اثر گذاشته و بسیاری از برنامه هایی که از سوی نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی قرار بود امروز در این شهر برگزار شود، لغو شده اند.

از جمله این برنامه ها، چند نشست و همایش مختلف است که قرار بود به مناسب بست و یکم سپتامبر، روز جهانی صلح، امروز در کابل برگزار شود.

فرهاد دریا، آوازخوان مشهور افغانستان و سفیر حسن نیت سازمان ملل در این کشور هم قرار بود امروز کنسرت ویژه ای در کابل اجرا کند، اما در پی حادثه ترور آقای ربانی آن را لغو کرده است.

مطالب مرتبط