در افغانستان سه روز عزای عمومی اعلام شد

حق نشر عکس Getty
Image caption یک روز پس از ترور برهان الدین ربانی حضور نیروهای امنیتی در این شهر هنوز سنگین است

شورای وزیران افغانستان، اعلام کرده است که به مناسبت ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و رئیس شورای صلح، در این کشور سه روز عزای عمومی است.

سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان با اعلام این خبر گفت پرچم افغانستان در این سه روز در سراسر افغانستان و نمایندگی های رسمی این کشور در سراسر جهان نیمه افراشته خواهد بود.

در همین حال گزارشها از کابل حاکی است که تدابیر امنیتی در این شهر بسیار شدید است و شماری از مسیر های منتهی به مرکز شهر و محله وزیر اکبر خان و همچنین مسیر فرودگاه کابل، بسته است.

برهان الدین ربانی روز گذشته در خانه اش در اثر یک حمله انتحاری کشته شد.

گزارش‌های تائید نشده حاکی است که مهاجمان مواد انفجاری را در عمامه خود پنهان کرده بودند و هنگام دیدار با ربانی در خانه اش آنرا منفجر کردند.

آقای ربانی بعد از کشته شدن به یک بیمارستان در کابل منتقل شد و هنوز مشخص نیست مراسم رسمی خاکسپاری او چه زمانی برگزار خواهد شد.

آقای ربانی اخیرا با شرکت در "اجلاس بین المللی بیداری اسلامی" در تهران از همه فقهای شیعه و سنی خواست، علیه حملات انتحاری فتوا دهند و آن را از نظر شرعی حرام اعلام کنند.

بعد از ترور جان محمد خان مشاور آقای کرزی در کابل و همچنین ترور برادر حامد کرزی در قندهار، برهان الدین ربانی برجسته ترین چهره سیاسی افغانستان است که کشته شده است.

شماری از رهبران جهان از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران و امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان، ترور آقای ربانی را محکوم کرده اند.

اکثر مقام های دولتی و چهره های سیاسی در افغانستان نیز، ترور آقای ربانی را محکوم کرده و مرگ آقای ربانی را برای افغانستان یک ضایعه خوانده اند.

مطالب مرتبط