مولن: پاکستان از شبکه حقانی حمایت می‌کند

دریادار مولن حق نشر عکس Reuters
Image caption مایک مولن تاکید کرد که شبکه حقانی به عنوان بازوی اجرایی آی اس آی عمل می‌کند

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، سازمان اطلاعات پاکستان را متهم کرده است که از شبکه حقانی حمایت می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنگویان ناتو گفته اند که شبکه حقانی افراد بیگناه را در افغانستان هدف قرار می دهند

پیشتر مقام های نیروهای بین المللی یاری امنیتی در افغانستان، آیساف، نیز از پاکستان خواستند که به اقدامات خود علیه شبکه حقانی شدت بخشد.

دومینیک مدلی، سخنگوی غیرنظامی آیساف روز دوشنبه، (۲۸ سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت که پاکستان مسئول است که فشارها را بر این شبکه افزایش دهد.

آقای مدلی گفت: "دولت پاکستان با شورشیان در خاک خودش هم رو به رو است. ما می توانیم با پاکستان به طور مشترک (علیه شورشیان) مبارزه کنیم."

در همان حال، کارستن جاکوبسون، سخنگوی نظامی آیساف در این نشست خبری گفت که شبکه حقانی ریشه در پاکستان دارد و از آن جا به حملات خود علیه افراد بی‌گناه در افغانستان ادامه می دهد.

آقای جاکوبسون افزود که تلاشهایی با مشارکت مقام های دولت افغانستان و "بازیگران کلیدی" در جریان است تا پاکستانی‌ها را قانع به انجام اقدامات جدی علیه شبکه حقانی کند.

پیش از آن نیز کامرون مانتر، سفیر آمریکا در پاکستان، گفته بود که شبکه حقانی با دولت پاکستان در ارتباط است. او در گفت و گویی با رادیوی پاکستان ( شنبه ۱۷ سپتامبر / ۲۶ سنبله) خواهان "پایان یافتن" رابطه دولت پاکستان با این شبکه شد.

پس از حمله به سفارت آمریکا و مقر آیساف در کابل، سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی به طور ضمنی از تمایل خود برای گفتگو با دولت افغانستان و آمریکا سخن گفت.

آقای حقانی در یک گفتگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت که اگر گروه طالبان با دولت افغانستان و آمریکا گفتگو کند، شبکه حقانی هم از آنها پیروی خواهد کرد.

اما سخنگویان نیروهای آیساف گفتند که در حال حاضر نشانه ای وجود ندارد که شبکه حقانی شرایط دولت افغانستان را برای شامل شدن در روند صلح بپذیرد.

این شبکه یکی از سه گروه اصلی شورشی در افغانستان است که رهبری آن به دوش سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، فرمانده پیشین مجاهدین در شرق افغانستان است.

شبکه حقانی در کنار گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار عمدتا در مناطق مرزی در شرق افغانستان علیه دولت این کشور و نیروهای بین المللی می جنگند.

مطالب مرتبط