روزنامه های کابل: یکشنبه، ۳ میزان

حق نشر عکس AFP
Image caption برهان الدین ربانی از شخصیت های تاثیرگذار در صحنه سیاسی افغانستان بود

آینده برنامه حکومت افغانستان برای آشتی با طالبان پس از ترور برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح، از موضوع های اصلی مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای ربانی روز سه شنبه، ۲۹ سنبله/شهریور در اثر یک انفجار انتحاری در خانه خود در کابل کشته شد. فرد بمبگذار خود را حامل پیام صلح از جانب طالبان معرفی کرده و مواد منفجره را در دستار خود پنهان کرده بود.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که پس از ترور برهان الدین ربانی، وضعیت شورای عالی صلح در هاله ای ابهام قرار گرفته و هنوز مشخص نیست که این شورا پس از این با چه رویکردی به برنامه مصالحه با شورشیان ادامه خواهد داد.

به نظر نویسنده، وزنه شورای صلح با شخصیت آقای ربانی گره خورده بود و در واقع این شورا در وجود او خلاصه می شد.

ماندگار افزوده که حالا پا برجا نگهداشتن این شورا بدون رئیس پیشین او دشوار است و حتی نمی توان به برنامه های این شورا "نگاه مثبت داشت".

ماندگار به این نظر است که برنامه آشتی با طالبان نیاز به "بازنگری" دارد و راه پیموده شده برای این برنامه باید آسیب شناسی شود و مشکلات آن حل شود.

نویسنده تاکید کرده که آشتی با طالبان نیاز به گفتمان ملی دارد و همه جریانها و جناح ها باید در آن سهم و نظر داشته باشند.

روزنامه افغانستان در مطلبی با عنوان "کجای مسیر صلح را اشتباه رفته ایم؟"، نوشته که ترور برهان الدین ربانی، به عنوان عالی‌ترین مقام شورای صلح هم نتوانست که تلاشهای حکومت برای مصالحه با طالبان را متوقف کند.

این روزنامه افزوده که تحولات پس از ترور او نشان می دهد که دولت همچنان بر اجرای این برنامه مصمم است و طالبان هم در تلاش "ناامن سازی" بیشتر افغانستان هستند.

به باور سردبیر این روزنامه، هنوز هیچ تغییری در موضع طالبان در مورد فراخوان صلح حکومت دیده نمی شود.

روزنامه افغانستان با این مقدمه نوشته که حکومت، با تلاش برای حذف نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، تشکیل نهادهایی با هزینه زیاد برای تشویق طالبان برای مصالحه، برگزاری جرگه صلح و نادیده گرفتن "جنایات" این گروه، به طالبان "امتیاز" داده است.

به نظر نویسنده، این امر باعث شده که طالبان احساس قدرتمندی کنند و دست به خشونت های بیشتری بزنند.

این روزنامه افزوده که "با التماس" نمی شود مصالحه کرد و با وجود مخالفت طالبان با آشتی، کوبیدن بر طبل مصالحه، "اشتباه استراتژیک" است و حکومت با این کار عملا نتیجه معکوس می گیرد.

هشت صبح در مطلبی نوشته که حامد کرزی برهان الدین ربانی را به عنوان یک سیاستمدار ارزشمند از دست داد.

به نظر این روزنامه، آقای ربانی برای آقای کرزی در راس نهادی قرار داشت که "یک کانال مشخص" برای تماس با طالبان به حساب می آید.

این روزنامه افزوده که آقای کرزی ده سال پیش قدرت را از آقای ربانی گرفت و پس از آن هر گاه با مخالفان سیاسی خود دچار مشکل می شد، به سوی آقای ربانی دست دراز می کرد.

به نظر نویسنده، او نماد همکاری و تساهل سیاسی اتحاد شمال بود و در این مدت "نگاه محافظه کارانه ای" نسبت به حکومت آقای کرزی داشت.

نویسنده هشت صبح همچنین نوشته که ترور رئیس شورای صلح به موضع آقای کرزی در مورد برنامه آشتی با طالبان تغییری به وجود نیاورده و به همین دلیل بعید به نظر می رسد که پس از این او در چگونگی برخورد با گروه طالبان و برنامه آشتی با آنها تغییری به وجود آورد.

اما راه نجات در سرمقاله خود نوشته که "غیرمعقول است که بپذیریم شهادت استاد ربانی، که ریاست شورای صلح را به عهده داشت، بر فرجام صلح تاثیری نداشته باشد".

حق نشر عکس AP
Image caption جنازه آقای ربانی روز جمعه گذشته به خاک سپرده شد

به نظر نویسنده، آنچه که تصور نمی شد، مورد حمله قرار گرفتن شخص رئیس شورای صلح بود.

این روزنامه افزوده که آقای ربانی از رهبران جهادی و مورد احترام اقشار مختلف مردم بود و شخصیتی داشت که برای آوردن صلح مایه امید دانسته می شد.

چراغ نوشته که با ترور برهان الدین ربانی "کفایت و صداقت نهادهای امنیتی بخصوص اداره امنیت ملی شدیدا زیر سوال رفت" و اظهارات مقامهای این اداره در باره بی خبری آنها از ورود عامل ترور او به کابل، "توجیه مضحکی" برای "کم کاری وبی کفایتی" این اداره است.

این روزنامه پرسیده که آیا این امر امکان پذیر است که فردی خود را قاصد صلح از جانب گروه طالبان معرفی کند و حامد کرزی، رئیس جمهوری از رئیس شورای عالی صلح بخواهد که با او دیدار کند، ولی ادار امنیت ملی از مشخصات این فرد آگاهی نداشته باشد.

چراغ افزوده که فرد بمبگذار چند روز پیش از ترور آقای ربانی به کابل آمده بوده و در یکی از مهانخانه های دولتی اقامت داشته و پیش از دیدار با آقای ربانی با شماری از مقامات دیدار داشته است.

نویسنده پرسیده که در این مدت اداره امنیت ملی چرا در باره او تحقیق نکرده است.

این روزنامه انتقاد کرده که این وضعیت نشان می دهد که مسئولان اداره امنیت ملی "صلاحیت اجرایی" در این اداره را ندارند و از کسانی در بیرون از اداره خود "دستور می گیرند".

چراغ در ادامه افزوده که مقامات امنیت ملی مسئول بی کفاتی خود در این مورد هستند و باید به مردم پاسخ بگویند.

مطالب مرتبط