اداره امنیت ملی افغانستان: از سفر فرد مهاجم به کابل بی اطلاع بودیم

حق نشر عکس AP
Image caption مراسم خاکسپاری برهان الدین ربانی قرار است روز جمعه اول میزان/ مهر برگزار شود

اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید که از برنامه سفر فرد مهاجمی که در پوشش مذاکره کننده برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان را هدف قرار داد، بی‌اطلاع بوده است.

مسئولان این اداره می‌گویند که مدارک نشان می‌دهد که شورای کویته در ترور آقای ربانی دست داشته اما می‌گویند که تحقیقات هنوز در این مورد جریان دارد.

رهبری گروه طالبان موسوم به شورای کویته، مهمترین منبع تصمیم گیری در میان طالبان است.

شفیق الله طاهری مسئول رسانه های اداره استخبارات افغانستان می‌گوید که آنان از ورود این فرد به افغانستان و برنامه دیدار او با آقای ربانی، رئیس شورای عالی صلح، بی اطلاع بوده اند.

خلیل نوری خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید که اعلام بی‌اطلاعی اداره امنیت ملی افغانستان از برنامه سفر این افراد برای دیدار با آقای ربانی ظاهراً پاسخ به انتقاداتی است که اخیراً از جانب جناح های مختلف متوجه این اداره شده است.

شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان بر این باورند که اداره امنیت ملی افغانستان، در شناسایی فرد مهاجمی که در پوشش فرد مذاکره کننده، غفلت کرده است.

اداره امنیت ملی افغانستان، برای توضیح وقوع این حادثه، ارائه جزییات در مورد ورود فرد مهاجم برای دیدار با آقای ربانی، رحمت الله واحدیار عضو شورای عالی صلح را که زمینه این دیدار را فراهم کرده بود، در برابر خبرنگاران ظاهر ساخت.

آقای واحدیار گفت معصوم استانکزی رئیس دارلانشای این شورا، بر روند نظارت می‌کرد.

در زمان وقوع حمله به آقای ربانی، آقای واحدیار و آقای استانکزی نیز در محل حضور داشتند و جراحت برداشتند.

'شهید صلح'

حق نشر عکس Reuters
Image caption حامد کرزی گفت، آقای ربانی بعد از مرگ برادرش احمدولی کرزی از او خواسته بود در تلاش هایش برای تامین صلح ثابت قدم و استوار باشد

رئیس جمهوری افغانستان در نخستین اظهاراتش در مورد ترور برهان الدین ربانی او را "شهید صلح" و قاتلان او را "تروریست و دشمنان اسلام و افغانستان" خواند.

آقای کرزی که سفرش به نیویورک را به دلیل ترور برهان الدین ربانی، نا تمام گذاشته و به کابل بازگشت در یک کنفرانس خبری که روز پنجشنبه، ۳۱ سنبله/شهریور (۲۲ سپتامبر) در کابل برگزار شد گفت، قبل از سفرش به نیویورک، معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح، به او خبر داده بود که یک نوار صوتی حامل پیام صلح به آدرس دولت افغانستان و شورای صلح به دست آنها رسیده است.

آقای کرزی گفت آن نوار صوتی را گوش داده است که حاوی پیامی از شخصی به نام مولوی عنایت الله مخدوم بوده است. این شخص پیشنهاد ها و سوالاتی در مورد روند صلح داشت و از شورای صلح و شخص برهان الدین ربانی به نیکی و احترام یاد می کرد.

رئیس جمهور افغانستان گفت: "متاسفانه کسانی که خود را قاصدان صلح معرفی کرده بودند، قاتل بودند و پیام صلح شان نیز خدعه و فریب بود؛ آنها از نام اسلام و صلح استفاده سوء کردند و رئیس شورای صلح را کشتند."

حامد کرزی در این کنفرانس خبری به هیچ سوالی پاسخ نداد و همچنین نگفت که این پیام و قاصدانی که این نوار صوتی را آورده بودند، از طرف کدام یک از گروه های مخالف دولت آمده بودند.

رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که مراسم خاکسپاری برهان الدین ربانی، روز جمعه، ۱ میزان/مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) برگزار خواهد شد.

هنوز هیچ یک از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان مسئولیت ترور برهان الدین ربانی را به عهده نگرفته است.

سخنگوی طالبان روز چهارشنبه (۲۱ سپتامبر)، با ارسال یک نامه خبری به آدرس رسانه ها و روزنامه نگاران، اظهاراتی در مورد قبول مسئولیت ترور آقای ربانی را که به نقل از طالبان در برخی رسانه ها، از جمله خبرگزاری رویترز، انعکاس یافته بود رد کرد.

در این نامه خبری آمده است که طالبان در حال حاضر نمی‌خواهند در این مورد سخنی بگویند.

نحوه ترور آقای ربانی ابهاماتی در پی داشته است.

از جمله عبدالله عبدالله وزیر خارجه پیشین و از افراد نزدیک به برهان الدین ربانی روز گذشته گفت، آقای کرزی باید به این سوال پاسخ دهد که چرا با اصرار از آقای ربانی خواسته است هرچه زود تر برای دیدار با افرادی که ربانی را ترور کردند، دیدار کند.

مطالب مرتبط