مجله فرهنگی: از سیر ادبیات داستانی افغانستان تا جشنواره حقوق بشر

حق نشر عکس SPL
Image caption به باور منتقدان، افغانستان در ده سال گذشته شاهد رشد چشمگیری در عرصه ادبیات داستانی بوده است

در مجله فرهنگی هفته به بررسی سیر ادبیات داستانی در افغانستان خواهیم نشست. آمادگیها برای برگزاری جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر در کابل و جشنواره راه ابریشم در بامیان از دیگر مطالب این مجله است.

افغانستان در ده سال اخیر شاهد تحول زیادی در عرصه های فرهنگی و از جمله حوزه ادبیات بوده است. معرفی آثار داستانی نویسندگان افغانستان در سطح جهانی، بازگشت شمار زیادی از اهالی قلم به داخل کشور و عرضه شماری از آثار برجسته در عرصه رمان و داستانهای کوتاه از ویژگیهای ادبیات داستانی ده سال اخیر در افغانستان به شمار می رود.

بهبود کیفی داستان هم از لحاظ محتوایی و هم از نظر تکنیکی در کنار رشد کمی شاخصه برجسته دیگری در این حوزه از ادبیات خوانده شده است. در برنامه هفته گذشته ما به بازتاب حادثه یازدهم سپتامبر در ادبیات منطقه و بویژه در عرصه شعر و داستان در افغانستان پرداختیم. این هفته همراه با منتقدان ادبی به تحولات در عرصه ادبیات داستانی افغانستان در ده سال اخیر نگاهی خواهیم افگند.

محمد حسین محمدی، داستان نویس و منتقد ادبی، در بحث ادبی مجله، ده سال گذشته را جزو مهمترین سالهای ادبیات افغانستان می داند. به باور آقای محمدی روی آوردن نویسندگان جوان به عرصه داستان نویسی، معرفی ادبیات افغانستان در منطقه، کسب جوایز بین المللی از سوی داستان نویسان افغانستان و همچنین ترجمه آثار آنان به زبانهای خارجی را می توان تحول بزرگی در این حوزه از ادبیات شمرد.

او رویدادهایی چون برگزاری جشنواره ادبی نوروز و گزینش کتاب سال را در کنار رشد کیفی داستان نویسی از دیگر نقاط برجسته در عرصه ادبیات داستانی افغانستان می خواند.

Image caption این جشنواره از نهم تا 15 میزان با شرکت جمعی از اهالی فیلم و سینما از داخل و خارج افغانستان برپا خواهد بود

عزیزالله نهفته از دیگر چهره های مطرح داستان نویسی افغانستان نیز بر این باور است که در ده سال گذشته افغانستان از نظر ادبیات و مشخصاً ادبیات داستانی شاهد رشد چشمگیری بوده است. به نظر آقای نهفته، در این دوره نه تنها داستان نویسان تازه ای پا به میدان گذاشته اند، بلکه نویسنده های دوره های پیشین نیز کارهای ارزنده ای عرضه کرده اند.

آقای نهفته در عین حال که به چالشهایی چون نشر و کمبود مخاطب در داخل افغانستان اشاره می کند، معتقد است که در این دوره جامعه فرهنگی غرب و حتا مردم عادی آن از طریق آثار نویسنده های افغانستان با فرهنگ این کشور آشنا شده اند.

در ادامه مجله فرهنگی به آمادگیها برای برگزاری نخستین جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر در افغانستان پرداخته ایم. این جشنواره از نهم تا 15 میزان با شرکت جمعی از اهالی فیلم و سینما از داخل و خارج افغانستان برپا خواهد بود. در این جشنواره دهها فیلم داخلی و خارجی با موضوع حقوق بشر به طور همزمان در کابل و مزار شریف، به نمایش و رقابت گذاشته خواهد شد.

عبدالملک شفیعی سینماگر و دبیر این جشنواره در گفتگو با ما توضیح داد که دهها فیلم از 25 کشور و چهار قاره جهان علاوه بر تولیدات سینماگران افغانستان در این جشنواره عرضه خواهد شد. آقای شفیعی گفت که برگزارکنندگان این جشنواره تلاش داشته اند تا معیارهای جهانی فیلم و سینما در این گردهمایی هنری رعایت شود، و وجود حدود ده داور شناخته شده داخلی و خارجی نشانی از این تلاش دارد.

در مجله فرهنگی هفته از یک رویداد فرهنگی-هنری دیگر نیز مطلبی داریم: جشنواره راه ابریشم امسال نیزمانند سالهای پیش در بامیان در مرکز افغانستان با حضورشما زیادی از شرکت کنندگان برگزارشد. برنامه های مختلف فرهنگی و هنری این جشنواره به منظورجذب گردشگران خارجی وداخلی طراحی شده است. نمایش صنایع دستی، مسابقات ورزشی و کنسرت موسیقی محلی ازجمله برنامه های ین جشنواره بوده است.

و کم و کیف هفته مد لباس در لندن، که تلفیقی از خلاقیت و زیبایی از ویژگیهای مهم آن خوانده شده، پایان بخش این مجله است.

مطالب مرتبط