کرزی در مراسم تشییع جنازه ربانی: برنامه مصالحه را ادامه می‌دهیم

ربانی حق نشر عکس Getty
Image caption حامد کرزی گفته که مصالحه آرزوی آقای ربانی بود و به او لقب "قهرمان صلح" اعطا می شود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تشییع جنازه برهان الدین ربانی تاکید کرده است که برنامه صلح با طالبان را ادامه می دهد.

مراسم تشییع جنازه برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین، رهبر جمعیت اسلامی و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، روز جمعه، اول میزان/مهر، با حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری، و شماری از مقامات و شخصیت های افغان و هیات های دیپلماتیک خارجی با تشریفات رسمی و تدابیر گسترده امنیتی در شهر کابل برگزار شد.

آقای کرزی در سخنان کوتاهی در این مراسم گفت که رئیس شورای عالی صلح از هیچ فرصتی برای تحقق برنامه صلح دریغ نکرد و دستیابی به صلح در کشور، آرزوی او بود.

او گفت: "ما در عین زمانی که به تلاشهای خود برای رسیدن به صلحی که آرزوی استاد گرامی و شهید ما بود، ادامه می دهیم، مسئولیت خود می دانیم تا با آنانی که با صلح دشمنی می کنند، با قاطعیت برخورد کنیم. در این راستا حکومت جمهوری اسلامی افغانستان مطابق مشورت مردم افغانستان عمل خواهد کرد."

به گفته رئیس جمهوری افغانستان، آقای ربانی تلاش می کرد آنهایی که "بازیچه دست بیگانگان" شده اند، با تحقق برنامه صلح به خانه های خود بازگردند.

او کسانی را که دست به قتل رئیس جمهوری پیشین افغانستان زده اند به شدت محکوم کرد و گفت که آنان "الفبای انسانیت" را نیاموخته و بویی از فرهنگ افغانی نبرده اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای کرزی گفته است که به برنامه آشتی با طالبان ادامه می دهد

آقای کرزی در حالی بر ادامه برنامه صلح تاکید کرده که در پی ترور برهان الدین ربانی، پرسش هایی در مورد آینده این برنامه به میان آمده و برخی از افراد نزدیک به آقای ربانی آشتی با طالبان را پس از این حادثه "بی معنی" دانسته اند.

عطا محمد نور، والی بلخ و از چهره های برجسته جمعیت اسلامی گفته است که پس از ترور رئیس شورای عالی، دیگر موجودیت این شورا و ادامه برنامه آشتی معنی ندارد. رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم همچنین اعلام کرد که دولت به برهان الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح لقب "قهرمان صلح" را اعطا می کند.

در این مراسم، صلاح الدین ربانی، پسر آقای ربانی در سخنانی کوتاه از دولت افغانستان خواست که برای شناسایی عاملان ترور پدرش تلاش کند.

پیش از این امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی و از چهره های نزدیک به آقای ربانی خواستار انجام تحقیقاتی در مورد ترور برهان الدین ربانی تحت نظارت سازمان ملل شده بود.

پسر آقای ربانی در سخنان خود پدرش را رهبر جهاد و مقاومت خواند و گفت که او بیش از پنجاه سال از عمر خود را برای آزادی افغانستان صرف کرد.

حق نشر عکس no credit
Image caption صلاح الدین ربانی، پسر برهان الدین ربانی خواستار تحقیقات رسمی در مورد ترور پدرش شد

صلاح الدین ربانی در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که پس از ترور رهبر پیشین جمعیت اسلامی، کسانی در میان اعضای این حزب و هواداران آقای ربانی هستند که راه او را ادامه خواهند داد.

در همان حال برخی از احتمال جانشینی صلاح الدین ربانی بجای پدرش به عنوان رهبر جمعیت اسلامی سخن گفته اند.

صلاح الدین ربانی در عربستان سعودی، بریتانیا و آمریکا در رشته های مدیریت، بازاریابی و روابط بین الملل تحصیل کرده است و از او به عنوان فردی پرمطالعه و آگاه به مسائل کشورهای غربی یاد شده است.

همچنین از افراد دیگری و از جمله احمد ضیا مسعود، معاون پیشین رئیس جمهوری و برادر احمدشاه مسعود، و عطا محمد نور والی بلخ و از اعضای بانفوذ جمعیت اسلامی هم به عنوان جانشینان احتمالی آقای ربانی نام برده شده است.

اعضای این حزب خود هنوز به طور رسمی در مورد جانشینی آقای ربانی سخنی نگفته اما پیوسته تاکید کرده اند که پس از مرگ او دیگر هیچ کسی نمی تواند جای او را پر کند.

مطالب مرتبط