برنامه افغانستان برای افزایش نیروهای کماندوی ارتش

کماندوهای افغان حق نشر عکس Getty
Image caption افغانستان هم اکنون حدود هشت هزار سرباز کماندو دارد

افغانستان اعلام کرده که در نظر دارد تعداد نیروهای کماندوی خود را تا سال ۲۰۱۴ میلادی به بیش از ده هزار نفر افزایش دهد.

در حال حاضر تعداد این نیروها که در چارچوب ارتش افغانستان فعالیت می کنند، به حدود هشت هزار نفر می رسد.

وزارت دفاع افغانستان می گوید، برنامه افزایش کماندوها، بخشی از آمادگی های این کشور برای تحویل گرفتن مسئولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی است.

واحد کماندوهای افغانستان که چهار سال پس از سقوط حاکمیت طالبان ایجاد شد، به گفته مقامات وزارت دفاع، رشد چشمگیری داشته است.

وزارت دفاع افغانستان ایجاد و تقویت این نیروها را از دستاوردهای برجسته خود می داند.

این نیروها عمدتا در عملیات های مهم و دشوار شرکت می کنند.

نیروهای کماندو در یکی از بزرگترین عملیات های ارتش افغانستان که ظرف دو هفته اخیر در ولایت نورستان انجام شد نیز شرکت داشتند که در آن حدود شصت نفر از شورشیان مسلح کشته شدند.

این نیروها پیش از آنکه عملا به صحنه نبرد فرستاده شوند، سه هفته از سوی مربیان آمریکایی، فرانسه ای، کانادایی و عربی آموزش نظامی می بینند.

فرمانده واحد کماندوی افغانستان می گوید، نیروهای کماندو از میان نخبه ترین نظامیان افغان که از توان بدنی و سواد کافی برخوردار باشند، انتخاب می شوند.

ناتو در نظر دارد تا سال ۲۰۱۴ میلادی به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دهد و همزمان با آن، تمامی مسئولیت های امنیتی را در سراسر این کشور به نیروهای افغان واگذار کند.

با وجود خوش‌بینی مقامات افغان و ناتو به موفقیت این برنامه، ناظران امور نگران هستند که افغانستان تا حدود سه سال دیگر با وجود تهدید های طالبان و القاعده به حد کافی آماده پذیرفتن مسئولیت های امنیتی نباشد.

مطالب مرتبط