'یک نفر در ارتباط با ترور برهان الدین ربانی دستگیرشد'

حامد کرزی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کرزی تاکید کرده است که برای بررسی چگونگی ترور برهان الدین ربانی تحقیقات گسترده انجام شود

رحمت الله نبیل، سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان گفته است که نیروهای امنیتی، فردی را در ارتباط با ترور برهان الدین ربانی دستگیر کرده که اعترافات او دولت افغانستان را به یافتن حقایق در این زمینه کمک می‌کند.

همزمان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هیاتی را به ریاست عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع برای انجام تحقیقات گسترده در باره ترور برهان الدین تعیین کرده است.

دفتر آقای کرزی روز یکشنبه، ۳ میزان/مهر با صدور اطلاعیه ای گفته است که او در جلسه شورای امنیت ملی دستور داده که این هیات برای بررسی ترور رئیس شورای عالی صلح و شناسایی عاملان آن تحقیق کند.

در این اعلامیه به نقل از آقای نبیل آمده است "که اقداماتی در رابطه با ترور آقای ربانی انجام شده، یک نفر در این ارتباط دستگیر شده که اعترافات او ما را به حقایق نزدیک کرده است."

اما رحمت الله نبیل جزئیات بیشتری در مورد فرد بازداشت شده و اینکه او عضو چه گروهی است و در کجا و چگونه بازداشت شده، نداده است.

در اطلاعیه منتشر شده از سوی دفتر حامد کرزی آمده است که آقای کرزی به هیات تحقیق در مورد ترور برهان الدین ربانی دستور داده که در زمینه شناسایی و گرفتاری عاملان ترور برهان الدین ربانی، باید تحقیقات گسترده صورت گیرد و از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذاشت نشود.

بسم الله محمدی وزیر داخله/کشور، رحمت الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی و اسحاق الکو سرپرست دادستانی کل کشور، عضو این هیات هستند.

حق نشر عکس AP
Image caption جنازه آقای ربانی جمعه گذشته به خاک سپرده شد

این در حالی است که در گذشته در پی قتل چند مقام ارشد دولتی در افغانستان هم کمیسیونهایی برای تحقیقات رسمی تعیین شده، اما نتایج تحقیقات آنها هرگز اعلام نشده است.

در پی ترور برهان الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی، شماری از اعضای ارشد این حزب خواستار تحقیقات رسمی تحت نظارت سازمان ملل شده اند.

ظاهرا به نظر می رسد که آنها با بی نتیجه ماندن تحقیقات در باره قتل مقامهایی مانند حاجی عبدالقدیر، وزیر پیشین فوائد عامه، دکتر عبدالرحمان وزیر هوانوردی، میر ویس صادق وزیر بعدی هوانوردی و چند مقام ارشد دیگر دولتی، حالا اعضای جمعیت اعتماد چندانی به این گونه تحقیقات ندارند.

آقای کرزی در جلسه شورای امنیت ملی همچنین دستور داده است که برای حفظ امنیت همه رهبران جهادی، شخصیت های برجسته سیاسی و سران قومی تدابیر ویژه امنیتی اتخاذ شود.

رئیس جمهوری افغانستان ترور مقامهای ارشد دولتی را "زنجیره ای" نامیده و از ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان خواسته است که برای تامین امنیت بهتر و جلوگیری از این گونه ترورها به حکومت این کشور کمک کند.

دراعلامیه دفتر آقای کرزی آمده است است که ژنرال آلن و رایان کروکر، سفیر آمریکا در افغانستان نیز در بخشی از جلسه روز یکشنبه شورای امنیت ملی افغانستان حضور یافتند.

مطالب مرتبط