واکنش‌ها به ترور برهان الدین ربانی

باراک اوباما حق نشر عکس Reuters
Image caption باراک اوباما، محمود احمدی نژاد و حامد کرزی ترور آقای ربانی را محکوم کردند

ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهور سابق و رئیس شورای عالی صلح افغانستان با واکنش های گسترده در سطح ملی و بین المللی مواجه شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است: "او مردی بود که خیلی به فکر مردم افغانستان بود او یک مشاور باارزش رئیس جمهور کرزی بوده و مصدر خدمات شایانی برای کشورش شد، از این رو مرگ او یک ضایعه غم انگیز است."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم در واکنش به ترور برهان الدین ربانی پیامی منتشر کرد و "شهادت" وی را تسلیت گفت و این حادثه را موجب "تاسف و تاثر خواند".

آقای احمدی نژاد در پیام خود آورده است: "بی تردید نقش ممتاز این شخصیت فرهیخته در پیشبرد آرمان ملی صلح و دفاع از کیان استقلال و حاکمیت مردم افغانستان به مذاق تروریسم سازمان یافته مزدور و بیگانه که تلاش برای امنیت و تثبیت صلح را بر نمی تابد، خوش نیامده و ترور وی را در دستور کار خود قرار دادند؛ غافل از اینکه با ترور فرهیختگان، اندیشه تابناک و روح بزرگ آنان در پیشگاه تاریخ و آیندگان، همواره زنده و جاوید خواهد ماند."

در واکنشی دیگر امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان نیز ترور برهان الدین ربانی را محکوم کرد این واقعه را برای مردم افغانستان و تاجیکستان، "فاجعه ای بزرگ" خواند. او که این سخنان ار در دیدار با عبدالغفور آرزو، سفیر افغانستان در تاجیکستان عنوان می کرد همچنین گفت که این ترور برای استقرار امنیت در افغانستان نگران کننده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته بود، این سفر خود را ناتمام گذاشته و به کشورش باز گشت.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان که او را همراهی می کرد گفته است: "حامد کرزی ترور استاد پروفسور برهان الدین ربانی و همکارانش را با شدیدترین الفاظ ممکن محکوم کرده و آن را حمله دشمنان افغانستان نه تنها علیه استاد ربانی بلکه علیه تلاشهای صلح‌جویانه دولت افغانستان خواند و تاکید کرد که که حملات تروریستی نمی تواند اراده محکم دولت و مردم افغانستان را برای ادامه تلاشها برای برقراری یک صلح با عزت و پایدار را متزلزل کند."

مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول حامد کرزی

حق نشر عکس Getty
Image caption محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان

با تاسف ساعت پنج و نیم عصر امروز (سه شنبه، ۲۹ سنبله/شهریور) توسط یک دسیسه و یک توطئه بسیار مرموز پروفسور برهان الدین ربانی؛ رئیس جمهور اسبق افغانستان و رئیس شورای عالی صلح افغانستان توسط یک نفر به نام عصمت الله در یک حمله انتحاری به شهادت رسید.

دشمنان افغانستان اگر به این باور باشند که با شهید کردن قهرمانان، شخصیت‌ها و بزرگان، افغانستان داعیه استقلال، صلح و خود ارادیت، آزادی و سربلندی ... را فراموش بکند، این محاسبه یک محاسبه غلط است.

اگر استاد ربانی را به شهادت رسانیدند و اگر دهها تن دیگر به شهادت برسند، من یقین دارم فرزندان صدیقی در این کشور وجود دارند که این داعیه و آرزوی بزرگ مردم افغانستان، ایجاد یک نظام واحد و عزتمند و یک کشور سربلند، را به سرانجام می رسانند.

این حادثه یک حادثه جداً بزرگ و تاثرآور است. از همه مردم افغانستان خواهش می کنم که زیر تاثیر وسوسه های دشمن نروند، کاملاً روشن است که این حادثه یک حادثه تروریستی است و توسط دشمنان مردم افغانستان سازمان داده شده است.

