کرزی: ربانی شهید صلح افغانستان است

حامد کرزی حق نشر عکس Reuters
Image caption حامد کرزی گفت، آقای ربانی بعد از مرگ برادرش احمدولی کرزی از او خواسته بود در تلاش هایش برای تامین صلح ثابت قدم و استوار باشد

رئیس جمهوری افغانستان در نخستین اظهاراتش در مورد ترور برهان الدین ربانی او را "شهید صلح" و قاتلان او را "تروریست و دشمنان اسلام و افغانستان" خواند.

آقای کرزی که سفرش به نیویورک را به دلیل ترور برهان الدین ربانی، نا تمام گذاشته و به کابل بازگشت در یک کنفرانس خبری که روز پنجشنبه، ۳۱ سنبله/شهریور (۲۲ سپتامبر) در کابل برگزار شد گفت، قبل از سفرش به نیویورک، معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح، به او خبر داده بود که یک نوار صوتی حامل پیام صلح به آدرس دولت افغانستان و شورای صلح به دست آنها رسیده است.

معصوم استانکزی خود نیز در حادثه ای که منجر به مرگ برهان الدین ربانی شد، مجروح شده و در حال حاضر در بیمارستان بستری است.

آقای کرزی گفت آن نوار صوتی را گوش داده است که حاوی پیامی از شخصی به نام مولوی عنایت الله مخدوم بود که پیشنهاد ها و سوالاتی در مورد روند صلح داشت و از شورای صلح و شخص برهان الدین ربانی به نیکی و احترام یاد می کرد.

رئیس جمهور افغانستان گفت: "متاسفانه کسانی که خود را قاصدان صلح معرفی کرده بودند، قاتل بودند و پیام صلح شان نیز خدعه و فریب بود؛ آنها از نام اسلام و صلح استفاده سوء کردند و رئیس شورای صلح را کشتند."

حامد کرزی در این کنفرانس خبری به هیچ سوالی پاسخ نداد و همچنین نگفت که این پیام و قاصدانی که این نوار صوتی را آورده بودند، از طرف کدام یک از گروه های مخالف دولت آمده بودند؟

حق نشر عکس AP
Image caption مراسم خاکسپاری برهان الدین ربانی قرار است روز جمعه اول میزان/ مهر برگزار شود

حامد کرزی در این کنفرانس خبری در نقل خاطره ای از سفرش با برهان الدین ربانی به پاکستان و دیدارشان با مقام های پاکستانی، گفت که آقای ربانی صراحتا به مقام های پاکستانی گفت کمک به روند صلح، کمک به کشور و مردم پاکستان است و پاکستان نیز مانند افغانستان از ادامه شورشها، زیان خواهد دید.

رئیس جمهوری افغانستان با نقل خاطره ای دیگری از برهان الدین ربانی، اشاره کرد و به شکلی تلویحی اظهار داشت که افغانستان به تلاشهای صلح ادامه خواهد داد.

آقای کرزی گفت، وقتی برادرش، احمد ولی، در قندهار کشته شد، برهان الدین ربانی در یک تماس تلفنی، ضمن ابراز همدردی، از او خواست در تلاش برای ادامه روند صلح ثابت قدم و استوار باشد.

حامد کرزی تاکید کرد که صلح فرمان خدا است، حکم دین است و یک ضرورت نیز هست، اما مشخصا نگفت که آیا هنوز به روند صلح امیدوار است یانه؟

این نخستین اظهارات آقای کرزی در مورد ترور برهان الدین ربانی است.

رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که مراسم خاکسپاری برهان الدین ربانی، فردا جمعه، ۱ میزان/مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) برگزار خواهد شد.

هنوز هیچیک از گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان مسئولیت ترور برهان الدین ربانی را به عهده نگرفته است.

سخنگوی طالبان روز گذشته با ارسال یک نامه خبری به آدرس رسانه ها و روزنامه نگاران، اظهاراتی در مورد قبول مسئولیت ترور آقای ربانی را که به نقل از طالبان در برخی رسانه ها، از جمله خبرگزاری رویترز، انعکاس یافته بود رد کرد.

در این نامه خبری آمده است که طالبان در حال حاضر نمی خواهند در این مورد سخنی بگویند.

نحوه ترور آقای ربانی ابهاماتی را در پی داشته است.

از جمله عبدالله عبدالله وزیر خارجه پیشین و از افراد نزیک به برهان الدین ربانی روز گشته گفت، آقای کرزی باید به این سوال پاسخ دهد که چرا با اصرار از آقای ربانی خواسته است هرچه زود تر برای دیدار با افرادی که ربانی را ترور کردند، دیدار کند.

مطالب مرتبط