وزارت خارجه افغانستان سفیر پاکستان در کابل را فراخواند

محمد صادق، سفیر پاکستان در کابل، عکس از وبسایت سفارت پاکستان در کابل
Image caption سفیر پاکستان در کابل گفته است که شلیک این موشک ها عمدی نبوده است

در پی حملات موشکی پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان، وزارت خارجه افغانستان با احضار سفیر پاکستان در کابل، نسبت به این حملات اعتراض کرده است.

مقامهای افغان گفته اند که در چهار روز اخیر حدود ۶۰۰ موشک از پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان شلیک شده است.

پیش از این حکومت افغانستان از سوی محافل سیاسی و رسانه ای در این کشور تحت فشار بوده است تا به این حملات پاسخ دهد.

فرامرز تمنا یکی از سخنگویان وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که محمد صادق، سفیر پاکستان در کابل به این وزارت فرخوانده شده و اعتراض افغانستان به او ابلاغ شده است.

آقای تمنا همچنین گفت که وزارت خارجه افغانستان خواستار توقف فوری این حملات شده و به سفیر پاکستان گفته شده است که ادامه این حملات بر روابط کابل و اسلام آباد اثر منفی بجا خواهد گذاشت.

Image caption والی کنر گفته است که در چهار روز اخیر حدود ششصد موشک از پاکستان در این ولایت فرود آمده است

این سخنگوی وزارت خارجه گفت: "ما به سفیر پاکستان گفتیم که ما به روابط خود با پاکستان نگاه ویژه ای داریم و نمی خواهیم که تداوم این حملات به این روابط آسیب برساند."

فرامرز تمنا افزود که سفیر پاکستان در دیدار با مقام‌های وزارت خارجه افغانستان در خصوص شلیک موشک از پاکستان به شرق افغانستان ابراز تاسف کرده اما آن را عمدی ندانسته است.

محمد صادق به مقامهای وزارت خارجه گفته که در جریان تبادل آتش میان نظامیان پاکستان و شورشیان، برخی گلوله ها از هدف منحرف و در خاک افغانستان فرود آمده است.

سفیر پاکستان در پاسخ به اعتراض وزارت خارجه افغانستان گفته است که پیام مقامهای افغان را به حکومت پاکستان منتقل خواهد کرد.

با این حال هنوز مشخص نیست که مقامات اسلام آباد چه واکنشی به این اعتراض‌ها و نگرانی های مقامهای افغان خواهد داشت.

از سوی دیگر وزارت دفاع افغانستان هم با انتشار اعلامیه شدیدالحنی این حملات را محکوم کرده و گفته است که در صورت ادامه این حملات، ارتش افغانستان به حمایت مردم این کشور پاسخ متقابل خواهد داد.

در این اعلامیه آمده است که شلیک این موشک ها بر روابط دوستانه میان افغانستان و پاکستان اثر بدی به جا خواهد گذاشت.

فضل الله وحیدی، والی کنر گفته است که چهار روز اخیر حدود ۶۰۰ موشک از خاک پاکستان به ولسوالی دانگام ولایت کنر فرود آمده است.

به گفته او، بر اثر شلیک این موشکها به این منطقه، یک غیرنظامی کشته و یک نفر دیگر زخمی شده و صدها خانواده مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

مطالب مرتبط