محمد کریم خلیلی، معاون دوم حامد کرزی

حق نشر عکس AFP
Image caption کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان

استاد برهان الدین ربانی یکی از رهبران و شخصیتهای بزرگ سیاسی در کشوربود که تلاشهای زیادی را برای پیشرفت، ترقی، نجات و صلح و ثبات در افغانستان و منطقه انجام داد تا جایی که جانش را در این راه قربانی ساخت.

فقدان استاد برهان الدین ربانی به حیث یکی از شخصیت های ملی و تاثیرگذار در تحولات کشور برای ملت افغانستان یک ضایعه جبران ناپذیر است. من این حمله ناجوانمردانه تروریستی را به شدت محکوم و تقبیح نموده و عاملان آن را خائن به صلح و ثبات در افغانستان و منطقه می دانم.

اگرچه برای تامین صلح و ثبات و ترقی کشور مردم ما قربانیان زیادی را اهدا کرده اند، اما دشمنان افغانستان باید بدانند که با چنین حملات زنجیره ای تروریستی هرگز نمی توانند بر اراده تسخیرناپذیر ملت سربلند افغانستان غلبه نمایند، زیرا مردم ما به قدرت لایزال الهی اتکا دارند و در برابر اراده ای که مانع پیشرفت و ترقی کشورما باشد، تمکین نخواهند کرد.

دکتر عبدالله، وزیر خارجه پیشین

ملت ما یک دست و یکپارچه است، در دفاع از سر زمین، در دفاع از عزت و آبروی مردم و امن و امان در کشور، یک دست و یکپارچه عمل می کنند. این حادثه خودش نشان می دهد، که این گروه جنایت کار (گروهی که ربانی را کشته است) و کسانی که از آنها حمایت می کنند، بر هیچ کس، رحم و ترحم ندارد.

محمد محقق، نماینده مجلس افغانستان

Image caption محمد محقق، عضو مجلس

ترور استاد شهید خیلی وحشیانه است. آقای ربانی به عنوان یک ریش سفید و عالم اقدامات صلح آمیز داشت و یک سال بود که در راه صلح تلاش می کرد. به شهادت رساندن یک چنین آدمی که نیم قرن در راه خدا و جهاد مردم افغانستان و مبارزات نهضت های اسلامی کار کرده، انسان را بیشتر با ماهیت پلید این دشمنان آگاه می سازد، این ها چه موجوداتی هستند که با پیرمرد عالم که در راه صلح تلاش می کرد، چنین کاری کردند. با ترور او خلایی عظیم در اجتماع افغانستان ایجاد می شود. ایشان یک رکن اساسی جامعه و جهاد افغانستان بودند.

دولت افغانستان متشکل از سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه است و آقای ربانی در هیچ یک از این ها عضویت نداشت. او آدمی بود که از موضع مردم برای مصالحه کار می کرد. اما این حادثه ماهیت طالبان را روشن می کند که به صلح و راههای مسالمت آمیز باور ندارند.

ژنرال عبدالرشید دوستم، رهبر پیشین جنبش ملی اسلامی

حق نشر عکس junbesh.net
Image caption ژنرال عبدالرشید دوستم

پروفسور استاد برهان الدین ربانی، یکی از شخصیتهای بزرگ عرصه جهاد و مقاومت، رییس جمهور اسبق دولت اسلامی افغانستان و رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان بود که در راستای اعلای کلمة الله و مجاهدت و مقاومت در برابر تهاجم و تجاوز بیگانه گان جدو جهد بی پایانی نموده است.

من که این شخصیت وارسته، مهربان و مدبر را از دیر زمان شناخته و در راه جهاد و مقاومت چنان به او نزدیک بودم و پیوند داشتیم که افتخار پسر و پدرخواندگی او را کمایی نمودم (به دست آوردم).

در دوران ریاست جمهوری با کمال شکسته نفسی کار و فعالیت نمود هیچگاهی مظاهر دنیوی نتوانست همت و عزت او، را شخصیت و علمیتش را تحت شعاع قرار دهد.

