سفیر آمریکا: بر تعهدمان در حمایت از دولت افغانستان پایداریم

رایان کروکر حق نشر عکس Reuters
Image caption "در این لحظه غم انگیز رئیس جمهور کرزی و حکومتش برای دست یابی به صلح نیاز به حمایت تمامی افغان ها و جامعه جهانی دارند"

به دنبال ترور برهان الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح و رییس جمهور سابق افغانستان، رایان کراکر سفیر آمریکا در کابل بر تداوم همکاری کشور با حکومت و مردم افغانستان تاکید کرد.

آقای کروکر که در حضور خبرنگاران در کابل صحبت می کرد گفت قتل برهان الدین ربانی که برای تامین صلح در این کشور تلاش می کرد، سوالات بسیار جدی را در زمینه علاقمندی طالبان نسبت به صلح و مذاکره به وجود آورده است.

سفیر آمریکا با اشاره به ترور آقای ربانی گفت که این لحظه، لحظه اندوه است، اما لحظه نا امیدی نیست.

آقای کروکر گفت آقای ربانی جانش را بخاطر صلح و ایجاد افغانستانی که شهروندانش بتوانند در آزادی و صلح زندگی کنند، از دست داد.

رایان کروکر همچنین بر همکاری های استراتژیک آمریکا و افغانستان تاکید کرد. او گفت: "ما بر ایجاد همکاری های استراتژیک مان با افغانستان ادامه می دهیم. ما به عنوان یک همکار حکومت و مردم افغانستان در این جا خواهیم بود تا به هدف اصلی مان که همانا یک افغانستان با ثبات ، کامیاب ، دموکراتیک که عاری از این گونه ترور و آنانی که این عمل را انجام می دهند است برسیم."

آقای کروکر همچنان بر تعهد کشورش در زمینه حمایت از کار شورای عالی صلح، پشرفت برنامه مصالحه حکومت افغانستان تاکید کرد و از مردم این کشور خواست تا در این لحظه دشوار مواظب صلح و فردای بهتر باشند.

سفیر آمریکا همچنین گفت که حکومت و رئیس جمهور افغانستان در زمینه رسیدن به صلح نیاز به حمایت مردم و جامعه جهانی دارند.

وی تاکید کرد: "در این لحظه غم انگیز رئیس جمهور کرزی و حکومتش برای دست یابی به صلح نیاز به حمایت تمامی افغان ها و جامعه جهانی دارند. او ما را دارد. ما باید با هم به دشمنان افغانستان نشان دهیم که اعمال تروریستی به پیروزی نخواهد رسید".

او همچنان گفت: "ترور استاد ربانی توسط قاتلان که به گفته او خود را پیام آوران صلح معرفی کرده بودند نشان می دهد که تروریستان کاملا در برابر افغان ها و آینده این کشور بی اعتنا هستند."

برهان الدین ربانی عصر روز سه شنبه در یک حمله انتحاری در خانه اش کشته شد.

مطالب مرتبط