آیساف از کشته شدن ۹ شورشی در شرق افغانستان خبر داد

سرباز آیساف و سرباز افغان در نورستان حق نشر عکس Demotix
Image caption در دو روز گذشته نبرد سختی بین نیروهای دولتی و آیساف از یک طرف و شورشیان از طرف دیگر در نورستان در جریان بوده است

نیروهای بین المللی یاری امنیتی در افغانستان، آیساف، اعلام کرده که در جریان عملیات نظامی علیه شورشیان، دست کم ۹ شورشی کشته شده اند.

این نیروها روز شنبه، ۲ میزان/مهر با صدور اطلاعیه ای گفتند که این عملیات با شرکت نیروهای افغان و آیساف در مناطق شرقی افغانستان به اجرا گذاشته شده است.

بر اساس این اطلاعیه، رهبری این عملیات به دوش نیروهای افغان است.

آیساف گفته که این عملیات در ظرف ۲۴ ساعت گذشته منجر به کشته شدن ۹ شورشی و دستگیری هفت فرد مظنون دیگر شده است.

مرکز اطلاع رسانی نیروهای آیساف محل دقیق این عملیات را ذکر نکرده، اما افزوده که این عملیات در حاضر هم جریان دارد.

برخی گزارش های دیگر از شرق افغانستان حکایت از آن دارد که در چند روز اخیر نبرد سختی میان نیروهای دولتی و شورشیان در ولایت نورستان برای تصرف ولسوالی/شهرستان وانت وایگل در جریان بوده است.

بر اساس این گزارش ها، در دو روز گذشته ولسوالی وانت وایگل دو بار بین نیروهای دولتی و مخالفان دست به دست شده است.

این منطقه در ماه های گذشته به تصرف شورشیان درآمد و نیروهای دولتی روز پنجشنبه آن را از کنترل آنها خارج کردند، اما روز جمعه شورشیان از تصرف دوباره آن خبر دادند.

حق نشر عکس afp
Image caption طالبان تا حال توانسته اند که چند منطقه را در نورستان تحت کنترل خود نگهدارند

یکی از سخنگویان نیروهای آیساف در شرق افغانستان گفته است که در جریان این نبرد حدود ۴۰ شورشی کشته شده اند.

برخی نمایندگان ولایت نورستان گفته اند که در جریان این عملیات به غیرنظامیان هم تلفات وارد شده است، اما نیروهای بین المللی در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

پیش از این تمیم نورستانی، والی نورستان گفت که عملیات نظامی را علیه شورشیان در این ولایت شدت خواهد بخشید تا حاکمیت دولتی را در مناطق تحت کنترل طالبان برقرار کند.

او فساد اداری و مالی را از عوامل عمده ناامنی و تقویت مواضع شورشیان در ولایت نورستان دانست و گفت که باید تلاشهای جدی و گسترده ای برای مبارزه با فساد در این نهادهای پلیس و دیگر نهادهای دولتی به راه انداخته شود.

ولایت نورستان با برخی مناطق پاکستان مرز مشترک دارد و مقام های افغان همواره گفته اند که این مرز به طور لازم کنترل نمی شود و شورشیان از آن پیوسته رفت و آمد می کنند.

ولایت کنر در همسایگی ولایت نورستان هم مرز مشترک با پاکستان دارد و مقام های افغان علاوه بر رفت و آمد شورشیان به این ولایت، از فرود آمدن صدها گلوله توپ از خاک پاکستان به کنر نیز خبر داده اند.

یک فرمانده پلیس در کنر گفته است که در روزهای اخیر دست کم ۱۸۰ گلوله توپ به ولسوالی "دانگام" ولایت کنر فرود آمده که در اثر آن یک تن کشته شده و دهها خانواده مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

مقامهای پاکستانی هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

مطالب مرتبط