دشمنان تاریخی این مرز و بوم باید بدانند که با چنین اقدامات جنایتکارانه به اهداف شوم شان نایل نخواهد آمد، بلکه این گونه اقدامات جنایتکارانه مزدور، عزم مردم ما را بخاطر آزادی، استقلال و حفظ تمامیت ارضی و تامین صلح و ثبات در کشور جزم و اراده شان را محکمتر خواهد ساخت.

راه استاد را، راهیان، فرزندان و هم‌سنگران این شهید والا مقام کماکان طی خواهند نمود و بی تردید کشتی درهم شکسته این آب و خاک بر سرمنزل مقصود خواهد رسید.

عبدالرب رسول سیاف، نماینده مجلس افغانستان و از رهبران جهادی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عبدالرب رسول سیاف

ملت رنجدیده و سوگوار افغانستان در این لحظات که از دل ما خون می چکد، من شهادت استاد معظم، مجاهد، بزرگوار، پیشتاز نهضت اسلامی افغانستان، رادمرد تاریخ، رهبر جهاد و مقاومت و صلح افغانستان را به شما به خانواده شریف استاد، برای مجاهدین دلیر و باعظمت افغانستان و عموم ملت مسلمانان تمام جهان تسلیت عرض می کنم .

استاد بزرگوار مرد سنگر، مرد سیاست، مرد صلح ، مرد پیوند دهنده ملیتها و اقوام و سمتهای افغانستان بود. دشمنان وطن، دشمنان مردم، دشمنان عزت افغانستان با نشان گرفتن برج عزت افغانستان، باز هم یک جنایت نابخشودنی در حق این ملت سرفراز و غیور افغانستان مرتکب شدند.

دشمنان به یقین بدانند که این کاروان کاروان عزت است، راهی که ما به آن روان هستیم، راه پرخار است، از ابتدای نهضت اسلامی در دوران جهاد و مقاومت استاد بزرگوار ما، پدر معنوی ملت ما و همه ما به سر نیزه‌ها رفت. با این اعمال جنایتکارانه خود دشمنان غلام صفت و جبون و بی عزت افغانستان نمی توانند که عزم راسخ و متین این ملت افغانستان را ضعیف بسازند.

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع

ضایعه بزرگ اتفاق افتاد. ما در این لحظات بیش از هر وقت دیگر به اتحاد، اتفاق، برادری و برابری همسویی و همیاری ضرورت داریم تا بتوانیم در مقابل این دشمنان، که نه به اسلام، نه به کرامت انسانی، نه به حقوق بشر و به تمام ارزشهای بشری ارج قایل نیستند، بتوانیم موفقانه مبارزه کنیم .

من به نمایندگی از تمام ارگانهای امنیتی افغانستان و ملت افغانستان مراتب اندوه و سوز سوگ عمیق خود را ابراز میدارم .

حفیظ منصور، نماینده کابل در مجلس نمایندگان و از اعضای جمعیت اسلامی

استاد ربانی برنامه صلح را به یک برنامه منطقه ای و جهانی بدل کرده بود، فکر می کنم حالا بسیاری از کشورهایی که علاقه نشان داده بودند، مجبور به بازنگری روند صلح خواهند شد، با مرگ ربانی ما یک سیاستمدار بی نظیر در تاریخ افغانستان را از دست دادیم که جایش را کسی نمی تواند پر کند بدون تردید که نبود استاد ربانی از نظر سیاسی و اداری یک ضایعه است.

اما مرگ او تقابل اجتماعی جامعه افغانستان را تشدید خواهد کرد و زخمی که ده سال پیش در اثر شهادت احمد شاه مسعود، ایجاد شده بود، خونین‌تر می شود و دولت افغانستان مجبور خواهد شد زیر فشار مجاهدین در ساختارهای امنیتی اش تجدید نظر کند

عطا محمد نور، والی بلخ

از همه پیروان رهبر بزرگوار خویش می خواهم که وحدت خویش را حفظ کنند و از این کرمهای اژدها مانند آدمخوار، انتقام خون رهبر خود و قهرمان ملی خود را بگیرند دیگر برای ما شورای صلح معنی ندارد، در افغانستان صلح و مفاهمه با ددمنشان آدمخوار معنی ندارد.

مطالب مرتبط